Watt a kilowatthodina

2 min. čtení
  1. Kilowatthodina (kWh) slouží k měření množství spotřebované elektřiny. Udává, jaké množství elektřiny se za určitou dobu spotřebovalo. 
  2. Watt popisuje, kolik energie se spotřebovává v daném okamžiku. Na rozdíl od kilowatthodiny tedy neudává, kolik energie se spotřebovalo za určitou dobu.
  3. Spotřebu elektřiny, kterou vám za určité období fakturujeme, uvádíme v megawatthodinách (MWh).

Co měří watt a kilowatthodina?

Kilowatthodina (kWh) je fyzikální jednotka používaná k měření množství energie spotřebované za určitý čas. Může to být hodina, den i několik let. 

Watt (W) je rovněž fyzikální jednotka, která slouží k měření výkonu. Jinými slovy udává množství právě spotřebovávané energie. Na rozdíl od kilowatthodin tedy nepopisuje, kolik energie se spotřebovalo za určité období.

Co je to fyzikální veličina a jednotka?

Fyzikální veličina je vlastnost, kterou lze měřit (vyjádřit číslem, kolik jí je) – jako je například délka nebo hmotnost. Délka je fyzikální veličina, která se měří v metrech, jež jsou její fyzikální jednotkou. Hmotnost je fyzikální veličina měřená v gramech, které jsou její fyzikální jednotkou.

Jak se z wattu stává kilowatthodina?

Nejlépe to přiblížíme na příkladu:

  • Představte si stolní lampičku, která má výkon 20 W (wattů). 
  • Pokud svítí celou hodinu, spotřebuje 20 Wh (watthodin) elektrické energie. 
  • V případě, že lampičku necháte zapnutou tři hodiny, je její spotřeba 60 Wh.
  • V zimě, kdy jsou dny krátké, můžete svítit i pět hodin v kuse. V takovém případě lampička spotřebuje 100 Wh elektrické energie.

Abychom z watthodin získali kilowatthodiny, musíme jednotku převést. Platí, že:

  • 1 000 Wh = 1 kWh
  • 1 000 kWh = 1 MWh (megawatthodina)
  • 1 MWh = 1 000 000 Wh

V našem případě s lampičkou, která za pět hodin svícení spotřebuje 100 Wh energie, se jedná o 0,1 kWh.

Převést libovolné množství kilowatthodin na megawatthodiny můžete v našem online převaděči.

Jak se spotřebovaná energie účtuje?

Vyúčtování energie probíhá za určité časové úseky. Abychom vám mohli množství odebrané energie vyúčtovat, musíme vědět, kolik jste jí odebrali. K tomu slouží elektroměr. Po provedení odečtu elektroměru zjistíme množství, které jste za dané období spotřebovali, a přejdeme k vyúčtování. Spotřebu elektřiny, kterou vám za určité období fakturujeme, uvádíme v megawatthodinách (MWh). 

Chytrý elektroměr (smartmeter) měří spotřebu každých 15 minut a veškerá data automaticky odesílá distributorovi. Vy si je také můžete prohlédnout v aplikaci od E.ONu.

U běžných elektroměrů je třeba provádět odečet manuálně. Buď provedete samoodečet, nebo vás jednou za rok navštíví náš pracovník, který si z elektroměru opíše údaje. Ty následně doručí distributorovi, který je zpracuje.

Mohlo by vás také zajímat:

7 návyků, které zbytečně zvyšují spotřebu energií – a dělá je skoro každý
Rádi si přitopíte? Když místo optimálních 20 °C topíte v obývacím pokoji na 25 °C, zbytečně plýtváte. Stačí stáhnout teplotu o stupeň a hned ušetříte několik procent na nákladech za topení.
Přečíst celý článek
EAN
EAN kód je unikátní označení, které slouží k identifikaci odběrného místa elektřiny. Každé odběrné místo má svůj vlastní EAN kód.
Přečíst celý článek
Elektroměr a jak ho odečíst
Prosím, vypořádejte zaplacení faktury nebo zálohy hned, jak to bude možné.
Aktuální stav elektroměru je hodnota, kterou najdete na číselníku elektroměru. Udává, kolik elektřiny jste odebrali na svém odběrném místě.
Přečíst celý článek