Jak ušetřit za energie během zimy
- Zima znamená nárůst spotřeby energie v domácnosti.
- Zvyšují se náklady na energii za vytápění, ohřev vody a svícení.
- Volbou vhodných technologií a pravidelnými kontrolami topení ušetříte.
Proč je to důležité
Pokud chcete v zimě výrazně ušetřit, je potřeba včas zkontrolovat systém vytápění a zaměřit se na detaily, které vám s úsporou pomohou. Například na výměnu žárovek nebo správné používání domácích spotřebičů. Nejvíce energie však během zimy ušetříte, když nebudete zbytečně přetápět.
Co je dobré vědět
Energeticky nejnáročnější je vytápění. A právě správným topením můžete v zimě ušetřit. Prostě netopte moc. Nepřetápějte místnosti v domácnosti, a to hlavně tam, kde přes den trávíte minimum času, tedy třeba v chodbě, nebo v kuchyni, která se často vytopí vařením. Nižší teplota je ideální také v ložnici, protože se vám bude lépe spát. Snížením teploty na 19 až 21 °C ušetříte peníze a uděláte něco i pro své zdraví.
Netopte zbytečně moc, v zimě ale topení úplně nevypínejte. V místnostech by totiž vychladly stěny a další topení by bylo zbytečně energeticky náročné. Pokud třeba odjíždíte na víkend, nechte dům nebo byt temperovat – stáhněte topení a nechte ho topit jen trochu, aby teplota doma příliš neklesla.
Rekonstrukce domu i topení pomůže
Rekonstrukce bydlení může přinést další úspory. Vyměňte starý kotel za novější nebo rovnou za tepelné čerpadlo. Šetřit energie pomůže také solární elektrárna, která vám bude ohřívat vodu a vyrábět elektřinu.
Velmi účinným opatřením je zateplení domu a výměna oken. Kvalitním zateplením můžete v domě snížit náklady na topení třeba o 60 %. Zateplení domu není úplně levné, ale můžete na něj čerpat dotaci z programu Nová zelená úsporám.
Jak na spotřebiče
Staré spotřebiče mají větší spotřebu energie. Pokud máte třeba lednici starší deseti let, zvažte investici do nové. Stará lednice má totiž třeba i několikrát větší spotřebu než nová. Totéž platí pro televizi, pračku nebo sušičku prádla. A když už jsme u těch sušiček, zkuste se občas vrátit k obyčejné šňůře a kolíčkům na prádlo. Sušení prádla v sušičce je totiž energeticky hodně náročné.
Ohřev vody
Čím déle napouštíte vanu, tím více energie za ohřev vody spotřebujete, stejně jako samotnou vodu. Ideální je sprchování do 3 minut, a pokud si zvyknete na vlažnou nebo studenou sprchu, ušetříte a navíc si vybudujete lepší imunitu.
Co můžete udělat hned
- Vyměňte žárovky za úspornější.
- Koupání ve vaně nahraďte sprchou.
- Pravidelně kontrolujte otopnou soustavu a kotel.
- Pokud máte funkční komín, můžete využít kamna na tuhá paliva jako doplňkový zdroj tepla.
- Zvažte rekonstrukci, například instalaci tepelného čerpadla nebo zateplení domu.
Stáhněte si brožuru o úsporách
Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!