Spotová cena elektřiny
- Spotová cena elektřiny je momentální cena, za kterou můžete elektřinu odebírat právě teď.
- Častěji využívané jsou tarify s pevně stanovenou (fixovanou) cenou za elektřinu.
- Operátor trhu s elektřinou (OTE) vyhlašuje spoty den dopředu.
Co je to spotová cena elektřiny?
Spotová cena elektřiny (setkat se můžete i s názvem „spot”) je momentální cena za elektrickou energii. Je to cena, za kterou můžete elektřinu odebrat právě teď.
Spotová cena se v průběhu dne mění, elektřina může mít v 8 ráno jinou cenu než ve 2 odpoledne. Záleží na vztahu mezi nabídkou a poptávkou. Pokud chce hodně lidí využívat elektřinu (vysoká poptávka), ale nabízené elektřiny je málo, cena roste. Naopak v těch částech dne, kdy odběr elektřiny klesá, je cena nižší – v síti jí je přebytek.
Vliv mají také ceny paliv, které pohánějí elektrárny – například uhlí. Když jeho cena vzroste, zvýší se cena elektřiny na trhu. Na ceně se podílí i počasí a různé události ve světě.
Je pro mě spot výhodný?
Protože se spotová cena v průběhu dne mění, zdaleka není vhodná pro všechny domácnosti. Aby se vám spot vyplatil, museli byste opravdu neustále hlídat, za jakou cenu elektřinu odebíráte, a tomu přizpůsobovat nejen chod domácnosti, ale i vlastní plány.
Trh s elektřinou je na dění ve světě i v Česku samotném vysoce citlivý. Je proto možné, že cena spotové elektřiny vyletí ze dne na den nahoru. Během jednoho měsíce může vzrůst i několikanásobně. A právě proto nemusí být spot pro domácnosti a malé podniky vždycky výhodný. Kvůli riziku náhlého vzrůstu cen a kvůli nutnosti každodenního sledování výše ceny.
Efektivní využívání spotu znamená ustavičně sledovat ceny a plánovat používání spotřebičů v časech, kdy je cena energie nízká. To je rozdíl oproti ceníkům, kdy platíte fixní částku za určité množství energie – nejčastěji je to cena za jednu MWh. V tomto případě ceny sledovat nemusíte. Částka, která je fixována, se po dobu fixace nemění.
- Umožňuje plánovat denní spotřebu, a tím odebírat elektřinu v čase, kdy je levnější.
- Hrozí riziko prudkého zvýšení ceny za elektřinu, a tím výrazný nárůst výdajů – na rozdíl od ceníků není cena fixována.
- Spot je nutné denně sledovat a cenám uzpůsobit chod domácnosti.
Jak to, že mohu znát spot dopředu?
Ceny spotové elektřiny se určují vždycky den dopředu. Ve 2 hodiny odpoledne vyhlašuje státní společnost Operátor trhu s elektřinou (OTE) ceny spotové elektřiny na další den – pro každou hodinu zvlášť.
Kde můžu sledovat spotový trh?
Na webu OTE, který ceny spotové elektřiny určuje.
Jaká je alternativa ke spotu?
Místo spotu si můžete sjednat tarif – takový, který je pro vás nejvýhodnější. Výhodou tarifů je jejich bezpečnost – pokud máte pevně stanovenou cenu, za kterou elektřinu odebíráte, náhlé zvýšení ceny vám nehrozí. Také nemusíte denně sledovat, jaká je momentální cena spotu, a tomu přizpůsobovat chod domácnosti.
Sjednat si můžete jednotarifní nebo dvoutarifní sazbu – na tu však máte nárok pouze po splnění stanovených podmínek. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Jednotarifní sazba znamená, že elektřinu odebíráte stále za stejnou cenu. Sazba dvoutarifní rozlišuje vysoký a nízký tarif – v ty časy, kdy je poptávka po elektřině nižší, odebíráte elektřinu za nižší cenu než ve vysokém tarifu, kdy je po elektřině vyšší poptávka. V časech nízkého tarifu tedy můžete výrazně ušetřit – například na ohřevu vody v bojleru, který se může zapínat automaticky pouze v časech nízkého tarifu.
Jaký ceník je pro vás nejvýhodnější, zjistíte v naší kalkulačce elektřiny.