Nízký tarif můžete ve firmě využívat v případě, že vám distributor přiznal dvoutarifní distribuční sazbu. Přepínání mezi vysokým a nízkým tarifem pak i u vás zajišťuje systém hromadného dálkového ovládání (HDO). Pokud vás zajímá, kdy ve vašem odběrném místě nízký tarif platí, rádi vám s tím poradíme.
O nízkém tarifu
Nízký tarif, ve kterém je elektřina levnější, můžete využívat, pokud máte dvoutarifní distribuční sazbu. V takovém případě máte taky elektroměr, který zvlášť počítá spotřebu ve vysokém a v nízkém tarifu.
Délka platnosti nízkého tarifu pak závisí právě na vaší distribuční sazbě. Pro jednotlivé sazby ji totiž určuje Energetický regulační úřad ve svém cenovém rozhodnutí.
Vyberte své distribuční území
Distribuční území EG.D
Časy, kdy platí nízký tarif, najdete v našem portálu Energie24. Stačí se přihlásit.
Vyberte prosím kraj a okres, ve kterém odebíráte elektřinu.
Pokud používáte elektřinu převážně jen ke svícení nebo k napájení běžných spotřebičů a nenáročných technologií, máte s největší pravděpodobností jednotarifní distribuční sazbu. Nízký tarif se vás tím pádem netýká.
V případě, že elektřinou zároveň ohříváte vodu, topíte jí, nebo máte třeba tepelné čerpadlo, nejspíš máte dvoutarifní sazbu. V tom případě můžete využívat levnější elektřinu v nízkém tarifu.
Přepínání mezi vysokým a nízkým tarifem řídí distributor a má ho na starosti systém tak zvaného hromadného dálkového ovládání (HDO).
Vysoký tarif
Dřív se mu říkalo "denní proud".
U jednotarifních distribučních sazeb, kterými jsou C01d, C02d a C03d, platí zákazníci výhradně ceny vysokého tarifu. Na využití nízkého tarifu nárok nemají.
U dvoutarifních sazeb se pak střídá s nízkým tarifem.
Nízký tarif
V minulosti jste ho mohli znát pod názvem "noční proud", protože platil především v nočních hodinách. Dneska je v závislosti na druhu sazby rozprostřený do celého dne.
Denně může platit 8 až 22 hodin a využívat ho můžou jen odběratelé s dvoutarifní distribuční sazbou. Tu přiznává distributor zákazníkům, pokud splní určitá pravidla.
Distribuční sazba
Popis
Počet hodin NT
C25d
Odběrná místa s akumulačními spotřebiči (např. ohřev vody, bojler)
8
C26d
Odběrná místa s vyšší spotřebou vybavená akumulačními spotřebiči pro akumulační vytápění a ohřev vody
8
C27d
Odběrná místa vybavená nabíječkou na elektromobily (nevztahuje se na elektroskútry a elektrokola). Na odběrném místě se instaluje dvojí měření (jeden elektroměr měří běžnou spotřebu v objektu a druhý spotřebu elektrodobíječky)
8h (rozmezí 18-8h, nemusí být v jednom intervalu)
C35d
Odběrná místa se smíšeným vytápěním. Možnost přiznání sazby vypršela a nahradila ji sazba C46d.
16
C45d
Odběrná místa s přímotopným vytápěním. Možnost přiznání sazby vypršela a nahradila ji sazba C46d, popřípadě na výjimku dle Vyhlášky č. 501/2006 Sb.
20
C46d
Odběrná místa se smíšeným vytápěním nebo přímotopným vytápěním.
20
C55d
Odběrná míst s vytápěním pomocí tepelného čerpadla. Možnost přiznání sazby vypršela a nahradila ji sazba C56d.
22
C56d
Odběrná místa s vytápěním pomocí tepelného čerpadla.
22
Sazbové spínače můžou být buď přijímače HDO nebo spínací hodiny. Zajišťují přepínání mezi vysokým a nízkým tarifem v odběrných místech s dvoutarifními distribučními sazbami. Spínače se používají hlavně u vytápění elektřinou nebo u akumulačního ohřevu vody. Tato zařízení v každém případě vlastní distributor a řídí jimi zatížení sítě tak, aby bylo rovnoměrné.
Jde o kombinaci čísel a písmen, případně jen čísel, kterou najdete na svém přijímači HDO. Ten hledejte v elektroměrovém rozvaděči u elektroměru. Povelů tam může být i víc a můžou vypadat třeba takto: A1B6P5.
Časy, kdy u vás platí nízký tarif, pak zjistíte na stránkách svého distributora právě po zadání povelu HDO.
Spínací hodiny máte v případě, že u vás není signál pro správné fungování hromadného dálkového ovládání (HDO), nebo pokud bydlíte na hranici území dvou distributorů, například ČEZu a EG.D.
Platnost nízkého tarifu pak na číselníku vašich hodin označují červený a zelený "kolíček". Červená značí čas, kdy nízký tarif spíná, zelená potom čas, kdy se vypíná. Pokud si nejste čímkoliv jistí, obraťte se na svého distributora.
Průběhový elektroměr máte v případě, že vyrábíte elektřinu, nebo pokud váš hlavní jistič přesahuje hodnotu 3x80 A. Přijímač HDO je pak přímo součástí elektroměru a povel pro zjištění časů platnosti nízkého tarifu najdete na jeho displeji.
U chytrých elektroměrů, které distributoři instalovali zatím pilotně jen u zákazníků ve vybraných oblastech, je to stejné.
Pomohly vám informace na této stránce?
Děkujeme za váš názor, který využijeme k dalšímu vylepšování našich webových stránek.
Děkujeme za váš názor. Rádi informace vylepšíme, pokud nám poradíte jak. Nepište nám sem ale prosím konkrétní požadavky, ty vyřešíte jedině přes info@eon.cz
Pole nesmí být prázdné
Všechno vyřešíte online
Portál Energie24
Už nemusíte chodit na pobočku nebo volat. Stačí se u nás zaregistrovat a vše vyřešíte online.