Co dělat s domácím bioodpadem
- Domácí bioodpad zpracujete ve vermikompostéru, který si můžete vyrobit nebo ho koupit.
- Vermikompostér není náročný na údržbu a prostor.
- Nejlepším zpracovatelem bioodpadu jsou kalifornské žížaly.
- Využít můžete zbytky ovoce, zeleniny, skořápky vajec a kávový lógr.
Proč je to důležité
Díky kompostování získáte skvělý materiál pro vaši zahradu, ale i truhlíky a květináče na balkoně nebo v domácnosti. Kompost obsahuje velké množství živin a navíc je jednoduché ho založit a udržovat. Díky vermikompostéru můžete mít kompost přímo doma, třeba v kuchyni.
Budeme vaším spolehlivým dodavatelem
Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to!
Co je dobré vědět
Vermikompostér už dnes může být designovou složkou vašeho interiéru. Základem jsou tři neprůhledné nádoby, které jsou propojené malými otvory.
V horní nádobě je podestýlka, která obsahuje potravu pro žížaly. Může to být tráva, listí, navhlčený karton od vajíček nebo toaletního papíru, rašelina, hobliny a kokosové vlákno. Důležité je udržovat vlhkost.
Prostřední nádoby obsahuje domov pro žížaly, ideálně kalifornské, které se derou do vrchní nádoby pro potravu. Kalifornské žížaly spotřebují velké množství bioodpadu, ale pak vydrží i 2 týdny bez něj. Stačí je doma krmit 2x nebo 3x týdně a pak klidně odjet na dovolenou. Dorůstají do 13 cm a dožívají se 2 až 4 let.
Do třetí, spodní nádoby stéká tekutina, které se říká žížalí čaj. Je to skvělé domácí hnojivo pro zalévání.
Vermikompostér můžete umístit na balkon, do garáže nebo kuchyně mimo přímé slunce. Žížaly potřebují teplotu od 5 do 25 °C.