Obec Rybí dokazuje, že čištění odpadních vod v malých obcích není problém

6. 9. 2022 Redakce
3 min. čtení
Soutěž
Vysoké náklady na technologie bývají jedním z hlavních problémů při řešení čištění odpadních vod. Severomoravská obec Rybí ovšem ukazuje možnou cestu. Najdete v ní systém 190 samostatných domovních čističek odpadních vod napojených na centrální dispečink, který hlídá a monitoruje kvalitu vyčištěné vody. Obec však ve své činnosti neustává a celý systém chce rozšířit o kalové hospodářství.

Otázku, jak efektivně čistit odpadní vody, řeší celá řada obcí. Systém propojených domovních čističek v Rybí pro ně může být inspirací v případě, kdy nemají dostatek finančních prostředků na investici do drahé centralizované technologie.

„Všem obcím, které tuto problematiku řeší, bych doporučila, ať do toho jdou. Určitě je to práce a zodpovědnost, ale stojí to za to. Vzkázala bych jim, ať se za námi v rámci ‚kanalizační turistiky‘ přijdou podívat a poradit se, aby věděli, co to obnáší, a pak se do toho pustili u sebe,“ doporučuje starostka obce Rybí Marie Janečková.

I když se jedná o decentralizované řešení, obec nad ním a jednotlivými domovními čističkami neztrácí kontrolu. Dle slov starostky je individuální péče o jednotlivé čističky také velmi snadná.

„Nic mimořádného vlastně neděláte. Jenom se chováte zodpovědně a do svých kanalizačních odpadů nevypouštíte úplně všechno. Žádné chemikálie, netkané textilie, oleje a další podobné věci. To by mělo být v dnešní době samozřejmostí, ale kvůli velkým čistírnám se to neděje. Díky tomu, že lidé mají dané zařízení doma, vidí, co s ním tyto věci provedou, a pak už je do kanalizace jednoduše nevypouštějí,“ vysvětluje.

Obec má tedy přesný přehled nejen o tom, jak funguje každá domovní čistička, ale také o kvalitě vyčištěné vody, která putuje do kanalizačních stojek jednotné kanalizace či do vodního toku nebo vsaku. Vyčištěná voda zůstává v dané lokalitě a pomáhá snižovat riziko sucha. Propojené čističky takto zvládnou každý rok vyčistit průměrně 31 000 m3 vody.

„Centrální monitoring, který poskytoval možnost kontroly nad jednotlivými čističkami, byl velkým lákadlem. To nám dodalo odvahu připojit se k týmu, který vše vymyslel, a my se s ním potom už jen vezli,“ říká Marie Janečková.

Aktuálně se v Rybí nachází 173 malých domovních čističek a 17 větších domovních čistíren odpadních vod. Všechna zařízení jsou propojena pomocí telemetrického systému s dispečinkem, kde jejich chod hlídá pověřená obsluha a upravuje ho v souladu s provozním řádem. Celkem je do decentralizovaného systému v obci Rybí zapojeno 60 % domů. Zbývající domácnosti mají rovněž své čističky, pracují ale samostatně. Obec je však chce k centrálnímu dispečinku výhledově rovněž připojit. Svoz kalů má zatím na starosti externí firma. Obec ovšem plánuje nákup mobilního kalolisu, z něhož pak může být získaný kal dále kompostován.

E.ON Energy Globe – soutěž, která má cenu

Žít udržitelně stojí za to. Proto oceňujeme chytré nápady, projekty nebo třeba aplikace, které s tím pomáhají. Šetří energie i přírodu a zaslouží si pozornost.

Související články

Bedřich Moldan porotce E.ON Energy Globe: Důležitý je hlavně přínos pro ochranu životního prostředí a originalita
Odborná porota E.ON Energy Globe každoročně rozhoduje o osudu, který projekty v soutěži čeká. Mezi porotci je i profesor Bedřich Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí, který nám poskytl krátký pohled za oponu.
Víc najdete zde
Vítězné projekty E.ON Energy Globe 2019 a byznys
Velkolepé nápady, šlechetné myšlenky, inovace ohleduplné k přírodě. To vše přináší každý ročník soutěže E.ON Energy Globe. Každý podnikatelský nápad, i ten přírodě prospěšný, musí však mít ještě jeden aspekt – byznysovou perspektivu.
Víc najdete zde