Přetoky z FVE a jak díky nim ušetřit

Slunce může pracovat pro vás, vyplatí se to! Naše fotovoltaické řešení vám s tím pomůže.
  1. Přebytek vyrobené elektřiny nejdříve ukládáte do baterie, kterou máte doma. Pokud se do ní elektřina již nevejde, vznikají přetoky.
  2. Můžete si sjednat virtuální baterii, do které přetoky ukládáte, a postupně je zde hromadíte pro pozdější odběr.
  3. Pokud preferujete výkup přetoků, je třeba uzavřít smlouvu na výkup.

Vznik přetoků do sítě

Přetoky do sítě vznikají, když vyrobíte elektřiny více, než jí spotřebujete. U fotovoltaické elektrárny (FVE) se často stává, že panely vyprodukují více elektřiny, než kolik domácnost nebo podnik zrovna potřebuje. Klasicky v létě, kdy svítí celý den slunce a elektřiny je potřeba o dost méně než v zimě. Tím vzniká přebytek, kterému říkáme přetok

Elektřina vyrobená solární elektrárnou je určena především pro okamžitou spotřebu. Také se ale ukládá do baterií, která bývá součástí domácích fotovoltaik. Pokud je baterie plná a vyrobenou elektřinu není kde spotřebovat, automaticky může odcházet do elektrické sítě – přeteče do ní.

Přetoky nevznikají u bezpřetokové nebo ostrovní FVE.

Co s přetoky dělat?

Pokud máte vlastní FVE, pak se vznikem přetoků určitě počítejte. Aby vám nepřišla pokuta za nepovolené přetoky, máte dvě možnosti, co s přetoky dělat:


  1. Prodej přetoků
  2. Uložení do virtuální baterie

Obě možnosti rozebíráme níže.

Co se s přetoky děje?

Přetok je dodání vyrobené elektřiny do sítě (distribuční soustavy), která se s nimi musí vypořádat. Avšak pouze, pokud distributor přetoky povolí. Právě proto je nutná smluvní dohoda, jak s přetoky budete nakládat – zda je prodáte, nebo uložíte do virtuální baterie. V obou případech elektřina odchází do sítě – a ta na to musí být připravena.

Přetoky elektřiny využijí další odběratelé. To se děje především od jara do podzimu, kdy o sluneční záření není nouze a panely produkují elektřiny více, než kolik lidé spotřebují. 

Pokud distributor přetoky nepovolí, možností zůstává instalace bezpřetokové FVE.

Kdo mi přetoky povolí?

Přetoky do sítě povoluje místní distributor, který spravuje elektrickou síť v oblasti, do které vaše fotovoltaika spadá. Například v mapě připojitelnosti se můžete podívat, kde všude je distributor EGD schopen připojit solární elektrárnu k síti.

Distributor posoudí, zda může vyhovět vaší žádosti o připojení – zkontroluje, zda může rezervovaný výkon připojit do sítě či nikoliv. Co rezervovaný výkon představuje? Jedná se o množství elektrické energie, které máte v elektrické síti vyčleněno. Distributor tímto předchází riziku přetížení sítě. Pokud by se stalo, že fotovoltaiky dodávají do sítě více elektrické energie, než je schopna pojmout, hrozilo by poškození sítě až blackout.

Výkup přetoků z FVE

Pokud máte FVE, můžete uzavřít smlouvu na výkup elektřiny. V ní dodavatel stanoví podmínky výkupu a to, kolik korun za elektřinu, která do sítě přeteče, dostanete. U malých FVE se může stát, že žádný přetok nedodáte – protože jste jej nevyrobili. Ničemu to nevadí, naopak taková možnost se bere v potaz.

Jak funguje virtuální baterie?

Virtuální baterie není automatickou součástí vaší FVE – je třeba ji uzavřít smluvně. Virtuální v tomto případě znamená, že baterie neexistuje ve fyzické podobě (nemůžete si na ni nikde sáhnout).

Pokud máte sjednanou virtuální baterii, přebytky sice posíláte do sítě, ale neprodáváte je. Využijete je totiž sami, až budete mít elektřiny málo. Především v zimě.

Od jara do podzimu, kdy je produkce elektřiny zpravidla vyšší než její spotřeba, se ve virtuální baterii hromadí všechny přetoky. V zimě (nebo jindy, kdy je spotřeba vyšší) uložené přetoky jednoduše čerpáte zpět ze sítě a nic za ně neplatíte.

V tom je hlavní rozdíl mezi výkupem přebytků a ukládáním do virtuální baterie. Zatímco u prodeje přetoků získáte dohodnutou částku, v případě virtuální baterie nedostáváte za přetok zaplaceno. Přetoky se měří a sčítají. Toto množství vám zůstává k dispozici pro pozdější odběr ze sítě – za který neplatíte. 

Ve srovnání s výkupem elektřiny, kdy výkupní ceny nemusí být pro zákazníka vždy výhodné, s virtuální baterií za elektřinu ušetříte nemalé částky. Další informace o fungování virtuální baterie si můžete přečíst na našem webu.

Jak zjistím množství přetoků?

Přetoky do sítě zjistíte pomocí obousměrného elektroměru, který měří elektřinu do sítě dodanou a z ní odebranou. Data automaticky putují do systému distributora. 

Ve faktuře, která vám pak přijde, jsou zohledněny veškeré podmínky, které máte nasmlouvané: ukládání přetoků do virtuální baterie a jejich zpětné odebírání nebo výkup přetoků.

Mohlo by vás také zajímat:

Obnovitelné zdroje energie
Elektřina se vyrábí ze dvou typů zdrojů: obnovitelných a neobnovitelných.
Víc najdete tady
Elektroměr a jak ho odečíst
Aktuální stav elektroměru je hodnota, kterou najdete na číselníku elektroměru. Udává, kolik elektřiny jste odebrali na svém odběrném místě.
Víc najdete tady
Prolongace smlouvy
Prolongace smlouvy znamená automatické prodloužení platnosti smlouvy, kterou jste uzavřeli na dobu určitou.
Víc najdete tady