Servis plynových spotřebičů se nevyplatí odkládat na topnou sezonu

České Budějovice, 3. července 2023

Nechat si zkontrolovat plynová zařízení v domácnosti pravidelně jednou ročně je základem jejich dalšího bezchybného provozu. A že je teprve léto? Nevadí. Společnost EG.D, distributor plynu v Jihočeském kraji a na Pelhřimovsku, doporučuje odběratelům plynu, aby si pravidelný servis domluvili už nyní a nečekali na podzim, kdy startuje  topná sezona. To mají plynoservisy plné kalendáře a čekací lhůty jsou dlouhé. Majitelé zařízení včasným servisem před zvýšenou zátěží zajistí nejen bezchybný provoz spotřebičů, ale předejdou i případným problémům, které se objevily v uplynulé topné sezóně v souvislosti s výskytem nečistot sulfidu měďného.

„Dlouhodobě doporučujeme všem zákazníkům, aby nezanedbávali pravidelný servis svých odběrných plynových zařízení jako kotle, sporáky nebo také domovní rozvody plynu. Odbornou kontrolou si zajistí nejen jistotu bezpečného provozu plynových zařízení, ale výrazně prodlouží i jejich životnost,“ potvrzuje Cedrik Klimeš, hlavní technik provozu a údržby plynovodní sítě společnosti EG.D a dodává, že servis plynových spotřebičů dokáže předejít nepříjemnostem spojeným se znečištěním hořáků a dalších částí zařízení. Odhalí i problémy, které souvisí s nedokonalým spalováním plynu a možným vznikem škodlivých látek, jako je oxid uhelnatý.


Servisy mají na podzim plno

Servis kotlů i dalších plynových zařízení musí dělat odborník. Nabízejí ho výrobci a distributoři plynových spotřebičů nebo firmy specializující se na oblast vytápění, plynu a instalatérské práce. „Jsou to lidé, kteří prošli školením od výrobce plynového spotřebiče a jsou kompetentní pro jeho servis a případnou opravu,“ dodává Cedrik Klimeš. „Termín kontroly doporučujeme domluvit co nejdříve. Před začátkem zimní sezony, kdy dochází ke zvýšené zátěži zařízení a je potřeba více topit, se těžko hledá termín.“


Kontrola pomůže také proti nečistotám

V loňském roce se v celé České republice objevilo několik desítek případů vzniku sulfidu měďného přímo v odběrných plynových zařízeních. Tyto nečistoty se mohou tvořit reakcí sulfanu s měděnými částmi odběrného plynového zařízení, ať už se jedná o kotle nebo domovní rozvody.

Sulfan je složkou, která se vyskytuje v zemním plynu přirozeně. Jeho obsah je pravidelně měřen stejně jako obsah jiných složek plynu a jeho množství je v mezích stanovených předpisy. Pravidelná měření se provádějí už na vstupních místech plynu do České republiky. Kvalitu plynu si lze také kdykoliv ověřit na webových stránkách distributorů. Problém možného vzniku těchto nečistot tak nejspíše souvisí s konkrétními technickými parametry odběrných plynových zařízení zákazníků.

Pracovníci EG.D proto upozorňují, že pravidelný servis zařízení dokáže i v těchto případech odběratelům plynu pomoct a předejdou tím případným problémům. Pokud preventivní prohlídka tyto nečistoty odhalí, technik rozvody vyčistí profouknutím. V takovém případně je pak nutné na některých místech demontovat plynoměr a přitom narušit plombu. Tento fakt musí ihned zákazníci nahlásit na linku 1239.


Kontakty
Roman Šperňák
tiskový mluvčí
M + 420 606 789 422
E roman.spernak@eon.cz
www.egd.cz