Park místo betonového koryta. Dělá radost lidem, rakům a chrání i před povodněmi
Do revitalizace Rakovského potoka se město pustilo už v roce 2014. V rámci první fáze došlo k nahrazení přímého betonového koryta povodňovým parkem, který se stará o bezpečný odliv vody při vyšších srážkách i průtocích.
„Díky tomu, že došlo k rozšíření bermy, je vlastně celý park bermou. Funguje to tak, že větší množství vody podrží, a dnes už tak s povodněmi nemáme problémy. Na konci června u nás byla mimo jiné extrémně silná bouřka s přívalovým deštěm. Myslím, že takové množství vody jsme ve městě za hodinu ještě neměli, a vše zafungovalo. Prostor se naplnil vodou, ale udržel ji a nerozlil se,“ říká místostarosta Rokycan Jan Šašek.
Během úprav koryta došlo také k realizaci trávníkových ploch o rozloze větší než 22 tisíc metrů čtverečních, na kterých se nacházejí i prolézačky či herní prvky pro děti.
V druhé fázi revitalizace se město zaměřilo na zlepšení biotopu kriticky ohroženého raka kamenáče, a to ve spolupráci s odborníkem na slovo vzatým – astakologem. Došlo ke vzniku nového kamenného koryta s kamenným záhozem. Díky jeho nepravidelnosti, členitosti a řadě vyčnívajících balvanů poskytuje tisícům raků množství úkrytů, v nichž mohou spokojeně žít a prosperovat.
„Podařilo se nám vytvořit přirozenější prostor pro raky, kteří se potřebují někam schovat. V předchozím korytu to trochu šlo – díky tomu, že se beton drolil a rozbíjel. Dnes je ale koryto vyskládané z kamenů, takže přirozeného prostoru k úkrytu mají raci mnohem více. S odborníky navíc řešíme umístění správného rostlinstva přímo v potoce, které rakům poskytne další skrýše,“ doplňuje Jan Šašek.
Celý revitalizační projekt krásně ukazuje, že je reálné do jednoho funkčního celku propojit jak území povodňové ochrany, tak prostor pro rekreaci obyvatel i biotop chráněného živočicha. Vzhledem k tomu, že při pracích došlo k použití velké části původních betonových tvárnic z břehů koryta, snížilo se navíc množství stavebního odpadu. Nové přírodní a rekreační území uvnitř města si rovněž velmi oblíbili místní obyvatelé.
„Místní mají k parku kladný vztah a jsou rádi, že se projekt uskutečnil. Jedná se zkrátka o místo, kam ve volném čase člověk rád jde. Kromě zábavy pro děti je tam i louka, kde se lidé mohou věnovat různým sportům. Myslím si, že to takto funguje,“ dodává Jan Šašek.
E.ON Energy Globe – soutěž, která má cenu
Žít udržitelně stojí za to. Proto oceňujeme chytré nápady, projekty nebo třeba aplikace, které s tím pomáhají. Šetří energie i přírodu a zaslouží si pozornost.