Co je komunitní energetika a jak se do sdílení elektřiny zapojit

Proč se o komunitní energetiku zajímat

  1. Komunitní energetika umožňuje lidem, firmám a obcím vyrábět čistou energii a vzájemně ji mezi sebou sdílet.
  2. Ukazujeme fungování komunitní energetiky na příkladech a vysvětlujeme, jak ji upravuje novela zákona Lex OZE II.
  3. Dále představujeme hlavní přínosy komunitní energetiky. 

Jak komunitní energetika funguje: základní princip

Komunitní energetika je systém, ve kterém občané, obce nebo firmy – tj. komunity – vyrábějí energii z obnovitelných zdrojů a vzájemně ji mezi sebou sdílí. Jde o zcela nový model fungování energetického trhu. Dosud byl trh silně centralizovaný – několik elektráren vyrábělo elektřinu, ta mířila na burzu a pak se rozváděla do domácností a firem. Nyní dochází k decentralizaci výroby.

Hlavním přínosem sdílení elektřiny je, že na jednom místě můžete elektřinu vyrábět a na jiném místě ji v ten stejný čas spotřebovat.

Například máte chalupu v Beskydech s fotovoltaickou elektrárnou, kde vyrábíte elektřinu, a spotřebováváte ji ve svém bytě v Hradci Králové. Nebo ji nasdílíte se svými rodiči v Praze.

Takovéto sdílení skrz celou republiku je možné díky propojení distribuční soustavy. Energie se samozřejmě nikam fyzicky nepřeposílají, jde o účetní operaci – v místě výroby pošlete určené množství energie do sítě a v místě spotřeby vám distributor stejné množství energie uvolní k dispozici. Čtěte, jak přesně sdílení elektřiny funguje.

Do komunitní energetiky se může zapojit úplně kdokoliv. Jednotlivci, skupina sousedů, firmy nebo obce. Buď jako výrobce, který vyrobenou energii sdílí s ostatními, nebo spotřebitel, který se jen zapojí do komunity a odebírá od výrobců čistou energii.

Obrovská příležitost je to například pro obce, které mohou střechy svých úřadů, kulturních center atp. osadit fotovoltaickou elektrárnou a vyrobenou elektřinu pak sdílet s občany, firmami nebo například neziskovými organizacemi v obci.

Z jakých obnovitelných zdrojů vyrábíme energie?

V Česku se nejčastěji setkáte s fotovoltaickými elektrárnami, které mění světelnou energii ze slunce na elektrickou energii.

Zatím příliš nevyužíváme potenciál výroby energie z větru, který máme v Česku velký. Větrných elektráren je u nás zatím málo – v roce 2022 to podle Wind Europe bylo 12× méně než u sousedů v Rakousku a 11× méně než v Polsku.  

Čistou energii můžeme vyrábět taky pomocí vodní elektrárny, biomasy (např. spalování dřevní štěpky, slámy, odpadu z restaurací) a nebo z geotermální energie. Tu využívají například tepelná čerpadla země-vzduch, která odebírají teplo ze země.

Zákonné ukotvení komunitní energetiky

Ačkoliv komunitní energetika už dlouho funguje v zemích jako Rakousko nebo Španělsko, do Česka se dostává až v roce 2024. Zásadní bylo přijetí novely energetického zákona Lex OZE II, která umožňuje sdílení elektřiny přes distribuční soustavu. Novela představuje dvě skupiny takového sdílení – Aktivní zákazník a Energetické společenství. Skupina Aktivní zákazník může mít maximálně 11 členů, skupina Energetické společenství až 1 000 členů. Více je popisujeme v článku Podmínky pro sdílení elektřiny. Abyste mohli elektřinu sdílet, musíte se stát členem skupiny sdílení: buď si ji založíte, nebo se přidáte do existující.

Mozkem systému sdílení je Elektroenergetické datové centrum (EDC), které funguje od srpna 2024. Samotné sdílení elektřiny by mělo fungovat od podzimu roku 2024. Protože jsme stále ještě na začátku, bude sdílení prozatím fungovat v provizorním režimu a s několika omezeními.

Přínosy komunitní energetiky

Komunitní energetika je nevyhnutelný krok pro transformaci energetiky a hromadný přechod na čistou energii. Její hlavní výhody jsou:


  1. Větší energetická soběstačnost 

    Díky komunitní energetice nebudou lidé a firmy úplně odkázáni na tradiční dodávku elektřiny z distribuční soustavy. Cenu sdílené elektřiny si navíc určují členové skupiny sdílení sami.
  2. Lepší využití potenciálu obnovitelných zdrojů

    Mnoho majitelů rodinných domů má dostatečně velké střechy na to, aby si nainstalovali větší fotovoltaické elektrárny, než reálně potřebují pro svou vlastní spotřebu. Díky komunitní energetice mohou prostor své střechy využít naplno a energii, kterou sami nespotřebují a pro kterou by normálně neměli využití, sdílet s dalšími lidmi.
  3. Šetrnost k životnímu prostředí

    Komunitní energetika je založená na výrobě především čisté energie, ze zdrojů, které nikdy nevyčerpáme – slunce, větru nebo vody. Přispívá proto k dekarbonizaci a urychluje přechod od fosilních paliv k nízkoemisním a bezemisním zdrojům.
  4. Posílení komunity

    Každá skupina sdílení si sama rozhoduje, za kolik peněz bude vyrobenou elektřinu sdílet mezi ostatní členy. Může to být zdarma, případně za částku nižší, než jsou klasické dodávky elektřiny od dodavatelů.

    Díky tomu může komunitní energetika pomoci ekonomicky slabším domácnostem. Pro příklad obec může sdílet levnou energii se seniory nebo s lidmi, kteří žijí sami a vydávají za energie vysoké procento svých příjmů.

    Případné zisky z prodeje energie lze poté investovat zpět do komunity, například do další energetické infrastruktury. Lex OZE II dokonce přímo nařizuje, že takto musí být využita minimálně ⅓ případných zisků. Nejde tedy o podnikání, u kterého je hlavním cílem zisk.

Láká vás komunitní energetika?

Projděte si ukázku nejčastějších scénářů, jak se můžete zapojit. Ať už jste chalupář, obec nebo nezisková organizace.

Má komunitní energetika nějaké nevýhody?

Komunitní energetika se v Česku teprve rozjíždí, a proto je možné, že narazíte na občasné výzvy nebo úskalí. Novela energetického zákona Lex OZE II, která sdílení elektřiny umožňuje, nabíhá postupně – sdílení by mělo být možné od podzimu 2024 a některé modely sdílení budou až do roku 2026 fungovat v omezeném režimu.

Zároveň bude komunitní energetika klást větší nároky na modernizaci a digitalizaci distribuční soustavy. Ačkoliv je sdílení elektřiny jen účetní operace a chod soustavy přímo nezatěžuje, s připojením dalších a dalších obnovitelných zdrojů do soustavy se její kapacita začíná přetěžovat. Může se proto stát, že na některých lokalitách vám distributor nepovolí připojit výrobnu do distribuční soustavy, což fakticky znemnožní zapojení do sdílení.

Zapojte se do sdílení elektřiny i vy!

Mohlo by vás také zajímat:

Kolik stojí sdílení elektřiny?
Uvažujete nad sdílením elektřiny? Podívejte se, z čeho se skládá cena elektřiny a jak se vám změní faktura.
Víc najdete tady
Komunitní energetika v Česku
Od roku 2024 platí novela energetického zákona Lex OZE II, která odstartovala komunitní energetiku v Česku.
Víc najdete tady
Chci se zapojit do komunitní energetiky
Zajímá vás, jaké podmínky pro sdílení elektřiny platí od roku 2024? A jak se můžete zapojit?
Víc najdete tady