Čím nahradit starý kotel na tuhá paliva

  1. Staré neekologické kotle na tuhá paliva můžete používat jen do srpna 2024.
  2. Kotel na uhlí nahradíte třeba moderním kotlem na dřevní pelety a dřevo.
  3. Vhodnou alternativou je také plynový kotel nebo tepelné čerpadlo.

Proč je to důležité

Pokud topíte starým neekologickým kotlem na tuhá paliva, musíte ho do srpna 2024 vyměnit za modernější variantu. Jakou ale konkrétně zvolit? Protože budete nejspíš nahrazovat kotel, který je už beztak na hranici své životnosti, nemůžete v podstatě šlápnout vedle. Podívejte se, jaké máte možnosti.

Co je dobré vědět

  • Postupné změny v provozu kotlů nařizuje zákon o ochraně ovzduší. Ten sice platí už od roku 2012, jeden důležitý milník nás ale čeká letos – od 1. září 2024 už nebude možné provozovat staré kotle na tuhá paliva. Lidé proto budou muset starý kotel na uhlí vyměnit.
  • Nařízení se týká kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy a těch kotlů, které emisní třídu vůbec nemají. Odborníci odhadují, že v českých domácnostech jsou ještě stovky tisíc takových starých kotlů, které od letošního září nepůjde provozovat a lidé je budou muset vyměnit.
  • Pokud někdo starý kotel nevymění a bude s ním dál topit, riskuje pokutu až 50 000 Kč. Pokutu přitom lidé mohou dostat opakovaně.
  • Obnova starých kotlů je důležitá, aby se nám dobře dýchalo. Kvůli nevyhovujícím kotlům je hlavně na venkově a v malých městech v zimě často velmi špatný vzduch.
  • Staré kotle jsou už většinou beztak na hranici své životnosti. Jejich výměnou hodně ušetříte, protože nový zdroj tepla bude pracovat úsporněji.
  • Vysloužilý kotel můžete nahradit třeba moderním kotlem na tuhá paliva, kondenzačním plynovým kotlem nebo tepelným čerpadlem. Více si o jednotlivých možnostech můžete přečíst níže.
  • S financováním nového kotle nebo tepelného čerpadla vám mohou pomoci dotace.

Nový kotel na tuhá paliva

Praktickou variantou je nahrazení starého kotle na tuhá paliva moderním kotlem na biomasu, který splňuje podmínky aspoň 3., ale ideálně 4. nebo 5. emisní třídy. Kotel může spalovat dřevo či dřevní pelety. Pohodlně se obsluhuje i reguluje, a nadto je velmi ekologický. Takový kotel navíc snadno zapojíte do různých systémů chytré domácnosti. Palivové dřevo a dřevní pelety nejsou drahé, a příliš tak nezatíží váš rozpočet. U dřeva se ale nevyhnete přikládání. Pokud budete topit peletami, můžete si pořídit automatický kotel, který přikládá sám. Ten pak ale musí mít speciální zásobník.

Šetřete na vytápění s novým kotlem

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Se vším vám pomůžeme a na kotel dostanete 7letou záruku.

Plynový kotel

Nejpohodlnější náhradou starého kotle na tuhá paliva je kondenzační plynový kotel. Díky vysoké účinnosti až 108 % je velmi úsporný. Jednoduše se ovládá a vy nebudete muset skladovat palivo. Nejúsporněji ale kotel pracuje v kombinaci s nízkoteplotními radiátory. Pokud je tedy zatím nemáte, bude vás pravděpodobně čekat jejich instalace.

Přečtěte si víc o tom, jak kondenzační kotel pracuje a díky čemu má tak vysokou účinnost. Před pořízením kotle si zkontrolujte, jestli jsou ve vaší obci rozvody plynu a máte-li v domě vybudovanou přípojku. Stavba plynové přípojky by totiž představovala náklady navíc. Pokud u vás rozvody plynu vůbec nejsou, můžete využít třeba zásobník propanu.

Tepelné čerpadlo

Kotel na tuhá paliva plnohodnotně nahradíte i tepelným čerpadlem. Je to velmi ekologický a úsporný zdroj tepla. Pohání ho elektřina a z každé kWh vám vyrobí víc než 5 kWh tepla. Tepelná čerpadla standardně berou teplo z okolního vzduchu, ze země nebo z vody. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Přečtěte si o tepelných čerpadlech další zajímavé informace.

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké výhody má podlahové vytápění
Podlahové vytápění zajišťuje pohodlí v interiéru a komfort příjemně teplé podlahy.
Víc najdete tady
Jaké jsou technologie úsporného vytápění
Nejvíce úsporné je tepelné čerpadlo, které z jedné kWh elektřiny vyrobí několik kWh tepla.
Víc najdete tady
Jak regulovat vytápění v domácnosti
Nejčastějším způsobem regulace je instalace termostatických ventilů a termostatických hlavic.
Víc najdete tady