Usazeniny sulfidu měďného v plynových armaturách
Plynárenské společnosti zaznamenaly na konci uplynulé topné sezony na některých odběrných místech tvorbu sulfidu měďného, který může způsobovat různé problémy v armaturách. Navzdory mediálnímu ohlasu se jedná pouze o nižší desítky případů a na vině není kvalita zemního plynu, ale spíš zanedbaná údržba. Co je dobré o tomto jevu vědět?
Usazeniny sulfidu měďného mohou na měděných částech plynových armatur vznikat kvůli obsahu sulfanu v zemním plynu. Ten se v zemním plynu vyskytuje zcela přirozeně, nicméně s měděnými částmi rozvodů reaguje za vzniku této pevné usazeniny, která může plynové potrubí v extrémních případech i úplně ucpat. Nestává se to ale často.
Několik desítek případů tvorby usazenin sulfidu měďného letos zaznamenaly společnosti sdružené v Českém plynárenském svazu. Na vině však nejsou dodávky plynu, ale s největší pravděpodobností zanedbaná údržba. "V žádném případě nejde o plošný problém. Šlo o vznik usazenin na měděných částech na místech, za která odpovídá vlastník vnitřní instalace. Český plynárenský svaz také potvrdil, že zemní plyn byl do těchto míst dodáván v požadované kvalitě a odpovídajícím složení," popisuje Cedrik Klimeš, hlavní technik provozu a údržby plynovodní sítě společnosti EG.D. A dodává, že nečistoty v podobě sulfidu měďného nepřicházejí do odběrného místa distribučními plynovody, ale tvoří se až na odběrných místech, která jsou v majetku vlastníků objektu.
Sulfan je přirozenou složkou plynu, jeho množství se sleduje
Sulfan je běžnou součástí zemního plynu. Je jedovatý, a také proto se ze surového zemního plynu před jeho distribucí odstraňuje. Množství sulfanu v zemním plynu je závislé na jeho původu. Nejméně sulfanu měl zemní plyn z Ruských ložisek, naopak plyn z Norska, USA a Kanady ho má více. I tak je ale množství sulfanu v zemním plynu daleko pod limitem, který v Česku specifikuje norma ČSN EN 16726+A1.
Složení zemního plynu je samozřejmě pečlivě sledováno. “Obsah sulfanu je pravidelně měřen stejně jako obsah jiných složek plynu a jeho množství je v mezích stanovených předpisy. Pravidelná měření se provádějí už na vstupních místech plynu do České republiky. Kvalitu plynu si lze také kdykoliv ověřit na webových stránkách distributorů,” potvrzuje Cedrik Klimeš z EG.D.
Sulfid měďný
Černá krystalická ve vodě nerozpustná látka, která může vzniknout v měděných částech plynových rozvodů reakcí plynného sulfanu obsaženého v zemním plynu a mědi. Sulfid měďný může za určitých okolností ucpat plynové potrubí nebo ventily. Nestává se to ale často. Podle údajů Českého plynárenského svazu byly letos zaznamenány nižší desítky případů potíží s usazeninami sulfidu měďnatého. Při celkovém počtu více než 3 milionů odběrných míst plynu jde o velmi řídký jev.
V podstatě jedinou cestou, jak zabránit usazování sulfidu měďného je správná údržba a pravidelný servis plynových zařízení. Pokud totiž technik zjistí tvorbu usazenin na jejím počátku, je celý problém relativně snadno řešitelný. “Pravidelný servis zařízení dokáže v těchto případech odběratelům plynu pomoci a předejde se tím případným problémům. Pokud preventivní prohlídka odhalí nečistoty v plynových armaturách, technik rozvody vyčistí profouknutím a lze případně instalovat dodatečný filtr,” popisuje řešení Cedrik Klimeš ze společnosti EG.D. A dodává, že v takovém případě může být potřeba demontovat plynoměr a přitom porušit plombu. Tento zásah musí ihned zákazníci nahlásit na linku 1239.
Sulfan v zemním plynu – co je dobré vědět
- Sulfan je přirozenou součástí zemního plynu. Obsah sulfanu v zemním plynu se liší v závislosti na jeho původu. Obsah sulfanu v zemním plynu se po jeho vytěžení uměle snižuje.
- Množství sulfanu v plynu se kontinuálně sleduje. Všechen zemní plyn distribuovaný v Česku odpovídá českým i evropským normám.
- Kvůli sulfanu může vznikat v měděných částech rozvodů usazenina – sulfid měďný. Na vině ale není zemní plyn, ale zanedbání údržby.
- Nejde o plošný problém. Český plynárenský svaz eviduje pouze desítky případů vzniku usazenin na více než 3 miliony odběrných míst.
Nepodceňte prevenci a nechte si plynová zařízení zkontrolovat
Ačkoli není problém vzniku usazeni sulfidu měďného v plynových rozvodech celoplošný a jde pouze o několik desítek případů, rozhodně se vyplatí nechat si svá plynová zařízení zkontrolovat odborníkem. K preventivním kontrolám odběratele plynu vyzývá jak Český plynárenský svaz tak i společnost EG.D. Preventivními kontrolami předejte jak možnému vzniku usazenin, tak i dalším eventuálním poruchám plynových spotřebičů. Při včasném odhalení je vznik usazenin velmi lehce řešitelný drobným servisním úkonem.