Všechno, co potřebujete vědět o zemním plynu

  1. Zemní plyn je relativně ekologickým zdrojem energie. Ačkoli jde o fosilní palivo, jeho spalování produkuje ve srovnání s uhlím jen polovinu emisí CO2.
  2. Světové zásoby zemního plynu jsou obrovské a jeho nedostatek v příštích desetiletích nehrozí.
  3. Ceny zemního plynu ovlivňují geopolitické události. V době energetické krize vzrostly, od roku 2023 jsou stabilnější.
  4. Evropská unie se snaží používání fosilních paliv regulovat a zemní plyn není výjimkou. Už od roku 2027 bude plyn pro domácnosti zřejmě zatížený emisními povolenkami.

Co je to zemní plyn – jaké má fyzikální vlastnosti? 

Zemní plyn je přírodní, bezbarvý, nezapáchající, hořlavý, ale zároveň netoxický plyn – samotným plynem se ani ve větších koncentracích prakticky nelze otrávit. Jde o směs více látek, kde hlavní složku tvoří uhlovodík metan (CH4). Dalšími uhlovodíky obsaženými v zemním plynu jsou ethan, propan, butan nebo ethen, výjimečně se v zemním plynu nachází i helium. V některých nalezištích zemní plyn obsahuje také relativně vysoké podíly sirovodíku nebo oxidu uhličitého.

Zemní plyn je lehčí než vzduch, proto přirozeně stoupá vzhůru. Kolik přesně zemní plyn váží, však záleží na více faktorech – například teplotě nebo tlaku. Za běžných podmínek nicméně platí následující:


  • V plynném skupenství zemní plyn váží 0,68 kg/m3.
  • V kapalném stavu (LNG), kdy při teplotě -161 °C dojde ke zkapalnění zemního plynu a až 600× se tím sníží jeho objem, váží plyn přibližně 420 kg/m3.
  • Molární hmotnost zemního plynu je pak 16,04 g/mol (nebo 0,1604 kg/mol).

Zemní plyn je nejrozšířenějším (avšak nikoliv jediným) topným plynem.

Mezi další rozšířené topné plyny patří propan, butan nebo jejich směs propan-butan (LPG). V posledních letech se do popředí zájmu derou také bioplyny, biometan nebo vodík. Dříve se k vytápění využíval i svítiplyn vyráběný z uhlí, ale ten už je dnes kvůli své toxicitě na ústupu.

Podle složení zemní plyn dělíme na tyto druhy:


  1. suchý zemní plyn (chudý) s vysokým podílem metanu a nízkým podílem dalších uhlovodíků,
  2. vlhký zemní plyn (bohatý) s vysokým podílem metanu i uhlovodíků,
  3. kyselý zemní plyn s vysokým obsahem sirovodíku, který se po vytěžení musí od zemního plynu oddělit,
  4. zemní plyn s vyšším obsahem inertních plynů, tedy oxidu uhličitého a dusíku.

Platí, že zemní plyn z každé oblasti a naleziště je trošku jiný a má mírně odlišné složení. V České republice z tohoto důvodu platí vyhláška 108/2011 Sb., podle které zemní plyn dodávaný do ČR musí obsahovat alespoň 85% podíl metanu a musí mít spalné teplo nejméně 9,4 kWh/m3.

V praxi má většina plynu dodávaného do ČR spalné teplo vyšší, nejčastěji v rozmezí 10,5–11 kWh/m3.

Zápach zemního plynu

Zemní plyn přirozeně nezapáchá. Charakteristický zápach unikajícího plynu připomínající zkažené vejce je daný umělou odorizací – z bezpečnostních důvodů se do zemního plynu přidávají silně páchnoucí plyny (ethanthiol, thiolan nebo sulfan), aby byl plyn při úniku cítit, předcházelo se jeho plýtvání a nemohlo dojít ke vznícení nahromaděného plynu.

Při odorizaci se do zemního plynu přidává přibližně 12–17 mg páchnoucího plynu na m3. Na začátku každé topné sezóny distributoři provádějí nárazovou odorizaci, kdy množství páchnoucího plynu na krátkou dobu znásobí, aby odhalili případné úniky v distribuční soustavě.

Jestliže chcete mít jistotu, že případné úniky plynu nebo havárii poznáte i jinak než podle zápachu, můžete si domů pořídit speciální čidlo (detektor nebo hlásič) úniku plynu. Platí nicméně, že samotný plyn vám neublíží, je netoxický, nebezpečí však hrozí, pokud by došlo k jeho vznícení.

Odorizační plyny velmi silně páchnou, proto se v historii zkoušelo odorizovat i příjemněji vonícími plyny, například fialkovou silicí. Ukázalo se však, že příjemná vůně fialek nevedla lidi k akci, nejlepší varovný účinek mají intenzivně páchnoucí plyny.

Jak zemní plyn na Zemi vznikl

Teorií o vzniku zemního plynu existuje více. Ta nejčastěji přijímaná říká, že na mořském dně se před miliony lety usazovaly odumřelé mikroorganismy (plankton, řasy atp.), které časem překryla vrstva zeminy a hornin. Bez přístupu kyslíku a pod tlakem se odumřelé organické složky postupně přeměnily na plynné uhlovodíky, především metan.

Vzniklý plyn následně díky pórovitým vrstvám v zemi stoupal vzhůru, než narazil na nepropustnou vrstvu horniny. V tomto místě se plyn začal koncentrovat a vzniklo ložisko zemního plynu, pomyslná podzemní plynová kapsa, ze které dnes plyn těžíme.

Podle toho, kde se ložiska plynu nacházejí, rozlišujeme


  1. naftový plyn, který se nachází v mořských i pozemních ložiscích společně s ropou; tento plyn je ve světě nejrozšířenější a jde o vlhký (bohatý) plyn s vysokým podílem metanu a dalších uhlovodíků
  2. ,a karbonský plyn, který je vázaný v uhelných ložiscích a uvolňuje se při těžbě uhlí, z bezpečnostních důvodů se při těžbě obvykle odsává (vzniká tzv. degazační plyn); jde o suchý (chudý) plyn s vysokým podílem metanu, ale nízkým obsahem dalších uhlovodíků. 

Světová naleziště zemního plynu

Největší zásoby zemního plynu na světěRusko, následuje Írán, Katar a Spojené státy americké.
V rámci Evropy jsou největšími dodavateli zemního plynu Norsko a Nizozemsko, byť jejich zásoby ani zdaleka nedosahují toho, čím disponují například Rusové (pro příklad Norsko má asi 30× menší zásoby než Rusko). Po začátku války na Ukrajině se ale právě tyto země, společně se Spojenými státy, staly hlavními dodavateli plynu pro Evropu. Z afrických zemí je významným producentem a dodavatelem plynu Alžírsko.

Celkové objevené zásoby plynu se dnes odhadují na více než 160 000 miliard m3 (aktuální celosvětová roční spotřeba je přibližně 4 000 miliard), potenciál je ale ještě mnohem vyšší. Plynu tak bude dostatek na další vysoké desítky let. 

Také Česká republika má své skromné zásoby zemního plynu

Naftový zemní plyn se těží například na jižní Moravě, karbonský zemní plyn pak na severní Moravě. Těžba aktuálně pokrývá asi 2 % naší roční spotřeby a při současném tempu vydrží naše zásoby dalších 21 let.

Jak se zemní plyn těží

Metod těžby zemního plynu existuje několik, i s přihlédnutím k tomu, zda jde o naftový nebo karbonský plyn. Níže popisujeme metody těžby naftového plynu, který je rozšířenější.


  1. Nejčastější je metoda pomocí hlubinných vrtů. Do zeminy a horniny nad ložiskem zemního plynu se vyvrtá hluboký vrt (který může mít i 8 km) až k samotnému plynovému ložisku. Uvolněný zemní plyn následně uniká vzhůru připraveným potrubím.
  2. Další metodou, která se v posledních letech prosazuje, je hydraulické štěpení, tzv. frakování. V tomto případě se těžaři nesnaží hlubinným vrtem provrtat až k podzemní kapse s plynem, ale pomocí tekuté směsi a chemikálií rozbijí horninu okolo kapsy, aby vzniklými puklinami plyn přirozeně unikal a oni jej mohli získávat z dostupnějších míst. Tato metoda zpřístupňuje hůře dostupná ložiska, je však kritizována za svou neekologičnost a evropské země jsou k ní skeptické – využívá se zejména ve Spojených státech amerických. 

Jak se zemní plyn přepravuje

Vytěžený zemní plyn se nejčastěji přepravuje pomocí dálkových plynovodů – masivních ocelových potrubí. Plynovody jsou z velké části uložené v podzemí, jen v některých místech vedou nad zemí. Pravděpodobně nejznámější evropský plynovod je Nord Stream 1, který vede z Ruska do severního Německa na dně Baltského moře. Každých přibližně 100 km je na plynovodu zbudovaná kompresní stanice, která v potrubí udržuje potřebný tlak.

V místech, kde dálkové plynovody prochází státní hranicí, jsou vybudované předávací stanice, ve kterých se kontroluje množství a kvalita přepravovaného plynu. Jakmile dálkový plynovod přivede plyn na území daného státu, dostává se plyn do regionální přepravní soustavy, kterou má v České republice na starosti firma NET4GAS.

Přeprava plynu pomocí dálkových plynovodů má jednu nevýhodu – plynovod se musí vybudovat. Pokud to pro danou lokalitu nebo nalezené ložisko není technologicky možné nebo nedává ekonomický smysl, plyn se přepravuje v tankerech. V takovém případě se plyn nejdříve zkapalní, přepraví tankerem a následně v místě překladu opět převede do plynného stavu.

Jak se plyn distribuuje na území státu

Poté, co se zemní plyn dálkovým plynovodem (nebo tankerem) přivede na území daného státu, vstupuje do regionální přepravní soustavy. Tu tvoří

  • lokální plynovody (plastové nebo ocelové),
  • hraniční a vnitrostátní předávací stanice,
  • kompresní stanice,
  • regulační stanice,
  • podzemní zásobníky plynu
  • a zařízení upravující a čistící plyn.

Z hlediska distribuce plynu na daném území jsou klíčové vnitrostátní předávací stanice. V těch státní firma NET4GAS „předává“ plyn do regionální distribuční soustavy jednoho z distributorů. Na našem území působí tři distributoři plynu – Gas Distribution (dříve EG.D), GasNet a Pražská plynárenská.


Všimněte si, že jednou ze součástí plynárenské soustavy jsou podzemní zásobníky plynu. Plyn je možné (na rozdíl od elektřiny) dobře skladovat a děje se to právě v těchto zásobnících. Každá země si například dělá zásoby plynu na zimu, těsně před začátkem topné sezóny naplněnost zásobníků v Česku překračuje 90 %.

Jak se plyn dostane k vám domů

Jeden ze tří distributorů má následně na starosti rozvádět plyn do jednotlivých obcí a domácností. V Česku je aktuálně plynofikováno asi 90 % obcí, ne všechny ale plyn skutečně odebírají. V roce 2024 bylo k plynu připojeno 2,8 milionu zákazníků ve 2,6 milionu domácností.

Pokud žijete v plynofikované obci a chcete se k plynu připojit, musíte si zařídit plynovodní přípojku. Pomocí té připojíte své domovní rozvody plynu (ty musí být z požárních důvodů vždy ocelové nebo měděné) k obecnímu plynovodu, necháte si nainstalovat plynoměr a následně můžete plyn odebírat (vzniká tím odběrné místo plynu).

Myslete na to, že odběrné místo plynu je fyzicky vázané k dané nemovitosti a napsané na konkrétní osobu (obvykle majitele nemovitosti, případně nájemníka). Pokud se tedy stěhujete, je potřeba provést přepis plynu, přesněji přepis odběrného místa plynu, na nového majitele nebo nájemníka. 

Ačkoliv distributoři plynu jsou v Česku pouze tři, dodavatelů na trhu působí mnohem více. Distributora si nemůžete vybrat, ten je daný územím, na kterém žijete. Dodávat plyn vám ale může úplně jiná firma. Například žijete v Brně, kde má distribuci na starosti GasNet, ale plyn berete od E.ONu.

Vyúčtování a spotřeba plynu

S plynem se to má stejně jako s elektřinou. Každý měsíc platíte svému dodavateli zálohy, které odpovídají vaší očekávané roční spotřebě. Jednou za rok pak dodavatel provede vyúčtování a následně vám vrátí přeplatek, případně vyfakturuje nedoplatek. V případě vysokého přeplatku nebo nedoplatku dodavatel upraví výši záloh, aby lépe odpovídala vaší spotřebě.

Pokud chcete, můžete si kromě periodického odečtu od dodavatele kdykoliv udělat samoodečet, ať víte, jak na tom se spotřebou aktuálně jste. Průměrná roční spotřeba plynu v české domácnosti je kolem 20 MWh, ale záleží na tom, na co plyn využíváte – největší položkou je vždy vytápění domu, následuje ohřev vody. Pokud na plynu jen vaříte, bude vaše spotřeba mnohem nižší. 

Cena zemního plynu

Cena zemního plynu je dána součtem neregulované (komoditní, obchodní) složky a regulované složky (poplatkem za distribuci).
Cenu komoditní složky plynu určuje trh, respektive burzy, na kterých dodavatelé plyn nakupují. Regulovanou složku plynu stanovuje regulační úřad, u nás v Česku jde o Energetický regulační úřad (ERÚ).  


  • Cena komoditní složky zemního plynu v posledních letech prošla divokým vývojem. Až do poloviny roku 2021 se plyn na trzích stabilně obchodoval za necelých 20 EUR/MWh, energetická krize spojená s válkou na Ukrajině však v létě 2022 cenu plynu na burzách vyšroubovala až k astronomickým 300 EUR/MWh. Na konci téhož roku došlo také k vládnímu zastropování cen plynu na úrovni 3 025 Kč/MWh (tržní cena by odpovídala více než dvojnásobku).
  • V současné době se cena stabilizovala a plyn se obchoduje okolo 40 EUR/MWh. V praxi to znamená, že většina dodavatelů plyn prodává za cenu lehce přes 1 000 Kč/MWh. Pro převod na m3 (kubík) platí, že 1 m3 = 10,55 kWh (0,01055 MWh). Cena plynu za m3, kubík, je tedy kolem 11 .
  • Uvedené ceny odpovídají obchodní ceně, tedy neregulované, komoditní složce plynu. K té ještě musíte přičíst složku regulovanou, ve které jsou zahrnuty poplatky za distribuci. Pro domácnosti tvoří regulovaná složka přibližně 20 % z celkové ceny plynu. Více informací najdete v článku Z čeho se skládají ceny elektřiny a plynu.

Vývoj cen zemního plynu detailně

Zemní plyn se po dlouhé roky prodával na trzích za cenu okolo 20 EUR/MWh s jen minimálními výkyvy. To platilo až do roku 2021, kdy vinou energetické krize začaly ceny prudce kolísat.

  • na podzim 2021 ceny komoditní složky plynu na trzích vyrostly k 50 EUR/MWh,
  • na konci roku 2021 krátkodobě vystřelily na cenu nad 100 EUR/MWh,
  • po krátkém poklesu začátkem roku 2022 ceny opět rostly, vrchol přišel na konci srpna 2022, kdy se plyn na burze prodával za cenu přes 300 EUR/MWh,
  • od té doby cena postupně klesá, v roce 2023 se vrátil pod 100 EUR/MWh a postupně klesl až k 50 EUR/MWh
  • v roce 2024 a na začátku roku 2025 se po většinu času obchodoval kolem 40 EUR/MWh. 

Spalování zemního plynu – výroba tepla

Při spalování zemního plynu platí dva základní fyzikální zákony – zákon zachování hmoty a zákon zachování energie. Spalováním plynu se tedy teplo v doslovném smyslu nevyrábí, ale dochází jen k přeměně uložené energie na energii tepelnou.

V této souvislosti u zemního plynu používáme termíny výhřevnost a spalné teplo. Jak bylo uvedeno výše, zemní plyn z různých ložisek má odlišné složení, proto má i mírně odlišnou výhřevnost a spalné teplo.

Zákony České republiky přikazují, že spalné teplo plynu musí být nejméně 9,4 kWh/m3, v praxi má většina plynu dodávaného do ČR spalné teplo vyšší, nejčastěji v rozmezí 10,5–11 kWh/m3. Výhřevnost zemního plynu se pohybuje okolo hodnoty 9,4 kWh/m3.

Pro zákazníka, který topí plynem, je důležitější parametr spalné teplo. Výhřevnost totiž definuje pouze energetický obsah paliva, ale spalné teplo udává, kolik tepelné energie je možné z plynu skutečně získat.

Spalování zemního plynu – ekologický pohled

Ačkoliv zemní plyn patří mezi fosilní paliva, je výrazně ekologičtější než uhlí – při spalování plynu se uvolňuje o 50 % méně oxidu uhličitého než u hnědého uhlí a o 40 % méně než u černého uhlí. Násobně menší jsou také emise oxidu uhelnatého nebo oxidu siřičitého a při spalování plynu nevznikají žádné tuhé zplodiny (popílek, prach atp.). I proto je plyn považován za pomyslný mezistupeň mezi fosilními a obnovitelnými zdroji energie.

Na druhou stranu při těžbě a přepravě zemního plynu dochází k únikům plynu do atmosféry. A jelikož je zemní plyn tvořen zejména metanem, jedním z nejhorších skleníkových plynů, zůstává jeho budoucnost nejistá. 

Zemní plyn se nejčastěji využívá v průmyslu, k výrobě elektřiny nebo vytápění budov. Existují však také varianty stlačeného zemního plynu (CNG) nebo zkapalněného zemního plynu (LNG), v této formě dokáže plyn nahradit benzín nebo naftu a fungovat jako relativně ekologické palivo.

Budoucnost zemního plynu v Evropě

  • Budoucnost plynu je minimálně v Evropě značně nejistá. Byť se dodnes prodávají plynové kotle a mnohé státní energetické koncepce počítají s paroplynovými elektrárnami jako se záložním výrobním zdrojem elektřiny, Evropská unie se zároveň chystá plyn zatížit emisními povolenkami.
  • Chystané nařízení EU ETS 2 od roku 2027 uvalí emisní povolenky na plyn a pohonné hmoty pro domácnosti. Povolenky nebudou platit přímo domácnosti, ale dodavatelé, kteří však cenu povolenky přirozeně promítnou do ceny komodity. Pokud se do té doby nic nezmění, lze očekávat, že od roku 2027 cena plynu kvůli povolenkám vzroste.
  • Zatížení plynu emisními povolenkami je zároveň signálem, že Evropa chce tento energetický zdroj postupně vytlačovat a nahrazovat ekologičtějšími alternativami. Přirozeně se nabízí například biometan. 
Shrnutí: výhody a nevýhody zemního plynu
Hlavní výhody zemního plynu

  1. Obrovské celosvětové zásoby,
  2. relativně nízká cena,
  3. možnost plyn přepravovat po souši (plynovody) i po moři (tankery),
  4. možnost plyn jednoduše skladovat v zásobnících,
  5. relativně ekologické spalování (výrazně ekologičtější než spalování uhlí).
Nevýhody zemního plynu

  1. Největší naleziště plynu ovládá jen několik zemí, s často nedemokratickými režimy (Rusko, Írán, Katar atp.),
  2. těžba plynu, zejména metodou frakování, je neekologická,
  3. jde o neobnovitelný zdroj energie,
  4. jeho cenu výrazně ovlivňují geopolitické události,
  5. budoucnost plynu zejména v Evropě je nejistá, od roku 2027 bude zřejmě zatížen emisními povolenkami.

Sečteno a podtrženo, zemní plyn je v roce 2025 energetickým zdrojem, který zatím stále dává smysl. Pokud máte například plynový kotel (o jehož výhodách si přečtěte tady), nebo na plynu vaříte, není momentálně důvod se těchto technologií zbavovat. Minimálně dalších několik let na plynu v klidu můžete fungovat – a my vám ho budeme rádi dodávat za solidní ceny

Budeme vaším spolehlivým
dodavatelem plynu

U nás získáte jistotu a záruky velkého dodavatele, ale zároveň i atraktivní ceny a osobní přístup jako u dodavatelů menších. Pokud se rozhodnete pro fixovanou cenu, můžete se spolehnout, že ji po dobu trvání smlouvy vždycky dodržíme. A papírování spojené se změnou dodavatele vyřídíme za vás. 

Plyn od E.ONu

Mohlo by vás také zajímat:

Všechno, co potřebujete vědět o zemním plynu
Zemní plyn je relativně ekologickým zdrojem energie. Ačkoli jde o fosilní palivo, jeho spalování produkuje ve srovnání s uhlím jen polovinu emisí CO2.
Víc najdete tady
Jak se převádí kWh na MWh
Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (MWh) jsou jednotky energie. Mimo jiné se v nich uvádí spotřeba elektřiny.
Víc najdete tady
Plyn a kilowatthodiny: Jak se převádí m³ na kWh a MWh?
Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.
Víc najdete tady