Z čeho se skládají ceny elektřiny a plynu
- Ceny elektřiny a plynu se skládají z regulované a neregulované složky.
- Regulovanou složku určuje stát – jde zejména o poplatky spojené s přepravou (distribucí) elektřiny a plynu od výrobce k zákazníkům.
- Neregulovanou (obchodní) složku tvoří cena za samotnou komoditu – silovou elektřinu nebo zemní plyn. Tuto cenu určují dodavatelé a uvádí ji ve svých cenících.
Regulovaná složka je pro všechny na daném distribučním území stejná
Regulovaná složka ceny tvoří přibližně:
- 45 % z celkové ceny elektřiny,
- 20 % z celkové ceny plynu.
Procenta jsou orientační, záleží totiž na tom, na jakém se nacházíte distribučním území a jakou máte distribuční sazbu.
Důležité je, že regulovanou složku prakticky nemůžete ovlivnit. Určuje ji stát v Cenovém rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), které vychází vždycky na konci roku a platí pro rok následující. Regulovaná složka je na daném distribučním území a v dané distribuční sazbě pro všechny zákazníky stejná – bez ohledu na dodavatele. Pro lepší pochopení by vás mohl zajímat článek Jaké jsou rozdíly mezi dodavatelem a distributorem elektřiny.
Regulované složce ceny elektřiny se někdy laicky říká „distribuční poplatky“. Tato složka v sobě zahrnuje:
- poplatek za distribuci (dopravu) z místa výroby do místa spotřeby; jde o největší položku regulované složky a mírně se liší v závislosti na distributorovi a distribučním území,
- cenu za provoz nesíťové infrastruktury, která nahradila dřívější poplatek pro operátora trhu OTE a Energetický regulační úřad; nově zahrnuje také poplatek na Elektroenergetické datové centrum (EDC), které má velkou roli v oblasti sdílení elektřiny,
- příspěvek na obnovitelné zdroje energie, tzv. POZE, kterým stát garantuje, tedy dotuje výkupní cenu energie z obnovitelných zdrojů,
- poplatek za rezervovaný příkon, který závisí na velikosti hlavního jističe a určuje rezervované množství energie pro vaše odběrné místo,
- poplatek za systémové služby, ze kterého se financuje například provoz České přenosové soustavy (ČEPS).
Regulovaná složka ceny plynu v sobě zahrnuje:
- poplatek za distribuci z místa výroby do místa spotřeby
- a poplatek pro operátora trhu OTE, který má na starosti správné fungování energetického trhu, například organizuje obchodování s elektřinou a plynem.
Neregulovanou složku určuje dodavatel
Neregulovaná (obchodní) složka ceny je cena samotné elektřiny nebo plynu a plně ji určuje váš dodavatel. Právě to je cena, kterou vidíte v cenících.
Tato složka kromě ceny za komoditu zahrnuje také malý poplatek nazvaný jako Stálý plat. Ten pokrývá náklady spojené s dodávkou elektřiny, například náklady na zákaznickou péči, vedení zákaznického systému nebo zpracování fakturace.
Neregulovaná složka se u jednotlivých dodavatelů obvykle liší v řádu stokorun za MWh.
- Dodavatelé nejčastěji nakupují elektřinu a plyn za stejných podmínek a za cenu, která odpovídá aktuální ceně na Evropské energetické burze EEX (známé jako lipská burza).
- Rozdíly v ceníkových cenách tak plynou hlavně z šikovnosti nákupních a analytických týmů daného dodavatele, zda dokážou správně načasovat nákupy a pořídit energie za výhodné ceny, a z jeho celkové obchodní strategie.
- Kromě nákupní strategie ovlivňuje konečnou cenu také přesnost, se kterou daný dodavatel odhadne spotřebu svých zákazníků (aby neměl nakoupeno zbytečně moc nebo naopak příliš málo) a samozřejmě jeho obchodní marže.
Na silně konkurenčním energetickém trhu nicméně není možnost s cenou příliš čarovat. Proto se v případě až podezřele levné nabídky raději ujistěte, zda a jakým způsobem daný dodavatel garantuje, že vám elektřinu nebo plyn bude po dobu trvání smlouvy za slíbenou cenu dodávat.
Jak se zorientovat na faktuře za energie
Zajímá vás, co všechno najdete na své faktuře za energie? Podívejte se na náš průvodce fakturou. Najdete v něm přehledné vysvětlení, co jednotlivé položky znamenají.