Jak fungují fotovoltaické elektrárny
- Fotovoltaika využívá k výrobě elektřiny sluneční záření.
- Produktivita solárních panelů záleží na materiálu, technologiích, počasí a orientací na světovou stranu.
- Fotovoltaická elektrárna je šetrná k životnímu prostředí.
Proč je to důležité
Fotovoltaické panely na střechách domů jsou v současnosti trendem. Víte ale, jak tento solární systém funguje a co je potřeba pro jeho instalaci? Nechte si poradit od odborníků, vytvořit kalkulaci investice a připravte svůj domov na nový zdroj elektřiny.
Co je dobré vědět
- Solární elektrárny využívají fotoelektrického jevu. To znamená, že fotony světla působí na různé materiály a tím vzniká elektrický proud.
- Fotovoltaické panely jsou vyrobeny z křemíku, který slouží jako vodič.
- Když na panel dopadne sluneční světlo, vytváří stejnosměrný proud.
- K tomu, aby se ze stejnosměrného proudu stal střídavý, který pak využíváme v našich zásuvkách, je potřeba, aby měla solární elektrárna střídač. Ten se také stará o to, aby elektřina proudila z elektrárny tam, kde ji potřebujete.
Důležité je správné umístění fotovoltaiky
U každé solární elektrárny je důležitá orientace a sklon fotovoltaických panelů. Pro instalaci se nejčastěji využívají střechy s jižní orientací. Pokud střechu nasměrovanou na jih nemáte, nezoufejte. Fotovoltaické panely můžete umístit také na východ či západ. Toto umístění může být často dokonce i vhodnější, protože výroba elektřiny z fotovoltaických panelů probíhá ve chvíli, kdy ji domácnost nejvíce potřebuje - ráno a následně odpoledne a v podvečer.
Sklon, který je potřebný pro to, aby fotovoltaické panely fungovaly správně a vyráběly dostatek elektrické energie, se pohybuje v rozmezí 15 až 50 stupňů.
Mimochodem věděli jste, že solární elektrárna vyrábí elektřinu, i když je zataženo? Fotovoltaika pracuje i při zatažené obloze, ale elektřiny pochopitelně vyrobí méně.
Co můžete udělat hned
- Kontaktujte nás a my s vámi rádi probereme nejvhodnější pro umístění fotovoltaické elektrárny u vás doma a její cenu.
- Nainstalujte si elektrárnu pro ohřev vody, vytápění a výrobu elektřiny, nebo jen něco z toho.
- Využijte státní podporu formou Nové zelené úsporám.