Začíná 17. ročník
E.ON Energy Globe
Už 17. rokem oceňujeme ekologické projekty, které pomáhají měnit svět k lepšímu. Porota složená z členů Akademie věd ČR vybere finalisty – ti se pak utkají o hlasy veřejnosti. Cílem je najít a představit inovativní přístupy k péči o životní prostředí, protože věříme, že to má cenu.
Chci přihlásit projekt
Startujeme sběrem projektů na podzim 2024. Všechny přihlášené projekty vyhodnotí odborná porota a my Vám ty nejlepší představíme na tiskové konferenci. Veřejnost hlasuje pro nejlepší projekt, který vyhlásíme na konci léta 2025 na E.ON Ekofestivalu.
Listopad až únor
Přihlašování a vyhodnocení
Do 2. února sbíráme ekologické projekty a předáváme je k hodnocení odborné porotě.
Březen až květen
Výběr projektů do finále
Pět finalistů vybere porota. Šestý dostane divokou kartu od zaměstnanců E.ONu.
Červen až srpen
Hlasování o celkovém vítězi
Všechny finalisty oficiálně představíme a odstartujeme hlasování o vítězi.
6. září
Vyhlášení vítěze
Slavnostní vyhlášení nejlepšího ekologického projektu.
Přihlaste svůj projekt nebo nám pošlete tip a vyhrajte
Do soutěže E.ON Energy Globe se mohou přihlásit projekty, které aktivně přispívají k ochraně životního prostředí, úspoře energií a udržitelnému rozvoji. Hledáme konkrétní technologie, produkty, služby nebo iniciativy, které šetrně hospodaří s přírodními zdroji, podporují ekologickou odpovědnost a inspirují ostatní k pozitivní změně. Pokud nemáte vlastní projekt, ale o nějakém takovém víte, napište nám na energyglobe@eon.cz a vyhrajte 10 000 Kč na ubytování. Pravidla soutěže zde.
Rezervace velkých kopytníků, Cirkulární oblečení NIL Textile, náhrady jednorázových obalů z houbového mycelia MYCO nebo Pasivní dům s pečovatelskou službou. Každý projekt má šanci – záleží jen na nápadu a odhodlání pustit se do něčeho nového.
Cirkulární oblečení NIL Textile
Produkce textilu v řadě ohledů negativně dopadá na životní prostředí. Změnit se to snaží ostravská společnost NIL Textile. Vyrábí recyklované materiály i oblečení a své produkty zapojuje do cirkulární ekonomiky. Obnošené kusy oblečení mohou lidé firmě vracet a ona z nich speciální metodou vytvoří nové. Své cirkulární řešení společnost nabídne i globálním módním značkám.
Myco – obalový materiál z hub
Proti jednorázovým obalovým plastům se postavil biotechnologický startup Myco. Nahradit chce především často používaný pěnový polystyren. Ten se například jako výplň v krabicích po jednom použití vyhodí. Myco jej chce vyměnit za přírodní materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu, které jsou kompostovatelné a nenáročné na výrobu.
Pasivní dům s pečovatelskou službou
Velká pasivní dřevostavba domova pro seniory v Týnci nad Labem zaujme příjemným napojením na své okolí. Komunitní dům, který slouží jako domov pro seniory a osoby se sníženou pohyblivostí, využívá obnovitelné zdroje energie, stavbu doplní permakulturní zahrada a park. Na rozdíl od běžných zařízení toho typu jde o originální rodinný projekt, za nímž stojí soukromý investor.
Absolutní vítěz získá 500 000 Kč
Hlavní výhru věnuje společnost E.ON. Získá jí projekt s nejvyšším počtem hlasů.
O finálových projektech rozhodují lidé, kteří mají blízko k přírodě, vědě,
energetice i byznysu. Seznamte se s nimi.
Akad. arch. Aleš Brotánek
Ing. Eliška Maršálková, Ph.D.
prof. Ing. Ivo Doležel, CSc.
prof. RNDr. Bedřich Moldan, dr.h.c.
Ing. Miroslav Punčochář, CSc., DSc.
Ing. Roman Šubrt, Ph.D.
Ing. Miroslav Šafařík, Ph.D