Odchodem ze zastropovaného ceníku výrazně ušetříte

  1. Cenový strop měl své opodstatnění, ale teď už jsou částky, které většina domácností za energie platí, daleko pod ním. Kupříkladu my v E.ONu jsme letos totiž zlevňovali elektřinu i plyn hned dvakrát. 
  2. Na konci roku 2023 maximální cena stanovená státem skončí. Pokud ale ze zastropovaného ceníku sami aktivně neodejdete, budeme vám podle něj muset i dál účtovat. Můžete tak zaplatit až o čtvrtinu více, než kdybyste tarif změnili.
  3. To, jestli využíváte tarif s cenovým stropem, zjistíte v Energii24. Pokud tomu tak je, ozvěte se nám a společně najdeme nejvýhodnější řešení právě pro vás.

Proč je důležité opustit cenový strop

Kvůli rostoucím cenám energií stanovila vláda v říjnu 2022 maximální cenu, takzvaný cenový strop, kterou může dodavatel zákazníkům za každou MWh elektřiny nebo plynu účtovat. Mezitím se ale situace na energetickém trhu trochu uklidnila a ceny energií na burzách klesly. Elektřina i plyn jsou už celkově levnější než vládní cenový strop. Pokud tedy stále odebíráte energie za zastropovanou cenu, můžete bez obav přejít na některý z našich dalších tarifů a platit výrazně méně.


Kolik můžete ušetřit

Elektřina
Strop činí 6 050 Kč/MWh včetně DPH a 5 000 Kč bez DPH, což je také údaj, který uvidíte na faktuře. Vztahuje se na odběr v nízkém i vysokém tarifu. Naši zákazníci teď běžně platí až o 1 257 Kč bez DPH za MWh méně, než kolik je cenový strop.
Plyn
Cenový strop je nastavený na 3 025 Kč s DPH a 2 500 Kč bez DPH za MWh. Oproti této maximální částce u nás zákazníci na jedné MWh šetří i 704 Kč bez DPH.

Na výsledné ceně energií se podílejí také státem stanovené poplatky.

Ceny elektřiny a plynu se skládají z regulované a neregulované složky. Státem regulovaná složka obsahuje mimo jiné distribuční poplatky nebo platbu pro správce elektrické přenosové soustavy ČEPS. Neregulovanou složku tvoří cena za odebranou elektřinu a stálý plat.

My jako dodavatel můžeme ovlivnit jen neregulovanou část ceny elektřiny. Naopak o regulované složce, která se teď hodně probírá v médiích, rozhoduje stát. Jak moc se její ceny zvýší, zatím není jasné. Předpokládáme však, že růst nebude zásadní, a většina našich zákazníků tak může pro příští rok zůstat u stejné výše záloh.

Co je dobré vědět

  • Vláda schválila cenový strop ve snaze ulehčit domácnostem i firmám starosti s rostoucími cenami energií. Maximální ceny platí do konce roku 2023. Pokud ale neopustíte zastropovaný tarif, za energie budete dál platit cenu podle ceníku, který máte sjednaný.
  • Ceny na burze jsou teď nižší, a dodavatelé tak mohou svým zákazníkům nabízet levnější elektřinu a plyn. Například my v E.ONu jsme letos elektřinu zlevnili hned dvakrát a většina našich zákazníků už za ni platí v průměru o 20 % méně, než kolik činí cenový strop.
  • Nižší ceny elektřiny znamenají pro většinu domácností nezanedbatelnou úsporu. Oproti ceníkům ze začátku roku ušetří i 5 000 až 10 000 Kč ročně.
  • Pokud stále odebíráte elektřinu za zastropovanou cenu, určitě se vám vyplatí přejít na nový ceník. Ozvěte se nám na zákaznickou linku 800 77 33 22 nebo na info@eon.cz a my vám rádi pomůžeme.

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Mohlo by vás také zajímat

Plyn a kilowatthodiny: Jak se převádí m³ na kWh a MWh?
Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.
Víc najdete tady
Máte správnou sazbu elektrické energie?
Správnou volbou sazby a tarifu ušetříte náklady za elektřinu.
Víc najdete tady
Z čeho se skládají ceny elektřiny a plynu
Ceny elektřiny a plynu se skládají z regulované a neregulované složky.
Víc najdete tady