Co je to virtuální baterie a jak funguje

  1. Virtuální baterie umožňuje skladovat elektřinu vyrobenou v domácí solární elektrárně. 
  2. Díky virtuální baterii zajistíme, že velké množství přebytečné energie z jarních a letních měsíců, můžete spotřebovat později.  
  3. Funguje na principu uschování přebytečné elektřiny přímo v distribuční síti. Tuto elektřinu pak spotřebujete později. 

Proč je to důležité 

Se solární energií je jedna drobná potíž. Fotovoltaické panely na střeše domu totiž vyrábí nejvíc elektřiny přes den, kdy ji většinou zase tak moc nepotřebujeme. Přebytek elektřiny z fotovoltaické elektrárny můžeme uložit do fyzických akumulátorů nebo do ohřevu vody v elektrickém bojleru. Během slunečných dní ale tato akumulace většinou nestačí na to, abychom dokázali všechnu přebytečnou elektřinu efektivně uložit. 

Pokud je fotovoltaika připojená do distribuční sítě, dochází pak k takzvaným "přetokům" přebytečné energie do distribuční soustavy. Díky virtuální baterii můžeme tyto přebytky změřit a uchovat. Tuto uloženou energii si pak můžete z virtuální baterie odebrat zpět ve chvíli, kdy bude potřeba. Třeba na podzim nebo i v zimě. V ročním souhrnu si pak do virtuální baterie naši zákazníci uloží až 50 % vyrobené energie, o kterou by jinak mohli přijít. 

Co je dobré vědět 

  • Často se domácí solární elektrárny doplňují o akumulátor. Ten se přes den nabije a večer z něj čerpáte elektřinu.  
  • Takto může fungovat třeba i elektrický bojler. Elektřina ze solárů vám přes den ohřeje vodu, kterou můžete použít kdykoliv později. 
  • Rozdíl je ale v tom, že zatímco do bojleru nebo fyzických akumulátorů můžete uložit pouze omezené množství energie, s virtuální baterií takto omezení nejste a přebytečnou energii můžete později kdykoli spotřebovat. 

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K fotovoltaice navíc můžete mít Virtuální baterii, do které si uložíte nespotřebovanou energii na později.

Fungování virtuální baterie 

  • Dopoledne: Slunce svítí, solární elektrárna vám vyrobila 5 kWh elektřiny. Nejste doma, elektřinu jste proto nespotřebovali, ale dodali ji do distribuční sítě.  Tím jste nabili svoji virtuální baterii. 
  • Večer: Slunce už nesvítí, vy ale můžete spotřebovat 5 kWh, za které nebudete platit. Dodali jste je totiž do sítě dopoledne. Množství dodané a spotřebované elektřiny hlídá elektroměr a všechny důležité údaje o výrobě i spotřebě najdete také na webu, přímo na zákaznickém portálu Energie24

Virtuální baterie zlepšuje finanční návratnost solární elektrárny 

Virtuální baterii nabízíme jen těm zákazníkům, kteří si od nás nechají nainstalovat domácí solární elektrárnu. Protože se přebytečná energie ukládá přímo do distribuční sítě, musíme mít jistotu, že je z technického hlediska všechno úplně bez nejmenší chybičky. Jedná se o službu, která solární elektrárnu doplňuje a zefektivňuje její provoz. Díky lepšímu využití vyrobené elektřiny se tak o několik let zkracuje finanční návratnost vaší elektrárny. Chcete solární elektrárnu i s Virtuální baterií? Ozvěte se nám

Virtuální baterie

Virtuální baterie funguje ve výsledku stejně jako běžný akumulátor. Pro uskladnění energie se ale místo baterie používá přímo distribuční síť. V ostrém provozu všechno běží tak, že nevyužitá elektřina se z vaší domácí solární elektrárny vrací do sítě, kde ji použije někdo, kdo ji zrovna potřebuje. Váš elektroměr přitom přesně změří, o kolik elektřiny šlo, a vy si stejný objem můžete později vzít ze sítě zase zpátky. 

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina
Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady
Jak funguje odběr zelené elektřiny
Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady
Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu
V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady