Co je to virtuální baterie a jak funguje

3 min. čtení
  1. Služba Virtuální baterie umožňuje zpětně využít vyrobenou elektřinu, která vám přetekla do sítě, protože jste ji už neměli kam jinam uložit.
  2. Virtuální baterie funguje tak, že přetoky do sítě se vám pomocí elektroměru měří a započítávají, a vy si pak stejné množství elektřiny můžete kdykoliv později vybrat zpátky.
  3. Nejčastěji budete přetékat v létě, elektřinu si pak vyberete na podzim. Za tuto elektřinu zaplatíte pouze distribuční část ceny.

Díky virtuální baterii využijete 100 % vyrobené elektřiny

Fotovoltaické panely na střeše domu vyrábí nejvíc elektřiny přes den, kdy ji většinou zase tak moc nepotřebujeme. Elektřinu můžeme například uložit do fyzických baterií nebo využít na ohřev vody v bojleru. Během letních slunečných dní ale vzniká tak velké množství elektřiny, že ani tyto kapacity obvykle nedostačují a vzniknou vám přebytky.

Pokud je fotovoltaika připojena k distribuční soustavě, dochází k takzvaným přetokům elektřiny do sítě. Díky virtuální baterii budeme tyto přetoky měřit a započítávat, abyste si je mohli později zase vybrat, až to budete potřebovat. Třeba na podzim nebo v zimě.

Virtuální baterie nemá omezení 

Fyzickou baterii si přes den nabijete a večer z ní čerpáte elektřinu. Nádrž bojleru funguje obdobně. Přes den se vám ohřeje voda, kterou využijete večer a ráno. Obě řešení ale mají limitovanou kapacitu a zejména v létě se vám bude stávat, že do nich nedokážete uložit veškerou vyrobenou elektřinu. Oproti tomu kapacita virtuální baterie je teoreticky neomezená, limitem je pouze rezervovaný výkon od distributora (zjednodušeně maximální povolené přetoky do sítě).

Získejte dotaci až 147 000 Kč na FVE

Provedeme vás celým procesem žádosti o dotaci v programu Nová zelená úsporám Light, od první registrace po doložení všech potřebných dokumentů. Náš profi tým má za sebou tisíce úspěšných žádostí.

+420

Společnost E.ON Energie, a.s., IČ 260 78 201, bude zpracovávat vaše údaje pro účely přípravy a případného uzavření smlouvy. Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí. Jak s nimi nakládáme a jaká jsou vaše práva se dozvíte v části Ochrana osobních údajů.

Energii ze slunce využíváte, i když zrovna nesvítí 

  • Jaro a léto: Slunce od rána svítí a solární elektrárna vám vyrobí dostatek elektřiny už během dopoledne. Nabije vám fyzickou baterii, ohřeje vodu v bojleru, případně dobije elektromobil. Po poledni už ale nemá vyrobená energie kam proudit, takže dochází k přetoku do distribuční soustavy a vám se tato přebytečná energie připíše do služby Virtuální baterie. 
  • Podzim a zima: Slunce už moc nesvítí, solární elektrárna vyrábí méně elektřiny a naopak roste spotřeba kvůli topení. V tuto chvíli můžete využít elektřinu, kterou jste dodali do sítě na jaře a v létě. Množství dodané a spotřebované elektřiny hlídá elektroměr a všechny důležité údaje o výrobě i spotřebě najdete také na zákaznickém portálu Energie24 nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci. Za energii z virtuální baterie neplatíte, musíte uhradit jen distribuční poplatky (a malý poplatek za samotnou službu Virtuální baterie).
    Mohlo by vás také zajímat: Kolik elektřiny vyrobí FVE v zimě.

Virtuální baterie zvyšuje efektivitu vaší elektrárny

Virtuální baterie nabízíme pouze zákazníkům, kteří mají solární elektrárnu od E.ONu a odebírají od nás elektřinu. Díky této službě využijete výkon svojí elektrárny na maximum. Zároveň ale pořád platí, že byste měli fotovoltaiku dimenzovat tak, ať maximum vyrobené elektřiny rovnou spotřebujete. Virtuální baterie slouží spíše jako doplněk pro nevyužité přebytky, které zejména v létě přirozeně vznikají.

Virtuální baterie

Virtuální baterie nefunguje jako klasická baterie, která fyzicky ukládá elektřinu do svých článků. Jedná se vlastně jen o „účetní operaci“, evidenci vyrobené energie, kterou v danou chvíli nemůžete spotřebovat, a ta tak přeteče do sítě.

V reálu vaše přetoky v ten samý okamžik spotřebuje někdo jiný. Váš elektroměr ale změří, o kolik elektřiny šlo, a vy si ten stejný objem můžete někdy později vzít ze sítě zpátky. Za tuto elektřinu pak zaplatíte jen distribuční poplatky.

Mohlo by vás také zajímat:

Jaké dotace nabízí Nová zelená úsporám v roce 2025
S Novou zelenou úsporám pro rodinné domy můžete získat přes milion korun na úsporná opatření, jako je zateplení, fotovoltaika, výměna zdroje tepla a další. Dělí se na dva základní podprogramy – NZÚ Light a Oprav dům po babičce.
Přečíst celý článek
Jak fungují fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaika využívá k výrobě elektřiny sluneční záření.
Přečíst celý článek
Energy Walk #4: Co pro energetiku znamená novela zákona LEX OZE 3?
Exkluzivní rozhovor s místopředsedou představenstva E.ONu Janem Zápotočným o novele energetického zákona LEX OZE 3.
Přečíst celý článek