
- Pokud chcete ohřívat užitkovou vodu v domácnosti pomocí sluneční energie, máte dvě možnosti – získávat teplo ze slunce napřímo pomocí termického systému, nebo vyrábět elektřinu ve fotovoltaické elektrárně, kterou pak vodu ohřejete.
- Termické systémy jsou mírně účinnější a zaberou méně místa, FVE je zase mnohem snadnější na instalaci i údržbu.
- Pokud zvolíte fotovoltaiku, doporučujeme využít její plný potenciál a napojit ji na elektrické rozvody domu a distribuční soustavu. Pak vám bude vyrábět elektřinu nejen na ohřev vody, ale i pro další spotřebiče v domácnosti.
Solární termický ohřev vody
Základem termického systému jsou střešní kolektory, ve kterých koluje teplonosná kapalina (obvykle směs vody a glykolu). Sluneční energie tuto kapalinu během dne zahřívá. Ohřátá kapalina následně předává teplo do zásobníku s užitkovou vodou skrze tepelný výměník. Součástí systému proto musí být oběhové čerpadlo, které řídí cirkulaci kapaliny.
Výhodou tohoto systému jsou nízké ztráty při přeměně solární energie na teplo a menší nároky na prostor než u fotovoltaiky. Termický systém je však složitější na instalaci, vyžaduje prostupy na potrubí (z mědi či nerezu), které musí být tepelně izolované.
V létě je potřeba kapalinu v kolektorech chránit před přehřátím (pokud se nespotřebuje všechno teplo). Některé systémy jsou proto vybaveny chladicí smyčkou nebo expanzní nádobou. Při extrémních mrazech (pod -20 °C) zase musíte hlídat, aby glykolová směs nezačala houstnout a krystalizovat, což může poškodit potrubí a výměník tepla.
Solární fotovoltaický ohřev vody
Fotovoltaická elektrárna (FVE) na střeše vašeho domu vyrábí ze solární energie elektřinu, která následně pohání topné těleso, a to ohřívá vodu v zásobníku. Pokud FVE používáte jen k ohřevu, znamená to, že není připojena k distribuční síti ani k rozvodům vašeho domu a vyrobenou elektřinu k ničemu jinému než ohřevu užitkové vody nevyužijete. I když by elektrárna dokázala v létě vyrobit více elektřiny, budete nucení její výkon omezovat pomocí střídače.
FVE je oproti solárním termickým kolektorům zcela bezúdržbová a jednodušší na instalaci. Systém potřebuje jen malé prostupy na vedení elektrických kabelů. Snadno jej navíc do budoucna rozšíříte o další panely nebo o baterii pro ukládání vyrobené elektřiny.
Abyste potenciál solárního ohřevu vody využili co nejvíce, doporučujeme pořídit velký zásobník vody (například 300litrový) a přes den ohřívat vodu v zásobníku na co možná nejvyšší teplotu, klidně i na 75 °C. Díky tomu vám teplá voda déle vydrží a nebudete muset večer nebo brzy ráno zbytečně dohřívat vodu elektřinou ze sítě.
Využijte plný potenciál fotovoltaické elektrárny
Pokud vám to dovolí rozpočet, doporučujeme pořídit větší fotovoltaickou elektrárnu a napojit ji na elektrické rozvody domu i distribuční soustavu. Využijete tak plný potenciál fotovoltaické technologie a nebudete muset výkon elektrárny omezovat. Vyrobená elektřina vám poslouží nejen k ohřevu vody, ale využijete ji i pro další spotřebiče a přebytky si uložíte do fyzické baterie na později. Případné přetoky si pak pošlete do virtuální baterie, nebo je můžete sdílet.
Pořiďte si od nás spolehlivou fotovoltaiku
Navrhneme optimální velikost elektrárny přesně podle vašich potřeb, vyřídíme za vás dotaci a přidáme nadstandardní 10letou záruku na střídač i baterii. Přebytky z výroby pak můžete využít třeba na ohřev vody, dobíjení elektromobilu nebo si je uložíte do Virtuální baterie.
Fotovoltaika od E.ONu
Mohlo by vás také zajímat:
Jaké jsou dotace na fotovoltaickou elektrárnu v roce 2025?
