Jaké jsou nejčastější chyby při třídění odpadu
- V Česku už odpad třídíme docela poctivě, většina z nás však v třídění drobně chybuje.
- Několikrát recyklovaný papír už dále použít nelze, patří proto do směsného odpadu.
- Do směsného odpadu je nutné ukládat také silně znečištěný papír – třeba použité krabice od pizzy.
Proč je to důležité
Česká republika patří mezi státy, jejíž obyvatelé třídí odpad velmi poctivě. I přes velkou snahu se ale ne vždy dostane každý kus odpadu do toho správného kontejneru. Jedním z problémů je snaha recyklovat úplně všechno, takže spousta odpadků, která by měla skončit v koši na směsný odpad, je zbytečně ukládána do barevných kontejnerů. Chybně vytříděný odpad pak obsah kontejneru znehodnocuje a komplikuje jeho další zpracování.
Budeme vaším spolehlivým dodavatelem
Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to!
Co je dobré vědět
Chyba číslo 1: Mastná krabice od pizzy
- Použité krabice od pizzy není vhodné do modrých kontejnerů vkládat. Důvodem je znečištění - hlavně mastnota, která na nich ve většině případů ulpí. Znečištěné papíry a kartony tedy patří do směsného odpadu.
Chyba číslo 2: Stará zrcadla
- Ačkoli jsou zrcadla vyrobena ze skla, v žádném případě nesmí staré zrcadlo přijít do kontejneru na skleněný odpad. Důvodem je zrcadlová vrstva kovu na skleněné desce, která by mohla celý odpad při jeho dalším zpracování znehodnotit. Staré zrcadlo proto vyhazujte vždy do kontejneru na směsný odpad.
Chyba číslo 3: Polystyren a termokrabičky
- Chcete-li vyhodit polystyren, nebo si v restauraci necháte zabalit jídlo s sebou a zůstane vám po něm termokrabička, měli byste vědět, že ani jedno nepatří do koše! Oba tyto produkty vhazujte do žlutých kontejnerů na plast, kam patří.
Chyba číslo 4: Baterie
- Tužkové a jiné baterie mohou obsahovat toxické těžké kovy, v žádném případě je proto nevyhazujte do běžného odpadu. Staré baterie jsou pokládány za nebezpečný odpad, po vybití je odstraňte z dosahu dětí a postarejte se o jejich správnou likvidaci. Staré baterie vložte do červených kontejnerů na elektro odpad, na nichž je malý otvor přímo k vhazování baterií. V supermarketech nebo v prodejnách s elektronikou často najdete boxy, v nichž můžete staré baterie nechat. O jejich likvidaci se pak postará odborná firma.
Chyba číslo 5: Kelímky od kávy
- Kam s kelímkem od kávy? Plastové víčko nebo brčko po konzumaci vhodíme do žlutého kontejneru na plast, ale samotný papírový kelímek třídit nemůžeme. Důvod je prostý, papír kelímku je potažený tenkou vrstvou plastu. Díky tomu vám káva neproteče ven, ale kelímek je nerecyklovatelný a musí do směsného odpadu.
Mohlo by vás také zajímat
Šťastné a zelené! Užijte si Vánoce s udržitelně zabalenými dárky
Během vánočních svátků odvážejí popeláři o 15 % více odpadu než obvykle.