Vítězové EEG sklízí další úspěchy

21. 5. 2018 Redakce
4 min. čtení
Rozhovor

Vítězové E.ON Energy Globe inspirují druhé, dále se rozvíjejí nebo dokonce začínají působit daleko za hranicemi České republiky. Mokřadní kořenová čistička zaujala v Indii. Větrné čerpadlo, které dokáže čistit vodu, úspěšně pomáhá zemědělcům v Mongolsku nebo Ghaně. Projekty Český ostrovní dům a mikroelektrárna Wave dokazují, že soběstačné, nezávislé bydlení může být zároveň šetrné i velmi pohodlné. K důslednému třídění odpadu dokázala jedna malá ves strhnout 82 dalších obcí.

Voda je nejvíc

„Voda je základ pro život, vše ostatní je pouze zvyšování našeho komfortu,“ říká s oblibou Pavol Floriš. Na základě svého motta vytvořil přenosné větrné čerpadlo, které dokáže vyčistit vodu ze studny a pak ji přečerpat, kam je potřeba. Vývoj, výrobu i instalaci zvládá sám bez pomoci dalších zaměstnanců nebo investorů. Čerpadel prodal už víc než 350. Řada z nich pomáhá zemědělcům v České republice a na Slovensku, ale využívají je taky obyvatelé Indie, Mongolska nebo Ghany. V Indii zaujalo čerpadlo místní univerzitu natolik, že za něj Florišovi udělila čestný doktorát

V Indii se ostatně líbil i projekt Michala Šperlinga, který se zabývá recyklací odpadní vody. U nás ohromil porotu i veřejnost natolik, že se loni stal absolutním vítězem soutěže E.ON Energy Globe. V jeho případě jde o kořenovou čističku s mokřady. Sám autor si ji zabudoval na střechu svého nenápadného domku postaveného v pražském vnitrobloku. Díky ní dokáže ušetřit až polovinu nákladů na vodu. Mokřadní rostlinky přežijí podle Michala Šperlinga kdekoliv na světě. Není tedy divu, že o jeho know how projevili zájem indičtí odborníci.

Trend nezávislosti prosakuje do bydlení

Kořenová čistička funguje i bez napojení na kanalizaci nebo distribuční sítě. Právě nezávislost a soběstačného bydlení je v oblasti staveb velkým trendem. Dokazuje to i projekt Český ostrovní dům, loňský vítěz E.ON Energy Globe v kategorii Mládež. V těchto dnech pořádá třetí ročník studentské architektonické soutěže návrhů ostrovního bydlení. Zatímco prvního ročníku se účastnily jen dvě vysoké školy, letos je tu konkurence různých univerzit z celé republiky.

Kromě toho se Český ostrovní dům snaží sám podílet na rozvoji myšlenky soběstačného bydlení. V současné chvíli pracuje na systému, který by dokázal zvýšit využití elektrické energie v domech nezávislých na inženýrských sítích.

Místo kotle vlastní elektrárna

Na trend soběstačného bydlení navazuje taky mikroelektrárna Wave. Ta je v tuto chvíli ve fázi testování. Už teď ale zaznamenala první náznaky zájmu například ze Sibiře, Aljašky nebo Finska. Kromě toho, že vyrábí elektřinu jen za pomoci biomasy, umí dodávat i teplo. Náročnost na její údržbu by se dala přirovnat ke klasickému kotli, navíc dokáže fungovat i mimo distribuční sítě. Poslední model elektrárny s tepelným výkonem 120 kW by uplatnily třeba i větší penziony, kulturní domy nebo úřady. V soutěži E.ON Energy Globe tento projekt uspěl už v roce 2015, a to v kategorii Nápad.

Vzor všech obcí

Příkladem pro všechny ostatní se stala jihomoravská obec Šitbořice, která už několik let používá chytrý systém třídění odpadu. Každý, kdo se chce do třídění zapojit, obdrží speciální pytle, do kterých doma vyhazuje zvlášť plasty a papír. V den svozu je připraví před dům a vybraná firma se postará o jejich likvidaci. Loni tento projekt ocenili porotci E.ON Energy Globe v kategorii Obec. Šitbořice díky tomuto systému snížili produkci komunálního odpadu na necelou polovinu původního stavu. Třešničkou na dortu je fakt, že po vzoru Šitbořic dnes třídí dalších 82 obcí.

Související články

E.ON Energy Globe zná svého 16. vítěze. Ekologickým projektem roku v Česku je rezervace velkých kopytníků
Česko už zná jméno letošního nejlepšího ekologického projektu. Vítězem šestnáctého ročníku soutěže E.ON Energy Globe, prestižního tuzemského ocenění v oblasti ekologie a udržitelnosti, se stala světově unikátní milovická rezervace velkých kopytníků, kterou spravuje společnost Česká krajina. V rezervaci pomáhají divocí koně, zubři a pratuři efektivně obnovovat přirozené ekosystémy a celkově prospívají přírodě.
Víc najdete zde
Ohlédnutí za Ekofestivalem v Českých Budějovicích
Náš první letošní Ekofestival jsme si užili v sobotu 8. června na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích. Nabídnul opravdu bohatý program a přilákal milovníky ekologie a udržitelnosti z širokého okolí. Jak se celá akce vydařila? To se dozvíte v našem článku. Koukněte na fotky! 
Víc najdete zde