Všechno, co potřebujete vědět o zemním plynu

  1. Zemní plyn zůstává čistým a perspektivním zdrojem energie. Ačkoli jde o fosilní palivo, jeho spalování produkuje ve srovnání s uhlím jen polovinu emisí CO2.
  2. Světové zásoby zemního plynu jsou poměrně velké a jeho nedostatek v příštích desetiletích nehrozí.
  3. Ceny zemního plynu hodně ovlivňují geopolitické události. V době energetické krize jeho cena velmi vzrostla, od roku 2023 ale zemní plyn zlevňuje.
  4. Evropská unie se snaží používání fosilních paliv regulovat a zemní plyn není výjimkou. Neznamená to ale brzký zákaz plynových kotlů. Ty bude možné ještě spoustu let koupit a používat..

Na čem závisejí ceny zemního plynu

Zemní plyn je důležitým a poměrně čistým zdrojem energie, současně ale jde o fosilní palivo, jehož spalování se podílí na změnách klimatu. Ačkoli se Evropská unie snaží „plynovou“ energetiku postupně regulovat, v domácnostech zůstává zemní plyn výhodným zdrojem energie.

Ceny zemního plynu jsou velmi závislé na různých geopolitických událostech, o čemž jsme se mohli v minulých letech velice názorně přesvědčit. Otevírají se ale nové dodavatelské cesty, ceny plynu se podařilo stabilizovat a máme ho nyní dostatek.

Na zimu máme zásobníky

Věděli jste, že v Česku existují velké zásobníky zemního plynu, které pojmou více než třetinu celé naší roční spotřeby? Nepředstavujte si je ale jako nějaké gigantické nádrže. Zemní plyn se skladuje přímo v zemi – obvykle na místech, kde se kdysi těžil nebo kde jsou pro to vhodné podmínky. Na jaře a přes léto se plyn čerpá do země, odkud si ho pak v zimě opět vezmeme.

Podle údajů belgické společnosti Gas Infrastructure Europe, jež poskytuje statistiky naplnění evropských plynových zásobníků, má Česká republika v květnu (k 15. 5.) 2024 v zásobnících uskladněno zhruba 28 TWh plynu, což je přibližně 63 % jejich kapacity. Stav plynových zásobníků je možné sledovat online přímo na stránkách GIE AGSI+.

Zjistěte o plynu to podstatné

  • Zemní plyn je poměrně čistým a pohotovým zdrojem energie, zároveň jde o fosilní palivo, jehož spalování negativně ovlivňuje zemské klima. Ve srovnání s uhlím však spalování zemního plynu produkuje pouze přibližně polovinu emisí CO2.
  • Ceny zemního plynu výrazně ovlivňují různé světové události, jako jsou války, nepokoje nebo politické změny. Také proto cena zemního plynu v minulých letech významně vzrostla.
  • Zatímco dříve jsme v Česku využívali zemní plyn hlavně z Ruska, nyní k nám proudí zejména z Norska.
  • Díky nalezení nových obchodních cest se ceny zemního plynu ustálily, případně plyn dokonce zlevňuje.
  • Poslední topná sezóna ukázala, že dodavatelé dokážou zajistit dostatečné množství zemního plynu a jeho nedostatek v zimě nehrozí.
  • Kvůli energetické krizi a vzestupu cen lidé začali zemním plynem více šetřit. Průměrná domácnost loni ušetřila ve srovnání s předchozím rokem více než čtvrtinu zemního plynu.
  • Evropská unie chce topení zemním plynem postupně utlumit. Není ale pravda, že by se chystal nějaký brzký zákaz plynových kotlů. Plynový kondenzační kotel bude ještě dlouhá léta dostupným, pohodlným a úsporným zdrojem tepla.

Co se s plynem dělo a děje?

Asi si všichni pamatujeme velké zdražení zemního plynu před několika lety. Plyn nejenže domácnostem a firmám velmi zdražil, ale byl jednou z příčin rostoucích cen elektřiny. Energetický trh je zkrátka v Evropě velmi provázaný, což je samozřejmě dobře, protože když vše funguje správně, jsou energie levné. Ceny jedné energetické komodity však mohou ovlivňovat ceny dalších energií, a to se tehdy u zemního plynu a elektřiny stalo. Od té doby se ceny energií na burzách uklidnily a v E.ONu jsme mohli elektřinu a plyn našim zákazníkům několikrát zlevnit. Jak se pohybovala cena plynu na burzách, ukazuje graf níže:

Graf ukazuje ceny zemního plynu na pražské energetické burze PXE. V létě a na podzim roku 2022 (v období energetické krize) je vidět strmý nárůst cen. Od začátku roku 2023 ceny zemního plynu víceméně klesají.

Odkud k nám jde zemní plyn?

Zatímco dříve proudil do Česka i do velké části Evropy zemní plyn hlavně z Ruska, nyní je situace úplně jiná. Od začátku války na Ukrajině se Evropě rychle podařilo najít a stabilizovat nové dodavatelské cesty. V českém potrubí tak v současné době proudí z velké většiny plyn z Norska. Do evropských přístavů dováží lodě také zkapalněný zemní plyn (LNG), a to hlavně z USA a Kataru. Zemního plynu tedy máme v Česku dostatek.

Jaké jsou světové zásoby zemního plynu?

Zemního plynu máme zatím poměrně hodně. Prokázané světové zásoby činí nyní více než 160 000 miliard m3, což by při současné úrovni spotřeby stačilo přibližně na 70 let. Celkové světové zásoby této suroviny se ale odhadují na několikanásobek tohoto množství.

Nejvíce zásob zemního plynu má Rusko a země středního východu. Velká ložiska se ale nacházejí v Severním moři, v USA a Kanadě, ale také v Africe, jihovýchodní Asii a Austrálii. Zemní plyn těžíme také v Česku, zejména na jižní Moravě. Ve srovnání s celkovou spotřebou Česka však jde o malé množství, asi o 3 % naší roční spotřeby. Zásoby moravského plynu se při současné úrovni těžby odhadují asi na 20 let.

Plyn a evropská unie

Evropská legislativa se snaží vytápění zemním plynem postupně omezovat, a čas od času najdeme v médiích zmínky o tom, že od určitého data nebude možné koupit a provozovat plynový kotel. Tyto zprávy mají svůj reálný základ, protože cílem Evropské unie je postupný odklon od fosilních paliv směrem k obnovitelným zdrojům energie. Nic ale není tak horké, jak by se mohlo leckdy zdát. V souvislosti s omezením prodeje plynových kotlů se nedávno hovořilo o roku 2029, kdy už by nebylo možné prodávat kondenzační plynové kotle. To se s velkou pravděpodobností nestane, protože tak brzký zákaz plynových kotlů už nikdo nechce. Kondenzační plynový kotel tudíž zůstává perspektivním a úsporným zdrojem tepla s přijatelnými náklady na provoz.

Šetřete na vytápění s novým kotlem

Vyměňte svůj starý kotel za moderní kondenzační, který vám ušetří až 30 % nákladů na vytápění. Se vším vám pomůžeme a na kotel dostanete 7letou záruku.

Mohlo by vás také zajímat:

Všechno, co potřebujete vědět o zemním plynu
Zemní plyn zůstává čistým a perspektivním zdrojem energie. Ačkoli jde o fosilní palivo, jeho spalování produkuje ve srovnání s uhlím jen polovinu emisí CO2.
Víc najdete tady
Jak se převádí kWh na MWh
Kilowatthodina (kWh) a megawatthodina (MWh) jsou jednotky energie. Mimo jiné se v nich uvádí spotřeba elektřiny.
Víc najdete tady
Plyn a kilowatthodiny: Jak se převádí m³ na kWh a MWh?
Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.
Víc najdete tady