Jak se rozvíjí technologie solárních panelů

  1. Solární panely se neustále vyvíjejí a zlepšují, což nám v budoucnu umožní další rozvoj domácích solárních elektráren.
  2. Celkem běžně už koupíte ohebné solární panely, které můžete umístit na nerovný povrch.
  3. Existují prototypy průhledných solárních panelů, kterými bude možné pokrýt okna a fasády domů.
  4. Slibnou technologii představují také takzvané perovskitové solární panely, které by mohly být tenčí, lehčí a levnější než ty současné.  

Proč je to důležité

Vývoj solárních panelů se v žádném případě nezastavil. Naopak, vědci i výrobci neustále pracují na jejich zdokonalování. V blízké budoucnosti budeme mít panely tenčí, lehčí, a především velmi dobře recyklovatelné. To vše zvýší účinnost domácích solárních elektráren, které pak na stejné ploše vyrobí víc elektřiny než doteď.  

Účinnost solárních panelů

Účinnost solárních panelů nám říká, kolik procent energie ze slunce panel promění na elektřinu. Dnešní panely umí na elektřinu přeměnit 17–20 % solární energie – tedy přibližně pětinu. Vědci a vývojáři ve firmách se snaží účinnost solárních panelů neustále zvyšovat. Každé procento navíc se přitom počítá. Více si o efektivitě solárních panelů můžete přečíst v samostatném článku

Co je dobré vědět

  • Slibnou technologií jsou perovskitové solární panely. Perovskit je minerál, který by spolu s využitím nanotechnologií mohl v panelech nahradit křemík. V přírodě sice není perovskit příliš hojný, ale pro použití v solárních panelech se dá dobře vyrábět uměle. Perovskitové solární panely by mohly být účinnější a vyrobily by víc elektřiny. Zatímco dnešní fotovoltaické panely přemění na elektřinu asi 17–20 % solární energie, ty perovskitové by mohly být až o polovinu účinnější. Takový panel bude navíc lehčí a tenčí. 
  • Vědci také vyvíjejí prototypy solárních panelů, které jsou ohebnéprůhledné. Takové panely si třeba nalepíte na okna, případně se jimi pokryjí prosklené fasády budov. První ohebné fotovoltaické panely jsou už v prodeji. Jde ale zatím o menší a méně výkonné modely. Ve vzdálenější budoucnosti si možná fotovoltaické panely vytisknete na 3D tiskárně. I na tom už totiž vědci pracují. 
  • Pomalu se daří zvyšovat i účinnost solárních panelů – třeba použitím polovodičů s lepšími vlastnostmi nebo vyšší kvalitou antireflexních vrstev. Ty slouží k tomu, aby panely slunce neodrážely, ale účinně pohlcovaly. Účinnější panel pak dokáže vyrobit víc elektřiny.
  • V současné době existují projekty na velké solární elektrárny v pouštních oblastech, kde je logicky hodně slunce. Solární elektrárny takto fungují například v pouštích v USA, Indii a Číně. V budoucnosti se velké solární elektrárny možná přestěhují i na oběžnou dráhu země, kde je sluneční energie ještě více.   

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. A každé dva roky pro vás rádi zajistíme i pravidelné servisní prohlídky.

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina
Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady
Jak funguje odběr zelené elektřiny
Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady
Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu
V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady