Ecopower v Belgii vyrábí a prodává 100% zelenou energii

  1. Ecopower sdružuje belgické občany, kteří chtějí investovat do energie z obnovitelných zdrojů a zároveň ji využívat pro vlastní spotřebu. 
  2. Ukážeme vám, jak družstvo funguje, jaké technologie k výrobě energie používá a jakým způsobem jsou zapojeni místní.
  3. Čtěte, jak z malého projektu vyrostlo jedno z největších energetických společenství v Evropě.

V okolí 20tisícového městečka Eeklo na východě Belgie stojí větrné turbíny, které nepatří velkým energetickým společnostem, ale družstvu Ecopower. A tím pádem místním občanům, kteří mají v družstvu vlastnický podíl – jednu turbíně v průměru vlastní 3 tisíce domácností.

Ecopower je dnes jedním z největších energetických společenství v Evropě, v roce 2024 sdružovalo přes 70 tisíc občanů. Místní mají nejen vlastnický podíl na větrných turbínách a dalších technologiích k výrobě zelené energie, vyrobenou energii taky sami využívají. Jen v roce 2023 díky tomu společně ušetřili přes 63 tisíc tun CO2

Zelená energie od lidí pro lidi

Ecopower vyrábí energii z obnovitelných zdrojů a zároveň ji i vykupuje – od jiných družstev i od občanů, kteří mají drobné zdroje typu fovoltaika na střeše. Tuto elektřinu potom členům výhodně prodává – ceny jsou někdy až o 40 % nižší než u klasických dodavatelů. 

Do Ecopower se mohou místní zapojit jako odběratelé energie, anebo jen mohou investovat do podílu – cena vychází na zhruba 250 EUR, což je okolo 6 tisíc korun, a maximum je 20 podílů na osobu. Podíly si udržují hodnotu a navíc se při zisku vyplácí občanům dividendy do výše 6 % za rok. Zbytek zisku pak družstvo investuje do nových projektů zelené energie, a finance tak zůstávají v lokalitě.

Když si někdo nemůže dovolit koupi podílu, najde pro něj Ecopower řešení. Lidem v energetické chudobě například poskytuje předfinancované podíly v družstvu – díky tomu mohou využívat levnější elektřinu a snižovat své účty za energie.

V Česku komunitní energetiku odstartovala novela energetického zákona, tzv. Lex OZE II. Je odpovědí na směrnice Evropské unie a vychází z balíčku Evropské komise nazvaného „Čistá energie pro všechny Evropany“ platného od roku 2019.

Od září 2024 mohou Češi sdílet elektřinu „na dálku“, například z chalupy do paneláku nebo v rámci obce. Přečtěte si, jak to funguje a jaké musíte splnit podmínky.

Fotovotaika, větrné elektrárny i vodní mlýn

Družstvo Ecopower začalo v malém v roce 1991. Dirk Vansintjan, dlouholetý aktivista, se rozhodl, že namísto protestování proti jaderné energii se radši zaměří na hledání řešení. Ještě s několika místními založili zpočátku nenápadný projekt Ecopower, který odstartoval přestavbou starého vodního mlýna, ze kterého si začali vyrábět zelenou energii. 

Dnes je družstvo násobně větší do počtu členů i výrobních zdrojů. Pro představu, v roce 2020 vypadala infrastruktura pro výrobu energie takhle:

  • 23 větrných turbín,
  • 3 malé vodní elektrárny,
  • 1 kogenerační zařízení
  • a 322 fotovoltaických elektráren na střechách škol a domů.

Stáhněte si průvodce sdílením elektřiny

Sepsali jsme všechno důležité o sdílení elektřiny – kdo a za jakých podmínek může sdílet, co pro to musí udělat i příklady dobré praxe. Vše lidským jazykem, aby tomu porozuměl každý.

REScoop: sdružování projektů komunitní energetiky

Jedním z cílů Ecopower je podporovat model spolupráce, který má především sociální a ekonomický dopad. I proto se Dirk Vansintjan v roce 2013 podílel na založení federace REScoop, která sdružuje další projekty komunitní energetiky v Evropě.

Vansintjan říká, že to není tak dlouho, kdy bylo Ecopower jediným družstvem svého typu v Belgii, a přišlo mu, že i ve světě. Pak ale narazil na podobná uskupení v Nizozemsku, Dánsku či Německu, dali hlavy dohromady a založili společnou federaci.

Síť REScoop neustále roste, v roce 2024 bylo její součástí přes 2 500 komunit, které energií zásobovaly zhruba 2 miliony obyvatel. Cílem je podílet se na tvorbě legislativy, sdílet know-how a vzájemně se inspirovat. 

Členové REScoop dodržují 7 principů, kterými se projekty komunitní energetiky řídí:

  1. Dobrovolné a otevřené členství
  2. Demokratické rozhodování 
  3. Ekonomická participace skrze přímé vlastnictví
  4. Autonomie a nezávislost
  5. Vzdělávání, školení a sdílení informací
  6. Spolupráce s podobnými projekty
  7. Podpora komunity

Za Česko je součástí federace například i Unie komunitní energetiky (UKEN), která pomáhá s tvorbou legislativy v Česku a inspiruje vznik nových projektů komunitní energetiky. 

Mezi další inspirativní projekty, které jsou členy REScoop, patří třeba tyto:

  • Energie Samen (Nizozemsko)
  • Enercoop (Francie)
  • Som Energia (Španělsko)
  • DGRV (Německo)
  • Middelgrunden (Dánsko)
  • Energy4All (Velká Británie)
  • Coopérnico (Portugalsko)


Pokud se chcete o komunitní energetice dozvědět víc, sepsali jsme na téma několik článků: 

Mohlo by vás také zajímat:

Co je komunitní energetika a jak se do sdílení elektřiny zapojit
Komunitní energetika umožňuje lidem, firmám a obcím vyrábět čistou energii a vzájemně ji mezi sebou sdílet.
Víc najdete tady
Kolik stojí sdílení elektřiny?
Uvažujete nad sdílením elektřiny? Podívejte se, z čeho se skládá cena elektřiny a jak se vám změní faktura.
Víc najdete tady
Jak funguje sdílení elektřiny krok za krokem
Od roku 2024 můžete v Česku sdílet elektřinu přes distribuční soustavu. Energii vyrobíte například na chalupě a sdílíte ji s rodinou na druhém konci republiky.
Víc najdete tady