Co je to energetická soběstačnost
- Energeticky soběstačná domácnost si všechnu energii potřebnou ke svému provozu vyprodukuje sama.
- Vytvořit energeticky úplně soběstačnou domácnost není jednoduché, ale je to možné.
- Energeticky soběstačný může být třeba pasivní dům s dobře navrženou solární elektrárnou.
- Energetickou soběstačnost své domácnosti můžete zlepšit třeba instalací solární elektrárny.
Proč je to důležité
Energeticky soběstačný dům si všechny energie pro svůj provoz vyrábí sám. Obyvatelé tak nemusí platit za odběr elektřiny z distribuční sítě, netýkají se jich poruchy ani případné zdražování energií. Úplné energetické soběstačnosti v domácnosti docílíte poměrně těžko - musíte mít co nejmenší spotřebu energie a dobře navrženou solární elektrárnu s akumulátorem.
Něco jiného je energetická soběstačnost na úrovni regionů a států. Tam je velmi důležitá. Například Česká republika je soběstačná ve výrobě elektřiny.
Šetřete na vytápění s novým kotlem
Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Se vším vám pomůžeme a na kotel dostanete 7letou záruku.
Co je dobré vědět
- Nejlepším řešením pro energetickou soběstačnost je stavba pasivního domu, který využívá orientaci na slunný jih a dokonalou izolaci objektu. Ne všichni samozřejmě mohou bydlet v nových rodinných domech, ale na pasivní dům se dá docela dobře přeměnit třeba i běžný panelák.
- Zásadním krokem k větší energetické soběstačnosti je domácí solární elektrárna s akumulací elektřiny, která vám zároveň i ohřívá vodu. Prostě si doma vyrábíte elektřinu pro vlastní spotřebu.
- Základem je u starších staveb také kvalitní zateplení nebo výměna oken a dveří. Už to samotné uspoří velké množství energie. Další možností je úplná změna způsobu vytápění, například instalací tepelného čerpadla, které získává energii přímo na vašem pozemku.
Co můžete udělat pro větší energetickou soběstačnost
- Zateplete dům. Je to sice drahé, ale velmi efektivní opatření pro úsporu energií.
- Pořiďte si domácí solární elektrárnu.
- Instalujte úsporné topení - tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu.
- Instalujte si aktivní větrací systém s rekuperací tepla.
- Pokud bydlíte v bytě, zkuste toto téma otevřít na nejbližší schůzi společenstva vlastníků jednotek. I bytové domy mohou mít svoji solární elektrárnu.