Obnovitelné zdroje energie
- Elektřina se vyrábí ze dvou typů zdrojů: obnovitelných a neobnovitelných.
- Obnovitelné zdroje energie (OZE) nikdy nemůžeme vyčerpat. Patří mezi ně sluneční záření, voda, vítr nebo třeba biomasa.
- Zásoby neobnovitelných zdrojů naopak dojít mohou – jde třeba o uhlí nebo ropu.
- Z vybíraných poplatků za obnovitelné zdroje (POZE) stát financuje především přechod na obnovitelné zdroje energie.
Co je elektrická energie a co je jejím zdrojem?
Elektrickou energii známe pod pojmem elektřina – rozsvěcí světla, pohání pračku a sušičku nebo vytápí dům. Vyrábí se v elektrárnách, odkud ji elektrická soustava rozvádí do míst spotřeby.
Co elektřinu tvoří? Pohyb elektrických nábojů – například elektronů. Právě jejich pohyb přenáší elektrická soustava. A je to právě pohyb elektrických nábojů, který stojí za fungováním spotřebičů (například již zmíněná pračka). Pohybující se elektrické náboje mají energii, kterou předávají spotřebičům, a tím je uvedou do provozu.
Vyrobit elektřinu znamená rozpohybovat elektrické náboje. Je tedy nutné zajistit zdroj jejich pohybu. A ten může být buď obnovitelný, nebo neobnovitelný. Tím mohou být například:
- Solární panel, na který dopadá sluneční světlo. Jeho energie rozpohybuje elektrické náboje – vzniká tak elektřina. Pokud máte vlastní solární panely (elektrárnu), můžete takto vyrobenou elektřinu rovnou spotřebovat či případně uložit do vlastní baterie, kterou máte doma. Elektřinu, kterou nespotřebujete nebo která se už nevejde do baterie, můžete uložit do virtuální baterie nebo ji prodat. Díky novele energetického zákona LEX OZE II ji lze také sdílet s jinými odběrnými místy.
- Turbína, kterou roztáčí vítr, voda nebo pára vzniklá ohřevem vody. Tento pohyb turbíny rozpohybuje elektrony.
V čem se liší obnovitelné zdroje energie od neobnovitelných?
Obnovitelné zdroje energie jen tak nevyčerpáme
- Slunce bude stále svítit, vítr foukat, voda téct. Proto se jim říká udržitelné – i když je využíváme, stále se obnovují a nemůžeme je vyčerpat. Nevýhodou je jejich dostupnost, v zimě se například nemůžeme spolehnout na to, že nám doma vystačí energie pouze z vlastní solární elektrárny.
U neobnovitelných zdrojů přijde čas, kdy dojdou
- Uhlí nebo ropa, které vznikají miliony let, se jednoho dne vytěží. Uran nebo plutonium, které využívají jaderné elektrárny, také.
- Ukažme si to na příkladu: Pokud turbínu pod přehradou pohání voda, zdroj energie je udržitelný a obnovitelný. Pokud ale tepelná elektrárna spaluje uhlí, aby získala teplo, které vodu promění v páru pohánějící turbíny, je zdroj energie neudržitelný (neobnovitelný) – uhlí jako palivo jednou dojde.
Proč platíme za obnovitelné zdroje poplatek
Možná si kladete otázku, proč byste měli platit poplatek za obnovitelné zdroje energie (POZE), když elektřina pochází z široce dostupných a nevyčerpatelných zdrojů?
Platbami se financuje především postupný přechod na využívání pouze udržitelných zdrojů energie. Jde o náročnou a finančně nákladnou změnu, která se týká celého energetického průmyslu. Výši poplatku za obnovitelné zdroje určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Dohledat ji můžete i ve svém sjednaném ceníku.
Jaké OZE jsou v Česku nejvyužívanější?
Podle poslední zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu z roku 2022 se obnovitelné zdroje podílely na celkové výrobě elektřiny přibližně jednou pětinou.
Mezi nejvyužívanější obnovitelné zdroje energie v Česku patří fotovoltaické a vodní elektrárny a spalování biomasy.
Fotovoltaickou elektrárnu pro domácnosti můžete mít i vy. Díky řešení od E.ONu můžete ročně ušetřit až 85 % nákladů na elektřinu. Podívejte se, jak solární elektrárna funguje.
Co je to Lex OZE II
Jde o nový zákon, který platí od roku 2024 a přináší do Česka zásadní změnu: zavedení komunitní energetiky, které se na našem webu blíže věnujeme. To v praxi znamená, že elektřina vyrobená z OZE se dostane k mnohem širší skupině odběratelů. Typickým příkladem je solární elektrárna na střeše bytového domu, která vyrábí elektřinu pro všechny jeho obyvatele.