Co jsou to bezpřetokové solární elektrárny
- Bezpřetoková solární elektrárna nemůže dodávat přebytky do distribuční sítě.
- Všechnu elektřinu z takové elektrárny proto musíte spotřebovat doma. Z hlediska úspor je to ale zároveň nejvýhodnější varianta.
- Jako bezpřetoková se domácí fotovoltaická elektrárna realizuje hlavně tehdy, když vám distributor elektrárnu připojí k elektrické síti, ale neumožní vám do ní posílat nespotřebovanou energii.
- Fotovoltaika má smysl a nabízí rychlou návratnost i bez případných přetoků do sítě, pokud je profesionálně navržená přímo pro váš dům a vaše potřeby.
Proč je to důležité
Elektrická síť má jen omezenou kapacitu, a může se proto stát, že vám distributor odmítne připojit fotovoltaiku tak, abyste mohli do distribuční sítě posílat přebytky vyrobené elektřiny. V takovém případě je dobrým řešením zprovoznit domácí solární elektrárnu jako bezpřetokovou, kdy se přebytky elektřiny do distribuční sítě neposílají.
Základní výhoda domácí fotovoltaiky zůstává – šetříte peníze, protože vyrábíte elektřinu pro vlastní spotřebu, kterou byste jinak museli kupovat. Bezpřetokovou solární elektrárnu je ale potřeba správně navrhnout tak, aby odpovídala požadavkům a provozu vaší domácnosti.
Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou
Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. A každé dva roky pro vás rádi zajistíme i pravidelné servisní prohlídky.
Co je dobré vědět
- V některých oblastech může být kapacita sítě už plná a distributor vám neumožní posílat do ní nespotřebovanou elektřinu. Vaše elektrárna pak bude fungovat jako bezpřetoková.
- Fotovoltaika má smysl i bez odprodeje přebytků distributorům. Nejvíc totiž šetříte, když všechnu solární elektřinu spotřebujete doma. A to je u dobře navržené domácí solární elektrárny možné.
- V současnosti můžete na pořízení vlastní solární elektrárny získat dotace. Byla by škoda jich nevyužít jen proto, že vám distributor přetoky nepovolí. Dotace můžete čerpat i na bezpřetokové řešení, navíc časem se může situace s distributorem změnit.
- U bezpřetokových elektráren je důležité na maximum využít vyrobenou elektřinu. Kromě spotřebičů by určitě měla napájet i bojler, pokud ho máte. Zároveň budete potřebovat bateriové úložiště, v němž si nespotřebovanou energii schováte na později.
- Důležitá je správná volba výkonu fotovoltaické elektrárny. Bezpřetoková solární elektrárna by neměla být zbytečně velká, i když máte na střeše ještě místo. Naopak je potřeba aby se váš dodavatel zaměřil na energetickou náročnost domácnosti a individuálně posoudil, jaký výkon bude dostačující. A to v E.ONu umíme.
- Myslete také na to, aby odborník posoudil správnou orientaci fotovoltaických panelů. V tomto případě může být velmi efektivní část fotovoltaických panelů směřovat na západ, aby panely vyráběly elektřinu hlavně odpoledne a v podvečer, kdy ji nejvíc potřebujete.
- Chcete se o bezpřetokových elektrárnách dozvědět víc? Podívejte se na rozšiřující článek, kde se tímto tématem zabýváme víc do hloubky.
Vaše solární elektrárna nemusí zůstat bezpřetokovou navždy
Pokud vám distributor nedovolí do sítě posílat přebytky vyrobené elektřiny, nemusí to být navždy. Může se totiž stát, že vám po čase přetoky povolí. Třeba proto, že někdo jiný v sousedství měl kapacitu sítě rezervovanou, ale solární elektrárnu nakonec nerealizoval.
Distributoři své elektrické sítě průběžně posilují a modernizují tak, aby bylo možné připojovat víc fotovoltaických elektráren. V příštích letech chtějí do jejich vylepšení investovat desítky miliard korun, právě proto, aby bylo možné připojovat nové domácí solární elektrárny a také komunitní energetické projekty.