Chci se zapojit do komunitní energetiky
Jaké jsou podmínky pro sdílení elektřiny?
- Zajímá vás, jaké podmínky pro sdílení elektřiny platí od roku 2024? A jak se můžete zapojit?
- Na výběr máte ze dvou možností – buď se přidáte do tzv. skupiny sdílení, nebo ji sami založíte. Pustit se můžete do malého projektu (Aktivní zákazník) nebo většího (Energetické společenství).
- Poradíme, co všechno před založením skupiny sdílení nebo připojením se k existující skupině zvážit.
Čistá energie od lidí pro lidi
Do sdílení elektřiny se můžete zapojit, ať už energii z obnovitelného zdroje vyrábíte, nebo ji chcete jen využívat jako spotřebitel. V obou případech se musíte nejdříve stát členem tzv. skupiny sdílení, tedy buď ji založit, nebo se přidat do již existující.
Na výběr máte ze dvou skupin sdílení:
- Aktivní zákazník (maximálně 11 členů)
- Energetické společenství (prozatím omezeno na 1 000 členů)
Od roku 2023 můžete v Česku sdílet elektřinu v rámci jednoho bytového domu za jednou domovní skříní pomocí domovních rozvodů. Tento specifický typ sdílení upravuje vyhláška o pravidlech trhu s elektřinou.
Skupina sdílení Aktivní zákazník
Tuto skupinu sdílení stačí jen zaregistrovat u Elektroenergetického datového centra (EDC). Zapojit se může maximálně 11 členů, počítají se výrobci i spotřebitelé a sdílet můžete napříč celým Českem, není zde žádné územní omezení. Členy skupiny sdílení můžou být domácnosti, podniky všech velikostí nebo například obecní úřad.
Účast ve sdílení není závislá na tom, u kterého distributora jste – jeden člen může mít smlouvu s EG.D a druhý s PRE Distribuce nebo s ČEZ Distribuce. Sdílenou elektřinu můžete jako výrobce nabízet zadarmo nebo za poplatek podle svého uvážení. Pokud svou dodávku finančně ohodnotíte, zakotvěte ji ve smlouvě – včetně způsobu vyúčtování a platby.
Co zvážit před založením Aktivního zákazníka:
- Promyslete, koho do skupiny zapojíte. Rodinu? Sousedy? Přátele? Firmy v okolí?
- Využijete stávající zdroje výroby energie, nebo zainvestujete do nových?
- Kolik si za sdílenou elektřinu budete účtovat? Budete chtít smlouvy řešit přes nějakého právního poradce?
- Jak elektřinu rozdělíte? To, kdo a kolik energie dostane, nastavíte v tzv. alokačním klíči a indexu priorit.
- Kdo bude mít na starosti registraci a koordinaci skupiny? Bude za to mít nějakou odměnu?
Skupina sdílení Energetické společenství
Více členů, stabilnější dodávky čisté energie a ještě větší dopad na rozvoj komunity. Energetické společenství je ideální pro ambiciózní projekty, zatím ale funguje v provizorním režimu. Omezení se až do 1. 7. 2026 týkají:
- počtu členů – limit je zatím 1 000
- a územního omezení – sdílet můžete maximálně mezi třemi sousedními obcemi s rozšířenou působností nebo v rámci katastru hlavního města Prahy.
Zatímco Aktivního zákazníka stačí jen zaregistrovat u EDC, pro Energetické společenství musíte založit organizaci a registrovat ji u Energetického regulačního úřadu. Jakou právní formu zvolíte, je na vás – musíte jen splnit podmínku a zvolit typ organizace, který umožňuje minimálně třetinu zisku vracet do komunity, například v podobě investice do další energetické infrastruktury. Tuto podmínku splňuje spolek, družstvo nebo společnost s ručením omezeným (s.r.o.).
Pokud založíte spolek, musíte ze zákona veškerý zisk investovat do svých aktivit – třeba do dalšího rozvoje energetiky, tvorby pracovních míst nebo do jiné formy podpory komunity. Jestliže zvolíte družstvo nebo s.r.o., musíte dle Lex OZE II alespoň 1/3 zisků investovat zpět do komunity.
Co zvážit před založením Energetického společenství:
- Promyslete, koho do společenství zapojit a dejte dohromady zakládající skupinu. Iniciátorem může být starosta nebo starostka, podnikatel/ka nebo parta přátel.
- Zvažte cíl projektu. Proč společenství zakládáte, jak prospěje komunitě, kdo z něj bude mít užitek, jaké zdroje pro výrobu energie využijete…
- Jak si rozdělíte role? Kdo bude koordinátor, předseda, právník, technik a další role?
- Promyslete, jestli nedává smysl začít nejdřív v malém – udělat nejdřív „pilot“ projektu, třeba v režimu Aktivního zákazníka, a až pak se pustit do velkých cílů.
Oba modely sdílení slouží k jinému účelu a trochu jinak fungují. Hlavní rozdíly pro větší přehlednost ještě jednou shrnujeme v tabulce.
- Ideální pro: malé či zkušební projekty (např. firemní nebo obecní), sdílení s rodinou, sousedy a podobně
- Sdílení napříč celým Českem
- Zapojení pouze 11 členů (limit platí pro výrobce a spotřebitele dohromady)
- Sdílení pouze elektřiny
- Skupina může obsahovat libovolný počet výroben (musí se ovšem vejít do limitu počtu členů, včetně odběratelů)
- Do 1 odběrného místa lze sdílet z maximálně 5 výroben elektřiny
- Registrace u Elektroenergetického datového centra (EDC) – lze od 1. 8. 2024
- Ideální pro: větší projekty
- Podmínkou je právní forma (družstvo, spolek nebo s.r.o.)
- Registrace u Energetického regulačního úřadu (ERÚ) – lze od 1. 1. 2024
- Registrace u EDC – lze od 1. 8. 2024
- Sdílení elektřiny i tepla
- Platí dočasná omezení (do 1. 7. 2026)Územní omezení: sdílet lze pouze na území 3 sousedících obcí s rozšířenou působností nebo Prahy Zapojení maximálně 1 000 členů
- Skupina může obsahovat libovolný počet výroben (musí se ovšem vejít do limitu počtu členů, včetně odběratelů)
- Do 1 odběrného místa lze sdílet z maximálně 5 výroben elektřiny
Sdílení v bytovém domě: bez poplatků za distribuci
Od roku 2023 můžete v Česku sdílet elektřinu také v rámci jednoho bytového objektu za jednou domovní skříní – pomocí domovních rozvodů, kdy pro sdílení nevyužíváte distribuční soustavu. Týká se to například činžáků a paneláků nebo domů s více bytovými jednotkami.
Elektřinu vyrábíte zdrojem umístěným v objektu, například za pomoci fotovoltaické elektrárny na střeše, a rozdělujete mezi jednotlivé byty. Tento způsob sdílení upravuje vyhláška o pravidlech trhu s elektřinou od ERÚ a je specifický v tom, že elektřinu můžete mít úplně zdarma. Jelikož ke sdílení nevyužíváte distribuční soustavu, neplatíte u této elektřiny regulovanou část ceny, čili distribuční poplatky.
Nově platí, že se zájemci o sdílení v rámci jednoho domu musí registrovat u EDC, které je mozkem komunitní energetiky v Česku a funguje od srpna 2024. Stačí, když se zaregistruje jen správce skupiny a držitel smlouvy o připojení dané výrobny – s tím vám v E.ONu můžeme pomoci. Pokud tedy už v tomto režimu sdílíte, musíte se u EDC zpětně registrovat.
Jak sdílet v rámci bytového domu
Nejdříve se domluvte se sousedy, v rámci bytového družstva nebo společenství vlastníků jednotek a sepište o sdílení elektřiny dohodu. Uveďte v ní orientační spotřebu domu, způsob, jakým si elektřinu rozdělíte (podle tzv. alokačního klíče, odvíjet se může od plochy jednotlivých bytů) i jak mezi sebe rozdělíte případnou vstupní investici.
Několik doporučení pro skupiny sdílení
Ať už se přidáte do jakékoliv skupiny sdílení, ideální je, aby se jednotliví její členové doplňovali. Ke sdílení dochází v reálném čase, v 15 minutovém okně, a je proto důležité, aby výrobci vyráběli ve chvíli, kdy energii ostatní členové spotřebují. Nevyužité přebytky nemůžete skladovat, automaticky se odprodávají do sítě.
Sdílení je nezávislé na distributorovi, výrobce může mít smlouvu s EG.D a odběratel třeba s ČEZ Distribuce. S cenou je to tak, že poplatek za sdílení si stanovujete uvnitř skupiny.
Bez ohledu na cenu, kterou si ve skupině za sdílenou elektřinu nastavíte, spotřebitel vždy musí platit regulovanou složku ceny elektřiny. Výjimkou je sdílení v rámci bytového domu na základě vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou. V takovém případě nevyužíváte ke sdílení distribuční soustavu, a proto se regulovaná složka, čili distribuční poplatky, neplatí. Pro jistotu ale u EDC nebo svého distributora ověřte, jestli není výrobna připojena na stejném elektroměru jako některé z odběrných míst ve sdílení. Více o cenách za sdílenou elektřinu jsme psali v samostatném článku.
Kvůli administrativní náročnosti zatím nemůžete být členem více skupin sdílení zároveň. Pokud se základní škola v obci zapojí do skupiny Aktivního zákazníka, nemůže být zároveň členem Energetického společenství. Skupinu ale může kdykoliv opustit a připojit se do jiné.
Stáhněte si průvodce sdílením elektřiny
Sepsali jsme všechno důležité o sdílení elektřiny – kdo a za jakých podmínek může sdílet, co pro to musí udělat i příklady dobré praxe. Vše lidským jazykem, aby tomu porozuměl každý.