Blackout

  1. Blackout je situace, kdy dojde k rozsáhlému výpadku elektřiny – na dlouhé hodiny až dny a na velkém území.
  2. Opakem je řízené přerušení dodávek elektřiny, které je plánované, distributor o něm dopředu informuje.
  3. Při blackoutu si zajistěte osvětlení (např. svíčky nebo baterky, baterii v mobilu šetřete). Vypojte spotřebiče ze zásuvek, ať se opětovným zapnutím dodávek nepoškodí. A co nejdříve se pokuste zjistit informace o situaci a plánovaném obnovení dodávek.

Blackout je…

Termín blackout popisuje situaci, kdy dojde k rozsáhlému výpadku elektrické energie – který trvá klidně i několik dní. Pokud elektřina vypadne na pár minut nebo několik hodin, jedná se o klasický výpadek elektřiny. Stejně tak není blackoutem situace, kdy se bez dodávek elektřiny ocitne menší území (například několik vesnic nebo část města).

Masivní blackout se odehrál například v roce 1977 v New Yorku.

V Česku (potažmo v Československu) k blackoutu dosud nedošlo. V roce 1985 ale chybělo málo – zimní teploty spadly k minus 25 °C. Extrémní mrazy poškodily nejen distribuční síť, ale způsobily potíže i v samotných elektrárnách. Poptávka po elektřině přitom vzrostla (hlavně kvůli elektrickému vytápění) a bez řízených odstávek by blackout velmi pravděpodobně nastal.

Proč k blackoutu dochází?

Možných příčin je několik. Blackout nejčastěji způsobí následující:


  1. Nepřízeň počasí 

    Třeba když silná vichřice nebo silná námraza poškodí dráty elektrického vedení. 
  2. Poruchy v přenosové soustavě

    Například požár v elektrárně nebo selhání zařízení elektrické sítě – i proto je tak důležité síť neustále modernizovat.
  3. Přetížení sítě

    Na vině je nadměrná výroba, kterou nikdo nespotřebuje. Síť se přetíží přebytečnou elektřinou – a pokud není spotřebována, je blackout dost pravděpodobný.

Hrozí Česku blackout?

Pravděpodobnost, že by naši zemi (nebo jen část) postihl blackout, je nízká – česká distribuční síť je velmi stabilní. Vyloučit to ale samozřejmě nelze.

Pokud by k blackoutu došlo, spustily by se nouzové plány, které počítají především se zajištěním dodávek kritické infrastruktuře – i ta je ale na podobné situace připravená a například nemocnice mají několik dieselový generátorů, které dokáží nezávisle vyrábět elektřinu.

Ať by byla příčina blackoutu jakákoliv, na jejím odstranění by se začalo pracovat okamžitě. Případný blackout řeší i Vyhláška o stavu nouze v elektroenergetice a o obsahových náležitostech havarijního plánu.

Může být blackout plánovaný?

Blackout je situace, která nastane nečekaně. Rozdílem je řízené přerušení dodávek elektřiny – (na)plánovaná akce provozovatelů elektrické sítě. K řízenému přerušení může dojít třeba kvůli údržbě, zvládnutí přetížení sítě nebo z bezpečnostních důvodů – například při nepříznivém počasí nebo při požárech.

O řízeném přerušení dodávek distributor vždy informuje s dostatečným předstihem. Tady zjistíte, co dělat při výpadku elektřiny.

Jak se můžu připravit na blackout?

Pro případ blackoutu i náhlého řízeného přerušení dodávek elektřiny doma mějte:

  • alternativu osvětlení (svíčky, zapalovač a sirky),
  • náhradní baterie,
  • nabité powerbanky,
  • trvanlivé potraviny,
  • zásobu vody (například několik pet lahví).

Co dělat při blackoutu?

Pokud vás postihne blackout, musíte počítat s tím, že nezapnete spotřebiče, které k provozu elektřinu vyžadují – pokud nejsou poháněny záložními zdroji (dieselové generátory, baterie). Spotřebiče vytáhněte ze zásuvek, ať se nestane, že se při obnovení dodávek zničí.

První, co při náhlém výpadku proudu zajistěte, je osvětlení – i pro případ, že se výpadek protáhne do nočních hodin. Použijte svíčky nebo baterky, s mobilními telefony maximálně šetřete.

S vodou také šetřete, případně si zajistěte náhradní zdroj. V zimě příliš nevětrejte, ať doma udržíte teplo.Také se pokuste získat informace o aktuální situaci a o plánovaném obnovení dodávek. Využijte, pokud jsou dostupná, mobilní data na telefonu nebo rádio na baterky. Případně se zeptejte sousedů. 

Mohlo by vás také zajímat:

EAN
EAN kód je unikátní označení, které slouží k identifikaci odběrného místa elektřiny. Každé odběrné místo má svůj vlastní EAN kód.
Víc najdete tady
Elektroměr a jak ho odečíst
Aktuální stav elektroměru je hodnota, kterou najdete na číselníku elektroměru. Udává, kolik elektřiny jste odebrali na svém odběrném místě.
Víc najdete tady
Přetoky z FVE a jak díky nim ušetřit
Přebytek vyrobené elektřiny nejdříve ukládáte do baterie, kterou máte doma. Pokud se do ní elektřina již nevejde, vznikají přetoky.
Víc najdete tady