Projekt Vltava-Moldau
Inovativní přístup propojení různých předmětů v rámci ekologického projektu představila Německá škola v Praze a zapojila do ní více než 25 škol v celé České republice. Každá třída má přidělen určitý úsek řeky Vltavy, na kterém provádí dvakrát ročně biologická a chemická měření. Hlavním cílem projektu je sledovat kvalitu vody v řece a míru jejího znečištění.
Přesah celého projektu je však mnohem komplexnější. Žáci mají možnost v praxi využít znalosti z ekologické výchovy a budují si i vlastní vztah k přírodě ve svém okolí. Týmová práce v praktickém vyučování v terénu, kdy studenti odebírají a zkoumají vzorky vody, zaznamenávají nalezené živočichy a rostliny, které v řece a jejím okolí žijí, měří průtok a prakticky hodnotí jiná chemická a biologická kritéria související s řekou Vltavou, jsou ukázkou atraktivní zážitkové formy výuky chemie a biologie, která výrazně pomáhá zvýšit povědomí o významu přírodních věd. Poznatky a nápady pak žáci prezentují na společném webu projektu, kde poté mohou zužitkovat vědomosti z výuky informačních technologií. Celý projekt je navíc bilingvální – česko-německý – a žáci tak mají možnost prakticky zapojit i své jazykové znalosti.
Takový přístup má velký potenciál a může přispět k výchově mladých vědců, kteří budou umět prakticky zužitkovat všech nabytých zkušeností a nebudou se bát je prezentovat na mezinárodní úrovni. Dost možná se s těmito žáky setkáme v rámci soutěže E.ON Energy Globe Award i v budoucnu.