Dotační projekt - Mydlovary
Co to je a k čemu je to dobré?
Menší baterie zná nejspíš každý. Díky nim startujeme auto, používáme mobil a můžeme pracovat s notebookem, i když nemáme připojení do sítě. Všechny tyto přístroje mají jedno společné: nevyžadují baterii s příliš velkou kapacitou. Chytrý telefon vydrží bez dobití jeden den nebo i déle, starší typy mobilů klidně i týden.
Co se stane, když takových baterií spojíme víc dohromady?
V Mydlovarech máme baterii, která:
- se skládá z 240 základních modulů, které obsahují „základní buňky“, tedy články;
- do každého z těchto modulů dokáže uložit 7,5 kWh. Tolik energie by nabilo i 1 000 chytrých telefonů;
- má celkovou kapacitu až 1,8 MWh, proto o ní mluvíme jako o velkokapacitním bateriovém úložišti elektřiny.
Baterie v Mydlovarech je prvním velkokapacitním úložištěm v České republice, které slouží pro potřeby energetiky. Když ji porovnáme s velikostí zdrojů v Česku, přijde vám možná zanedbatelná, nám ale hodně pomáhá.
Co s baterií dokážeme?
- Můžeme do ní ukládat elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů. Když je jí víc, než zrovna potřebujeme, necháme si ji na jindy.
- Dokážeme si z ní udělat zálohu pro případ, že vypadne elektřina v síti.
- Regulujeme s ní napětí pomocí jalového výkonu.
- A způsobů, jak ji využít, je ještě mnohem víc.
Jak to funguje?
Základem každého bateriového úložiště je akumulátorový článek. Zjednodušeně si ho můžeme představit jako dvě elektrody, mezi kterými se přesouvají elektrony. Při nabíjení se přesouvají jedním směrem a my k tomu musíme dodat energii. Při vybíjení se pohybují směrem opačným a energii vrací.
O projektu
Projekt bateriového úložiště v Mydlovarech byl realizován v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Projekt je spolufinancován Evropskou unií.
Co s baterií dokážeme?
Jsou to právě bateriové články, do kterých můžeme ukládat energii. Celá bateriová jednotka má velké množství článků, které jsou na sebe vzájemně napojené, ať už sériově nebo paralelně. Články použité v baterii v Mydlovarech staví na technologii Lithium-Ion a oproti článkům fungujícím na jiném chemickém principu – například olověné baterie, které známe z automobilů – nabízejí vyšší hustotu uložené energie a vyšší počet cyklů během své životnosti.
Důležité parametry:
- jmenovité napětí článku 3,7 V
- kapacita článku 94 Ah
- typ článku a výrobce: NMC, Samsung
Střídač
Úkolem střídače je měnit stejnosměrný proud, s nímž pracují bateriové články, na proud střídavý, který má frekvenci 50 Hz a teče v distribuční síti. Naše dva výkonové střídače jsou čtyřkvadrantní, umí tedy pracovat s libovolně nastavitelným účiníkem. Jednotka tak může do sítě dodávat nebo z ní odebírat jalový výkon.
Důležité parametry:
- výkon střídače: 800 kVA
- transformace napětí: 920 VDC/400 VAC
- výrobce: Siemens
Transformátor
Díky transformátoru můžeme napětí střídavého proudu v baterii zvýšit ze 400 V (hladina nízkého napětí) na 22 kV (hladina vysokého napětí). V naší baterii je spolehlivý „suchý“ transformátor Siemens, který funguje bez minerálního oleje.
Rozvaděč vysokého napětí
Díky rozvaděči vysokého napětí je možné baterii připojovat do sítě a zase ji z ní odpojovat. Jeho součástí jsou i přístroje, které měří dodanou a odebranou energii z jednotky a poskytují podklady pro vyúčtování. Používáme rozvaděč značky Siemens.
Ovládací panel
Ovládací panel je takový mozek celého bateriového úložiště. S ním můžeme na všechno dohlížet, získávat data a ovládat lokální jednotky. Moduly nám dodal výrobce Siemens.
Podpůrné systémy
Baterie typu Lithium-Ion mají jednu nevýhodu. Jsou citlivé na vyšší teploty, při nichž se články ničí, i na velmi nízké teploty, které je taky můžou nenávratně poškodit. Proto bateriová jednotka potřebuje vlastní klimatizaci, která udržuje teplotu v ideálním rozmezí.
Největší riziko, které bateriím hrozí, je vnitřní zkrat. Může totiž způsobit přehřátí a požár baterie. Z toho důvodu jsou v kontejneru umístěny protipožární systémy, které zabrání šíření poruchy z jednoho článku dál.
Pro technické nadšence
Pokud už o elektřině a energetice něco víte a chcete se dozvědět ještě víc, připravili jsme pro vás slovníček pojmů. Dozvíte se v něm například, co je bateriový článek, modul nebo oddíl, ale třeba i to, jak se vypočítá jmenovitá kapacita baterie.
Dále tu pro vás máme odborné články z českých energetických konferencí.
Partneři
Celý projekt bateriového úložiště v Mydlovarech realizoval E.ON. Hlavním dodavatelem použité technologie je firma Siemens Česká republika a bateriové články vyrábí a dodává Samsung.
Chcete to vidět osobně?
Přijďte na prohlídku. Výlet můžete spojit i s návštěvou teplárny na biomasu v Mydlovarech. Stačí nám napsat a domluvíme si spolu termín návštěvy.