Národní parky v České republice: Jaké to jsou a co v nich navštívit

V České republice máme aktuálně celkem 4 národní parky. Dohromady tvoří 1,5 % rozlohy země. Protože jsou ale v příhraničních oblastech, navazují na ně národní parky v Německu, v Polsku nebo v Rakousku. Pojďme se podívat, jaké národní parky tedy máme, proč bychom je měli chránit a co v nich navštívit. 

Krkonošský národní park 

V Krkonoších se rozkládá náš nejstarší národní park – byl založený už v roce 1963. Má rozlohu 363 km2 a na polské straně na něj navazuje Karkonoszki Park Narodowy, který je zhruba poloviční. 


V čem je unikátní? 

Krkonoše jsou české nejvyšší hory v čele se Sněžkou, která dosahuje výšky 1 603 metrů nad mořem. Najdeme tady severská rašeliniště, ledovcové kary nebo nízké klečové porosty. Kromě toho se v Krkonoších rozprostírají jedinečné alpínské louky a lišejníkové tundry


Co v Krkonoších navštívit? 

  • Krkonošské centrum enviromentálního vzdělávání ve Vrchlabí
  • Muzeum krkonošských řemesel Poniklá
  • Naučná stezka Labský důl
  • Naučná stezka Krkonošská tundra 

Národní park Podyjí 

Tento park na jižní Moravě byl založený v roce 1991. Je ze všech národních parků nejmenší, rozkládá se na 63 km2. Za rakouskými hranicemi na něj pak navazuje Nationalpark Thayatal o rozloze 14 km2


V čem je unikátní? 

Jde o kaňon, který v krajině vytvořil střední tok Dyje. Najdeme tady jedinečný říční ekosystém s množstvím meandrů, hlubokými údolími a skalními stěnami. Ty doplňují vřesoviště bohatá na zajímavé druhy rostlin i živočichů. 


Co v Podyjí navštívit? 

  • Popická naučná stezka
  • Pastviny exmoorských koní
  • Zámek Vranov nad Dyjí 

Národní park Šumava 

I tento národní park byl založený v roce 1991. Se svou rozlohou 680 km2 je suverénně největší ze všech. Navíc na něj na německém území navazuje Nationalpark Bayerischer Wald s dalšími 240 km2

Okolo národního parku se rozprostírá ještě ochranné pásmo v podobě CHKO Šumava


V čem je unikátní? 

Jedná se o jedno z nejrozsáhlejších lesnatých území v celé střední Evropě. Kromě horských lesů tady najdeme i rašelinné louky a slatě, které jsou pro Šumavu tak typické, nebo ledovcová jezera s jedinečnými rostlinami a živočichy. 


Co na Šumavě navštívit? 

  • Návštěvnické centrum a vlčí výběh Srní
  • Návštěvnické centrum a rysí výběh Kvilda
  • Boubínský prales
  • Schwarzenberský plavební kanál

Národní park České Švýcarsko 

Je zatím nejmladším národním parkem, který byl založený v roce 2000. Leží na severu Čech a jeho rozloha je 79 km2. Navazuje na něj německý Nationalpark Sächsische Schweiz – česky Saské Švýcarsko – s rozlohou 94 km2


V čem je unikátní? 

Jádro národního parku tvoří soustava pískovcových útvarů a kaňonů. Jde o specifický ekosystém s chladnými údolími a rašeliništi. Daří se tu proto zajímavým druhům rostlin i živočichů. 


Co v Českém Švýcarsku navštívit? 

  • Naučná stezka Jetřichovické stěny
  • Gabrielina stezka
  • Růžovský vrch 

Autorka: Iva Hejdová

Copywriterka a zakladatelka průvodce Po zelené, kde přináší tipy na zodpovědné cestování a udržitelné aktivity po celém světě. Sama často vyráží na výlety po Česku, Evropě i dalekém zahraničí. Na nich obdivuje hlavně krásnou přírodu, památky, lokální zajímavosti a speciality. Při svých cestách hledá způsoby, jak za sebou zanechat co nejmenší uhlíkovou stopu, chránit přírodu a podpořit místní obyvatele.  

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Mohlo by vás také zajímat

Značení tras v Česku. Jak se v něm vyznat?
Pokud občas vyrážíte na výlety po Česku, určitě už jste narazili na turistické značení tras. Nebývá přitom jen v lese nebo na horách – turistické značky najdeme i ve městech, v okolí památek nebo podél silnic. Navíc existují různé druhy značení, které se od sebe liší jak vzhledem, tak účelem. 
Víc najdete tady
Jak se na výletě vyhnout davům turistů a chránit tím navštívené místo
Určitě to taky znáte. Těšíte se na klidný výlet do přírody nebo na některou ze zajímavých památek. A na místě se ukáže, že realita bude ve výsledku úplně jiná. Čekají na vás davy lidí, plná parkoviště a místo ticha slyšíte neustálé pokřikování. Naštěstí existuje pár tipů, jak se těmto situacím vyhnout. Jaké to jsou? 
Víc najdete tady