Braillovo písmo vzniklo z vojenského systému pro čtení za tmy

Světový den písma pro nevidomé slavíme v den narození jeho vynálezce. Louise Braille přišel na svět 4. ledna 1809 ve francouzském městě Couprvray blízko Paříže. Sám kvůli zranění ve 3 letech oslepl. Díky své inteligenci a vytrvalosti ale už v pubertě vytvořil písmo, které umožňuje zcela nevidomým lidem číst hmatem. 

Vznik a význam Braillova písma

Předchůdcem Braillova písma byl vojenský systém pro čtení za tmy, se kterým přišel Charles Barbier, veterán Napolenovy armády. Ten viděl během bojů zemřít mnoho vojáků jen proto, že si v noci svítili, aby mohli přečíst rozkazy. Tím prozradili svou pozici.  

Znaky v původním Barbierově systému sestávaly z 12 bodů hmatatelně vyražených do tvrdého papíru. Měly ale tu nevýhodu, že je vzhledem k vysokému počtu bodů nebylo možné obsáhnout jedním prstem na jeden dotek. 

Barbier nicméně pochopil, jaký potenciál má jeho vynález pro nevidomé, a poslal ho do speciální školy pro slepce v Paříži, ve které Braille tou dobou studoval. 

Tehdy náctiletý Braille, který vnímal nemožnost efektivně číst a psát jako velké omezení rozvoje nevidomých, se rozhodl adaptovat Barbierův systém tak, aby se dal v tomto smyslu použít. 

Během několika let tak vznikl pevný základ pro Braillovo písmo, jak ho známe dnes. Braille dokázal snížit počet bodů v kódu, které jsou potřeba k vytvoření jednoho znaku, na 6. Díky tomu se dá znak přečíst jedním prstem na jeden dotek. 

Braille své písmo poprvé zveřejnil v roce 1829, pracoval na něm ale dál po celý svůj život. Ve spolupráci pak vytvořil i první stroj, který umožňoval psaní znaků. Dnes jde o v podstatě jediný používaný systém pro psaní a čtení nevidomých na světě. 

Záleží nám na tom, aby náš web, aplikaci o portál mohli využívat všichni – bez ohledu na svá případná omezení. A to je naší prioritou pro celý rok 2025.

Líbí se vám tahle stránka?