Soutěž: "Vyrob si svůj Stirlingův motor"
Otcem soutěže je Ing. Jiří Toman, profesor SPŠS Betlémská v Praze. Nápad dostal ve chvíli, kdy doma zprovoznil motor vypůjčený z muzea. Sto let starý stroj se rozběhl pouze po dokápnutí oleje.
Účastníci dostanou sadu dílů, z nichž známý stroj vytvoří. Výhodou Stirlingova motoru je, že jako palivo lze použít cokoliv, co vyvíjí teplo. Soutěžící nastartují své stroje nad plamenem, který má v soutěži už šest let stejný příkon plynu. Proto lze měření výsledků jednoduše porovnávat s předchozími ročníky.
Inovací letošního ročníku bylo použití měřidla značky Vernier, které snímá otáčky a rovnou je zaznamenává do počítače.
Vyvrcholení soutěže probíhá v Národním technickém muzeu. Pro studenty středních průmyslových škol je soutěž první velkou příležitostí vyzkoušet si, co se na škole naučili. Soutěž prověří jejich znalosti v praxi od prvního nápadu, přes realizaci až po úspěšné spuštění stroje. V předchozích ročnících byly mezi výhrami především technické přístroje a stavebnice Merkur, v posledním ročníku však na výherce čekaly hodnotnější výhry - iPad mini, mini televize či fotoaparát. Rok co rok se výkony strojů zlepšují, což dokládá i senzace posledního ročník, kdy studenti z Chrudimi se svými pěti motory získali hned sedm cen a nastavili příčku velmi vysoko se svým novým rekordem 1804 otáček za minutu.
Hlavním cílem soutěže je propagovat a podporovat technické vzdělávání. Akce má velký ohlas a studenti z celé republiky se jí účastní už osmým rokem. Stirlingův motor, samozřejmě ve větším měřítku, se může stát náhradou jiných motorů spalujících ušlechtilá paliva, jako je plyn či ropné produkty.