
- Uzavřete-li smlouvu na dodávky energií na dobu neurčitou, dodavatel do vašeho ceníku postupně promítá vývoj cen na trhu. Pokud klesnou, ušetříte. Pokud stoupnou, zaplatíte víc.
- Proti tržním výkyvům se můžete chránit fixací ceny na určité období. Znamená to, že dodavateli po dobu trvání smlouvy budete za energie platit stále stejně, ať už se na trhu stane cokoliv.
- Spolehlivý dodavatel pro vás v momentě uzavření smlouvy s fixovanou cenou potřebný objem energie předem nakoupí. Tím zajistí, že vám je bude schopen po celou dobu fixovaného období skutečně dodávat za domluvenou cenu.
Kdy se vyplatí fixovat ceny
Fixace ceny elektřiny nebo plynu se vám nejvíce vyplatí ve chvíli, kdy se očekává, že ceny energií na trhu nejspíš porostou, případně už začínají růst. Díky fixaci se totiž růstem cen nemusíte trápit – během období, na které se fixujete, budete platit stále stejně, ať už se na trhu stane cokoliv.
Ukázkovým příkladem byla energetická krize z přelomu let 2021/2022, kdy tržní ceny elektřiny i plynu během pár měsíců několikanásobně stouply. Kdo se ještě na začátku tohoto růstu stihl zafixovat, ten takřka celou energetickou krizi přečkal s velmi dobrými cenami.
Zároveň však musíte počítat s tím, že po skončení fixovaného období vás může čekat nepříjemný náraz, pokud jsou ceny na trhu vysoké a vy jste měli zafixováno za výrazně méně. Seriózní dodavatelé vás ale s dostatečným předstihem před skončením fixace kontaktují a zkusí s vámi najít optimální řešení, abyste situaci neřešili ze dne na den.
Cena elektřiny se skládá z regulované části, jejíž výši stanovuje Energetický regulační úřad, a neregulované části, tedy ceny silové elektřiny. Fixací si zajistíte pouze zafixování ceny silové elektřiny. Zvyšování ceny „státní“ části tím neovlivníte.
Fixované vs. nefixované ceny
- Smlouvy na dobu neurčitou (tedy s nefixovanou cenou) využijte spíše v období, kdy jsou trhy klidné, stabilizované, a do budoucna se očekává spíše pokles cen. Dodavatel postupně změny cen na trhu promítá i do vašeho ceníku.
- Fixovaný produkt využijete naopak v případě méně stabilního trhu, kdy hrozí, že tržní ceny do budoucna porostou. Fixací ceny se proti tomuto růstu pojistíte.
- Ceny se fixují nejčastěji na 2 roky. Znamená to, že vám dodavatel po fixované období bude energie dodávat za smluvenou cenu, ať už se na trzích děje cokoliv.
- U spolehlivého dodavatele máte jistotu, že pro vás energie na zafixované období s předstihem nakoupí a svůj cenový závazek tak zvládne dodržet. Přesně tak to v E.ONu děláme.
- Fixovat můžete pouze cenu silové elektřiny, kterou určuje dodavatel. Cenu státem regulované části neovlivníte. Více o skladbě ceny elektřiny si přečtěte v tomto článku.
- V roce 2025 očekáváme, že ceny na trhu již nebudou příliš klesat, fixace proto dává smysl. Co očekávat od vývoje cen v dalších letech, popisujeme v samostatném článku.
- V E.ONu nabízíme několik produktů s fixovanou cenou. Který pro vás bude nejvýhodnější, si můžete spočítat v naší kalkulačce.
Jak vás fixovaná cena může ochránit, názorně ukázal rok 2021, kdy ceny energií na trzích prudce vzrostly. Pokud si zákazník v první polovině roku 2021 na tři roky zafixoval staré ceny (někde na úrovni 2–2,50 Kč/kWh, platil až do roku 2024 několikanásobně méně než všichni ostatní.
Mohlo by vás také zajímat:
Energy Walk #4: Co pro energetiku znamená novela zákona LEX OZE 3?

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem elektřiny
U nás získáte jistotu a záruky velkého dodavatele, ale zároveň i atraktivní ceny a osobní přístup jako u dodavatelů menších. Máme pro vás zajímavé produkty s fixovanou cenou, kterou po dobu trvání smlouvy vždy dodržíme. A veškeré papírování spojené se změnou dodavatele vyřídíme za vás.