Jsme si jistí, že zacházet s energiemi šetrněji můžeme úplně všichni. Často jde především o to, abychom upravili svoje každodenní návyky, což je zároveň to nejtěžší. Ale nebojte, nejste na to sami, my vás v tom nenecháme.
Každý z nás průměrně spotřebuje 113 litrů pitné vody denně a průměrná rodina zaplatí za vodu i tisíce korun ročně. Jak na úsporu vody? Podívejte se na naše tipy.
Ohřev vody je drahý. Ohřát jeden 120l bojler spotřebuje zhruba 6,5 kWh elektřiny, a to je bezmála 40 Kč. Pokud zkrátíme sprchování na tři minuty, ušetříme ročně i víc než 5 000 Kč.
I větrání má velký vliv na spotřebu energií. Když větráme špatně, musíme pak víc topit. A jak větrat správně? Krátce, intenzivně a často. Pozornost věnujme také technickému stavu oken.
Biodynamická lampa mění barvu světla podle denní doby, a tím přispívá k lepšímu spánku. Navíc jde o LED světlo, takže je i úsporné. Přečtěte si o této vychytávce víc.
Lednička a pračka jsou z hlediska spotřeby energie nejdůležitější domácí spotřebiče. Jejich správným používáním můžeme dost ušetřit. Tisíce korun ročně pak ušetříme výměnou starých spotřebičů za nové a úspornější.
Chlazení interiéru je energeticky náročné, protože klimatizace pro svou činnost potřebuje spoustu elektřiny. Poradíme vám, jak optimálně v horkých dnech místnosti chladit, abyste co nejvíc ušetřili.
Zateplení domu je to nejlepší, co můžeme pro úspory energií udělat. Ušetříme i víc než dvě třetiny energie a peněz za vytápění. Pokud nechceme nebo nemůžeme zateplit celou fasádu, izolujme alespoň stropy.
Pokud si doma instalujete různé prvky chytré domácnosti, bude se vám nejen pohodlněji bydlet, ale také můžete ušetřit za energie. Podívejte se, jaké máte možnosti.
Starými okny a dveřmi z domu uniká spousta tepla – klidně i 40 %. Nejlepší je stará okna a dveře vyměnit, ale pokud to udělat nemůžeme, zkusme je co nejlépe opravit a utěsnit.
Tepelné čerpadlo dokáže z jedné kWh elektřiny vyrobit několikanásobné množství tepla. Ve srovnání s vytápěním na plyn to znamená úsporu i desítek tisíc korun ročně.
Úpravy domu pro snížení energetických nároků stojí čas a hlavně peníze. Naštěstí existují dotace. V programu Nová zelená úsporám získáte zpět až polovinu nákladů na zateplení. Kotlíkové dotace zase pomáhají domácnostem s nízkými příjmy.
Najdete v ní ty nejdůležitější zásady úsporné domácnosti pěkně pohromadě. Rady jsme přehledně rozdělili podle jednotlivých místností tak, aby vám žádná neutekla. Tak čím začnete třeba v kuchyni?