První energeticky nezávislá obec Kněžice ve výrobě tepla a elektrické energie
Projekt z roku 2006 se chce vrátit k logice a praxi uvažování dávných předků. Ti si denně opatřovali zdroje energie ve svém okolí, a to léty prověřeným a důmyslným způsobem, činnostmi spojenými s pěstováním rostlin, chováním dobytka i zpracováním kompostovatelných přírodních odpadů. Z této myšlenky vznikl projekt energeticky soběstačné obce Kněžice, který pomáhá nejen úsporám nákladů za energie, ale přinesl i výrazně menší produkci skleníkových plynů a dal práci několika občanům.
Jádrem projektu je bioplynová stanice, kde se přeměňuje valná část odpadních surovin vzniklých v obci na bioplyn. Spolu s přímým spalováním fytomasy utváří uzavřený energetický okruh, z něhož vystupuje elektřina jako zpeněžované zboží pro veřejnost a teplo pro místní spotřebu obyvatel obce. Energeticky vyčerpaný zbytek z výroby bioplynu a popel z kotelny se využívá jako kvalitní hnojivo na místních polích a zadržuje tak vodu v přírodě. Bioplynová stanice zpracuje nejen veškerou posečenou trávu z obecních ploch, listí na podzim a odpady z domácností i jídelen, ale nahrazuje také čistírnu odpadních vod a kanalizaci.
Projekt přinesl zásadní změnu ovzduší v obci. Před jeho realizací trpěli její obyvatelé nepříjemnou inverzí, která se tvořila hlavně po ránu při roztápění kotlů. Při zásobování obce teplem z bioplynky byla výrazně snížena produkce CO2. Do budoucna uvažuje obec o rozšíření systému o suchou fermentaci, aby bylo možné využít také odpady s obsahem písku, kamení a jiných částic, které jsou v mokré podobě nepoužitelné.