Havárie, která změnila svět 

Vypadalo to jako úplně běžná sobota. Ale nebyla. Hodinu po půlnoci 26. dubna 1986 došlo v černobylské elektrárně k největší jaderné havárii v historii. Jenže to dlouho nikdo nevěděl. Že je něco špatně, začalo být zřejmé až o den později, když ve Švédsku naměřili velmi vysokou hladinu radiace. Než se svět dozvěděl, co se vlastně stalo, trvalo to ještě několik dalších dní.  

Od havárie dnes uplynulo 39 let 

Dnešní den slouží jako připomínka všech, kteří kvůli havárii zemřeli nebo se dodnes potýkají se zdravotními problémy způsobené radiací.

Bezprostředně po havárii zemřelo 29 lidí. Postupně ale přibývala další úmrtí a onemocnění s trvalými následky.  

Kromě lidských životů tragédie ovlivnila i přírodu. Lesy v okruhu několika kilometrů se proměnily v krajinu bez života. Zahynula v nich spousta divoce žijících zvířat.  

Příroda má ale naštěstí obrovskou sílu a celá oblast tak začala rychle regenerovat. Na území elektrárny se znovu objevily zelené stromy a vrátila se sem i zvířata. V poklidu tady žijí divoká prasata, vlci, jeleni, bobři, lišky nebo losi.

Do Černobylu a přilehlého opuštěného města Pripjať se až do války na Ukrajině pořádaly dokonce zájezdy.

V roce 2019 natočila jedna ze soukromých amerických televizních stanic skvěle hodnocený seriál “Černobyl”, který poměrně věrně rekonstruuje první hodiny havárie. 

My v E.ON věříme v nekonečnou sílu přírody. A právě proto pro vás oživujeme méně známé turistické trasy. Podívejte se, kde všude můžete energii z krajiny nerušeně čerpat.

Líbí se vám tahle stránka?