E.ON Energy Globe zná svého 16. vítěze. Ekologickým projektem roku v Česku je rezervace velkých kopytníků
Mezi šesticí finalistů rozhodlo o vítězi hlasování veřejnosti na webových stránkách soutěže E.ON Energy Globe. Od konce května do 20. srpna dorazilo přes 19 000 hlasů. Vítěz kromě podpory 500 000 korun na další rozvoj od společnosti E.ON získává i možnost účastnit se světového finále Energy Globe Award. Cenu pro vítěze převzali zástupci rezervace při slavnostním vyhlášení, které bylo součástí druhého ročníku E.ON Ekofestivalu, jež letos proběhl v Brně.
„Letos jsme zaznamenali o třetinu více hlasů než v předchozích ročnících. Je to důkaz, že zájem veřejnosti o soutěž Energy Globe a témata ekologie a udržitelnosti roste. A to nás velmi těší. A těší nás i pestrost projektů, které se každoročně do soutěže přihlásí. Už čtyřikrát jsem předávala cenu pro vítěze. Zatímco v minulosti se vždy jednalo o technologické a technické inovace, letos se díky vítěznému projektu navracíme k přírodě. Rezervace velkých kopytníků v Milovicích nám ukazuje, že si příroda sama dokáže poradit se spoustou věcí, jen je z naší strany potřeba ji v tom pomoci. Věřím, že tento projekt může být inspirací pro řadu dalších,“ říká Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice.
Do letošního ročníku E.ON Energy Globe se přihlásilo dohromady 167 projektů, z nichž odborná porota vybrala šest finalistů. Vedle vítězné Rezervace velkých kopytníků v Milovicích se o hlasy veřejnosti hlásila ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy univerzity v Brně. O vítězství usilovalo i řešení Devinn, které vyrábí elektřinu ze zeleného vodíku pro energeticky nezávislé budovy i dobíjení elektromobilů. Dále to byl i projekt Patronáty, kde děti pečují o přírodní lokality. Zajímavým řešením byl i autonomní ekologický robot pro zemědělství Roboton a v neposlední řadě ve finále nechyběla ani biometanová stanice v Litomyšli.
„Z vítězství máme obrovskou radost. Velmi nás těší, jak podpora odborné poroty od začátku, která náš projekt vybrala mezi šest finalistů, tak podpora veřejnosti. Rezervace vznikla a funguje v poměrně složitém prostředí, takže nebýt podpory veřejnosti, tak už tam pravděpodobně dneska není,“ vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.
Jak dodává, obrovským problémem je v rezervaci voda. „Čeká nás rekonstrukce nejstaršího napajedla v rezervaci. Díky prostředkům za vítězství v soutěži E.ON Energy Globe jsme vlastně získali rozhodující částku, díky níž budeme moci tak velkou rekonstrukci provést,“ doplňuje Dalibor Dostál.
Rezervace kopytníků získala i Cenu sympatie od návštěvníků Ekofestivalu
Hlavní cenu převzali zástupci společnosti Česká krajina na brněnském E.ON Ekofestivalu. Po loňském úspěchu prvního ročníku, který v Praze navštívilo přes 5 000 lidí, se organizátoři letos rozhodli uspořádat rovnou dva Ekofestivaly. Jeden z nich proběhl v červnu v Českých Budějovicích.
Druhý, jehož vrcholem bylo slavnostního vyhlášení, se konal v Brně v areálu Nové Zbrojovky 31. srpna 2024 a jeho branami prošlo přes 6 200 lidí.
„Každý rok se snažíme posouvat soutěž E.ON Energy Globe dál. Letos jsme chtěli být s tématy ekologie a udržitelnosti ještě blíže našim zákazníkům, a proto jsme uspořádali rovnou dva Ekofestivaly v lokalitách, kde výrazně působíme. Velký zájem návštěvníků již druhý rok po sobě nám potvrdil, že jsme se vydali správnou cestou. Spojili jsme zábavu i vzdělávání v oblasti udržitelnosti a ekologie. Jsem přesvědčena, že každý, kdo navštívil Ekofestival, ať už v Brně, anebo Českých Budějovicích, si z akce odnesl spousty zážitků a inspirace,“ těší Claudii Viohl.
Rezervace velkých kopytníků získala kromě prvního místa i Cenu sympatie a s ní se pojící další odměnu 50 000 korun. O ní rozhodovali svým hlasováním sami návštěvníci brněnského festivalu.Zkrátka nepřišli ani další finalisté, kteří získali podporu jednoho z partnerů už během samotné soutěže. Jednotlivé projekty podpořily společnosti Hornbach, De Dietrich, Ptáček – topení, plyn a voda a Trilux.
Přehled vítězů posledních let
2023 – Společnost NIL Textile, která recykluje textil a vyrábí z něj nové oblečení.
2022 – Start-up MYCO, který nahrazuje polystyrénové obaly rozložitelným houbovým myceliem.
2021 – Domov Podhradí, který představuje udržitelné bydlení pro seniory.
2020 – Obec Hostětín, která zaujala svým celkovým udržitelným přístupem.
2019 – Aplikace Nesnězeno, která zachraňuje potraviny a jídla před vyhozením.
Všechny projekty jsou v sekci Minulé ročníky.
E.ON Energy Globe – soutěž, která má cenu
Žít udržitelně stojí za to. Proto oceňujeme chytré nápady, projekty nebo třeba aplikace, které s tím pomáhají. Šetří energie i přírodu a zaslouží si pozornost.