Distribuce elektřiny

5 min. čtení
  1. Distribuce elektřiny probíhá skrze přenosovou a distribuční soustavu. Jedná se o tok elektrické energie z elektráren ke spotřebitelům. Místo, odkud elektřinu z distribuční soustavy odebíráte, se nazývá odběrné místo.
  2. Na území České republiky působí tři velcí distributoři, kteří mají přidělené distribuční území – nemůžete si mezi nimi vybírat.
  3. Vyúčtování za elektřinu zahrnuje kromě obchodní ceny elektřiny i regulovanou cenu (laicky distribuční poplatky), jejímž výběrem se spolufinancuje údržba a modernizace distribuční soustavy.

Co je to distribuce elektřiny a jak probíhá?

Distribuce elektřiny (elektrické energie) znamená její přenos od výrobce ke spotřebitelům.

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, odkud je třeba dopravit ji tam, kde se spotřebuje – ke spotřebitelům. Spotřebitelé elektřiny jsou domácnosti, firmy, města nebo státní organizace.

V čem se liší přenosová a distribuční soustava?

  • Přenosová soustava slouží k dálkovému přenosu elektrické energie napříč zemí. Provozuje ji státní podnik ČEPS (Česká elektroenergetická přenosová soustava).
  • Skrze distribuční soustavu se elektřina dostane ke spotřebitelům.

Rozdíl mezi přenosovou a distribuční soustavou si můžete představit jako dálnici a obyčejné silnice. Přenosová soustava jakožto pomyslná dálnice slouží k přenosu elektřiny na velké vzdálenosti, ale nevede k nikomu domů. Oproti tomu distribuční soustavu si představme jako běžné silnice – dovedou elektřinu až k vám domů.

Kde přenosová soustava přechází do soustavy distribuční? Hranici najdeme v rozvodnách, ve kterých dochází k transformaci napětí. To je nezbytné, neboť přenosová soustava funguje pod vysokým napětím – a to tak vysokým, že odběr elektrické energie a její spotřebování jednoduše nejsou možné. Při transformaci napětí dochází k jeho snížení – a elektřina následně přechází do distribuční soustavy, která funguje pod výrazně nižším napětím než soustava přenosová.

Distributoři, kteří distribuční soustavu v Česku provozují, jsou:

Kde se nachází odběrné místo?

V odběrném místě dochází k odebírání elektřiny z distribuční soustavy. Příkladem může být domácnost, která odebírá elektřinu; je proto odběrným místem. 

  • V odběrném místě se měří, kolik elektřiny odeberete – k tomu slouží elektroměr
  • Každé odběrné místo elektřiny má svůj unikátní identifikátor – EAN kód
  • Díky němu dokážeme určit, o jaké odběrné místo se jedná a kolik elektřiny se na něm odebralo.

Jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem elektřiny?

Distributor elektřiny je zodpovědný za přepravu elektrické energie do odběrných míst. Jeho úkolem je udržovat infrastrukturu, přes kterou elektřina prochází. Tu zahrnují nejen stožáry a dráty elektrického vedení, ale také například rozvodny nebo trafostanice. 

V České republice působí tři velcí distributoři elektřiny – ČEZ Distribuce, EG.D (dříve E.ON Distribuce) a PREdistribuce. Každý z distributorů spravuje své distribuční území – tedy každé odběrné místo spadá pod konkrétní distribuční území. Distributora elektřiny si nemůžete vybrat – na svém distribučním území distributor nemá konkurenta, ke kterému byste mohli přejít. 

Dodavatel elektřiny je společnost, která elektřinu prodává koncovým zákazníkům. Jak to funguje? Dodavatel nakupuje elektřinu na energetických trzích nebo přímo od výrobců a prodává ji svým zákazníkům. Faktury za spotřebovanou elektřinu tedy dostáváte od dodavatele – a právě jemu za odebranou elektřinu platíte. Jedním z dodavatelů elektrické energie je E.ON.

Co je to cena za distribuci a jak se liší od ceny silové elektřiny?

Cena za distribuci neboli poplatek za distribuci je částka, kterou platíte za to, že k vám elektřina přitekla. Výše jsme popisovali, že distribuční soustava se skládá z mnoha zařízení a technologií (nejen „dráty”, ale i rozvodny, transformátory a další zařízení), které je třeba udržovat a modernizovat. Všechny tyto výdaje, které se s distribucí pojí, pokrývá distribuční poplatek. Poplatek za distribuci je hlavní součástí tzv. regulované složky ceny elektřiny. Její výši pro každý rok stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ).

Cena silové elektřiny je cena, za kterou nabízejí elektřinu dodavatelé elektřiny. Jinak řečeno je to cena, za kterou vám elektřinu, kterou na energetických trzích nebo od výrobců nakoupili, prodají. Někdy se setkáte s termínem neregulovaná složka ceny elektřiny (není regulovaná žádným úřadem ani státem, zůstává čistě v gesci dodavatele).

Přesný popis, z čeho se skládá cena elektřiny – včetně rozdílu mezi regulovanou a neregulovanou složkou, jsme pro vás připravili v článku.

Proč dodavatele elektřiny pečlivě vybírat?

Připomeňme, že distributora elektřiny si nemůžete vybrat. Každému distributorovi je přiděleno určité území, za které zodpovídá.

Dodavatelé elektřiny působí celostátně a výběr dodavatele, od kterého budete elektřinu kupovat, je na vás. Dodavatel nakupuje elektřinu od výrobců nebo na energetických trzích a následně ji prodává koncovým zákazníkům. Protože si dodavatelé konkurují, nabízejí různě výhodné tarify, mezi kterými si můžete vybírat – a mezi dodavateli také můžete přecházet.

Mohlo by vás také zajímat:

7 návyků, které zbytečně zvyšují spotřebu energií – a dělá je skoro každý
Rádi si přitopíte? Když místo optimálních 20 °C topíte v obývacím pokoji na 25 °C, zbytečně plýtváte. Stačí stáhnout teplotu o stupeň a hned ušetříte několik procent na nákladech za topení.
Přečíst celý článek
EAN
EAN kód je unikátní označení, které slouží k identifikaci odběrného místa elektřiny. Každé odběrné místo má svůj vlastní EAN kód.
Přečíst celý článek
Elektroměr a jak ho odečíst
Prosím, vypořádejte zaplacení faktury nebo zálohy hned, jak to bude možné.
Aktuální stav elektroměru je hodnota, kterou najdete na číselníku elektroměru. Udává, kolik elektřiny jste odebrali na svém odběrném místě.
Přečíst celý článek