EAN

  1. EAN kód je unikátní označení, které slouží k identifikaci odběrného místa elektřiny. Každé odběrné místo má svůj vlastní EAN kód.
  2. Je nepřenosný – pevně vázán k danému odběrnému místu. Pokud se stěhujete, EAN takříkajíc necháte v původním bydlišti.
  3. EAN potřebujete, pokud například chcete přepsat elektřinu nebo k nám přihlásit odběr. Obojí s námi vyřešíte online.

Co je to EAN kód a k čemu slouží?

EAN je zkratka pro European Article Number (česky evropské číslo položky). Jedná se o unikátní kód, který se přiděluje každému odběrnému místu, aby bylo možné ho jednoznačně identifikovat.

EAN je nezbytný pro jakoukoliv administraci a technické změny spojené s odběrným místem. Budete ho potřebovat například při přepisu energií nebo při řešení jakýchkoliv požadavků. Díky EAN dokážeme jako dodavatel elektřiny jednoznačně identifikovat, o jaké odběrné místo se jedná, a provést požadované změny. 

Jak EAN kód vypadá?

EAN je 18místný kód. Tvoří ho kombinace čísel, které se přiřazují podle stanovených pravidel. Z jednotlivých částí kódu jsme schopni poznat, kde se konkrétní odběrné místo nachází i kdo je distributorem energie. Funguje to takto: 

  • Pokud EAN začíná trojčíslím 859, znamená to, že se odběrné místo nachází na území České republiky. Následující čtyři čísla identifikují operátora trhu s elektřinou. V Česku je toto čtyřčíslí u všech odběrných míst stejné: 1824.
  • Dalších pět čísel odkazuje na distributora energie a kraj, ve kterém se odběrné místo nachází.
  • Následuje dalších pět čísel, která jsou jedinečná pro každé odběrné místo. Žádnou logiku v těchto číslech nehledejte – jsou přiřazována náhodně.
  • Poslední číslo je pouze do počtu.

Jaké jsou druhy EAN?

Existují 3 druhy EAN – přidělují se podle toho, zda je odběrné místo pouze spotřební, anebo při něm dochází k výrobě elektřiny (typicky u majitelů fotovoltaiky (FVE)). 

  1. Spotřební EAN označuje odběrná místa, kde dochází pouze ke spotřebě elektřiny. 
  2. Výrobní EAN vám přidělí distributor, pokud elektřinu vyrábíte – a její přebytky prodáváte do sítě. Výrobní EAN neslouží k monitorování množství elektřiny odebrané ze sítě. 
  3. Kombinovaný EAN se využíval v případě jednoho odběrného místa pro výrobu i spotřebu – dodavatel elektřiny byl zároveň obchodníkem pro výkup přebytků.  V současnosti se tato varianta aktivně nevyužívá. 

Častá otázka zní, zda je možné mít spotřební i výrobní EAN na jednom odběrném místě.

Odpovědí je ano – výrobní EAN měří, kolik z vyrobené elektřiny jste poslali do sítě. Podle smlouvy na výkup vám vykupující subjekt následně vyplatí příslušnou částku. Spotřební EAN měří, kolik elektřiny jste odebrali ze sítě – a za toto množství vám následně přijde faktura.

Výrobní i spotřební EAN na jednom odběrném místě je častý v situaci, kdy máte smlouvu s dodavatelem elektřiny uzavřenou s někým jiným, než komu vyrobené přebytky prodáváte. Tedy elektřinu vám dodává společnost „X”, zatímco přebytky od vás vykupuje společnost „Y”. Od 1. 7. 2025 již ze zákona žádný kombinovaný EAN kód existovat nebude a všechny dosavadní EAN kódy se rozdělí na výrobní a spotřební.

Detailní popis druhů EAN kódů naleznete na našem webu.

Kde na faktuře EAN najdu?

Pravidelné faktury za elektřinu od E.ONu mají vždy pevnou strukturu. EAN naleznete v příloze faktury za elektřinu. Umístění EAN kódu ve faktuře si můžete prohlédnout ve vzorovém vyúčtování.

Co se stane s EAN kódem, když se stěhujeme?

Kód EAN je nepřenosný – je vázán ke konkrétnímu odběrnému místu. Pokud se odstěhujete, EAN si s sebou neberete. Je ale potřeba elektřinu takzvaně přepsat.

Přepis elektřiny je jinak řečeno změna odběratele elektřiny. Ke konkrétnímu odběrnému místu přepisem přiřadíte jinou osobu, které budou od okamžiku přepisu chodit faktury.

Chci přepsat elektřinu. Potřebuju EAN?

Přepis elektřiny snadno vyřídíte i online. V takovém případě navštivte stránku zákaznické péče, kde přepis elektřiny popisujeme krok po kroku.

Nejdříve se zeptáme na pár věcí, které nám umožní pochopit vaši situaci. K zodpovězení nepotřebujete nic dohledávat. Ptáme se například, kde bydlíte – abychom věděli, na jakém distribučním území se nacházíte.

Následně vám zobrazíme detailní návod, jak ve vaší situaci postupovat, abyste elektřinu přepsali. Nyní již budete potřebovat EAN kód – k jednoznačné identifikaci odběrného místa, kterého se přepis elektřiny týká.

Jak získat EAN pro odběrné místo?

Pokud se stěhujete do novostavby, která odběrné místo ještě nemá, pak je nutné se nejprve přihlásit k odběru. Tím vznikne nové odběrné místo, kam budeme elektřinu dodávat. Pokud je to vaše situace – řešíte připojení odběrného místa, na našem webu vás celým procesem provedeme.

Co s EAN, pokud chcete změnit dodavatele?

V případě, že chcete přejít od stávajícího dodavatele elektřiny k novému, je nutné uzavřít novou smlouvu o dodávkách elektrické energie. EAN vám zůstává – jeho struktura se nemění.

Pokud chcete přejít k E.ONu, smlouvu s námi snadno sjednáte online nebo se zastavte u nás na pobočce. Postaráme se o odhlášení od stávajícího dodavatele i o převod odběrného místa k E.ONu.

Mohlo by vás také zajímat:

EIC kód plynoměru
EIC kód je unikátní označení každého odběrného místa plynu. 
Víc najdete tady
Blackout
Blackout je situace, kdy dojde k rozsáhlému výpadku elektřiny – na dlouhé hodiny až dny a na velkém území.
Víc najdete tady
Elektroměr a jak ho odečíst
Aktuální stav elektroměru je hodnota, kterou najdete na číselníku elektroměru. Udává, kolik elektřiny jste odebrali na svém odběrném místě.
Víc najdete tady