
- Kilowatthodina (kWh) slouží k měření množství spotřebované elektřiny. Udává, jaké množství elektřiny se za určitou dobu spotřebovalo.
- Watt popisuje, kolik energie se spotřebovává v daném okamžiku. Na rozdíl od kilowatthodiny tedy neudává, kolik energie se spotřebovalo za určitou dobu.
- Spotřebu elektřiny, kterou vám za určité období fakturujeme, uvádíme v megawatthodinách (MWh).
Co měří watt a kilowatthodina?
Kilowatthodina (kWh) je fyzikální jednotka používaná k měření množství energie spotřebované za určitý čas. Může to být hodina, den i několik let.
Watt (W) je rovněž fyzikální jednotka, která slouží k měření výkonu. Jinými slovy udává množství právě spotřebovávané energie. Na rozdíl od kilowatthodin tedy nepopisuje, kolik energie se spotřebovalo za určité období.
Co je to fyzikální veličina a jednotka?
Fyzikální veličina je vlastnost, kterou lze měřit (vyjádřit číslem, kolik jí je) – jako je například délka nebo hmotnost. Délka je fyzikální veličina, která se měří v metrech, jež jsou její fyzikální jednotkou. Hmotnost je fyzikální veličina měřená v gramech, které jsou její fyzikální jednotkou.
Jak se z wattu stává kilowatthodina?
Nejlépe to přiblížíme na příkladu:
- Představte si stolní lampičku, která má výkon 20 W (wattů).
- Pokud svítí celou hodinu, spotřebuje 20 Wh (watthodin) elektrické energie.
- V případě, že lampičku necháte zapnutou tři hodiny, je její spotřeba 60 Wh.
- V zimě, kdy jsou dny krátké, můžete svítit i pět hodin v kuse. V takovém případě lampička spotřebuje 100 Wh elektrické energie.
Abychom z watthodin získali kilowatthodiny, musíme jednotku převést. Platí, že:
- 1 000 Wh = 1 kWh
- 1 000 kWh = 1 MWh (megawatthodina)
- 1 MWh = 1 000 000 Wh
V našem případě s lampičkou, která za pět hodin svícení spotřebuje 100 Wh energie, se jedná o 0,1 kWh.
Převést libovolné množství kilowatthodin na megawatthodiny můžete v našem online převaděči.
Jak se spotřebovaná energie účtuje?
Vyúčtování energie probíhá za určité časové úseky. Abychom vám mohli množství odebrané energie vyúčtovat, musíme vědět, kolik jste jí odebrali. K tomu slouží elektroměr. Po provedení odečtu elektroměru zjistíme množství, které jste za dané období spotřebovali, a přejdeme k vyúčtování. Spotřebu elektřiny, kterou vám za určité období fakturujeme, uvádíme v megawatthodinách (MWh).
Chytrý elektroměr (smartmeter) měří spotřebu každých 15 minut a veškerá data automaticky odesílá distributorovi. Vy si je také můžete prohlédnout v aplikaci od E.ONu.
U běžných elektroměrů je třeba provádět odečet manuálně. Buď provedete samoodečet, nebo vás jednou za rok navštíví náš pracovník, který si z elektroměru opíše údaje. Ty následně doručí distributorovi, který je zpracuje.
Mohlo by vás také zajímat:
7 návyků, které zbytečně zvyšují spotřebu energií – a dělá je skoro každý
