Jak používat chytrou žárovku
- Chytré žárovky nabízejí funkce, které byste od běžného světelného zdroje moc nečekali.
- Záleží vždy na konkrétním typu žárovky. Většinou můžete měnit barvu a intenzitu svícení.
- Chytrou žárovku je zpravidla možné ovládat pomocí aplikace v mobilu. Lze ji na dálku rozsvítit či zhasnout nebo změnit barvu světla.
Proč je to důležité
Chytré žárovky nám umožňují využívat stále se rozšiřující paletu funkcí, jako je bezdrátová komunikace, časování spínání, změna barvy a intenzity světla nebo třeba hlasové ovládání. Chytrá žárovka většinou komunikuje s různými dalšími zařízeními v domácnosti. Nejčastěji je to ovládací centrum nebo aplikace v mobilním telefonu či tabletu.
Co je dobré vědět
- Jde vlastně o běžnou LED žárovku, která je ale doplněna elektronikou, jež se stará o různé další funkce.
- Jednou ze základních vlastností chytrých žárovek je změna barvy světla. A nejde přitom jen o výběr z pár přednastavených možností, většinou si můžete nastavit téměř kterýkoli myslitelný odstín.
- Změna barvy a intenzity světla se může hodit třeba tam, kde potřebuje přes den či odpoledne bílou barvu pro osvětlení pracovního stolu, ale večer už spíš teple oranžovou pro klidné čtení před spaním.
- Aplikace v mobilu či tabletu zpravidla umožňuje také dálkové rozsvícení nebo zhasnutí světel. A máte-li víc žárovek stejného výrobce, tak i najednou nebo v definovaných skupinách.
- Některé chytré žárovky (třeba ty, které koupíte v obchodním řetězci IKEA) umožňují připojení k systémům chytrých zařízení Google Home, Apple Homekit nebo Amazon Echo. V takovém případě budete moci ovládat osvětlení i hlasem.
- Běžné je například i přehrávání hudby přes rozhraní Bluetooth, žárovka vám může též třeba rozprašovat bytový parfém. Takové žárovky jsou však dražší.
IFTT
Jsou webové služby souhrnně označované jako IFTTT (anglická zkratka „If This Then That“). S jejich pomocí můžete chytrou žárovku propojit s dalšími prvky chytré domácnosti - třeba s meteostanicí nebo chytrými zásuvkami a vypínači. IFTTT umožňují jednoduchou automatizaci různých webových služeb a s nimi i některých prvků chytré domácnosti ve stylu „když se něco stane, udělej něco dalšího“. Chytrá žárovka může třeba varovně zablikat, pokud chytrá meteostanice zaznamená vyšší úroveň koncentrace CO2 v místnosti.
Abyste mohli používat IFTTT služby, nemusíte umět programovat, ani nepotřebujete nějaké hluboké technické znalosti.
Budeme vaším spolehlivým dodavatelem
Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to!