Naddimenzovat FVE kvůli zimnímu poklesu výroby nedává smysl. Zjistěte proč.
- Fotovoltaická elektrárna v zimě vyrobí – v porovnání s létem – jen asi 10–20 % elektřiny.
- Naddimenzovat fotovoltaiku jenom kvůli zimě ale určitě není optimální. Svou zimní výrobu zase o tolik nezvýšíte, naopak v létě budete řešit, jak naložit s obrovskými přetoky.
- Velká elektrárna bude navíc výrazně dražší kvůli vyššímu počtu panelů i potřebě výkonnějšího střídače.
Vypadá to jako snadná cesta k úsporám za energie a pro některé možná i k výdělku: Nainstalovat co největší fotovoltaiku, která v zimě vyrobí co nejvíc pro vaši potřebu a v létě vytvoří tolik přebytků, že je výhodně a se ziskem prodáte do sítě. Jenže v realitě to tak nefunguje. Ani výrazně naddimezovaná FVE určitě nedokáže vaši zimní spotřebu zcela pokrýt. V létě naopak budete řešit, jak naložit s velkým množstvím přebytků v době, kdy o ně nikdo moc nestojí.
Jaká je optimální velikost fotovoltaiky?
Při návrhu fotovoltaiky proto ideálně přihlížejte ke dvěma aspektům – prostorovým možnostem a vaší spotřebě elektřiny.
Prostorové možnosti
Při instalaci FVE na střeše musíte dodržet bezpečnostní předpisy, například rozestup nebo vzdálenost panelů od světlíku či hromosvodu a maximální zatížení střechy. Jinými slovy není možné „natěsno” osadit panely celou střechu.Vaše spotřeba elektřiny
Cílem je navrhnout fotovoltaiku takového výkonu, abyste maximum vyrobené energie spotřebovali a jen minimum pouštěli do sítě. V létě se s určitými přetoky počítá, ale neměly by být příliš vysoké. Mnohdy vám vysoké přetoky dokonce provozovatel distribuční soustavy ani nepovolí.
Proč FVE v zimě nepokryje vaši spotřebu?
I když fotovoltaika vyrábí celoročně, mezi letní a zimní výrobou je výrazný rozdíl. Na vině jsou především krátké dny a zimní počasí – zatažená obloha a případné sněžení omezují dopad přímého slunečního záření na panely. Výrobu snižuje také sníh napadaný na panelech nebo námraza.
Proti snížené zimní výrobě jde naopak zvýšená spotřeba elektrické energie. V zimě trávíte více času doma, svítíte, topíte, ohříváte vodu a podobně. Navíc převážně v hodinách, kdy už je venku tma a panely nic nevyrábí. Spotřeba elektřiny je tedy vysoká, výroba z fotovoltaiky nízká a vy musíte větší část elektřiny odebírat ze sítě.
V grafu níže vidíte reálná data výroby a spotřeby elektřiny ve vybrané domácnosti v jednotlivých měsících roku. Jde o domácnost s fotovoltaikou o výkonu 5,91 kWp v Pardubickém kraji.
Z grafu je patrné, že nejnižší výroba a naopak nejvyšší spotřeba je v lednu a v prosinci. Rozdíl mezi výrobou a spotřebou je v těchto měsících tak velký, že není reálné naddimenzovat fotovoltaiku, aby tento rozdíl vykryla.
Letní přetoky: co s nimi dělat?
Nejdříve řeč čísel:
- V České republice má vlastní fotovoltaiku každá průměrně každý desátý Čech a další fotovoltaiky neustále přibývají.
- Téměř všechny mají v létě přetoky.
- Pojem „přetok” skutečně odkazuje na přetečení – elektřina, kterou ihned nespotřebujete ani neuložíte do baterie, tzv. přetéká do distribuční sítě. Výjimkou je, pokud přetoky prostřednictvím střídače zakážete, tedy de facto ztlumíte výkon vaší fotovoltaické elektrárny.
S přetoky se distributoři musí vypořádat, aby neohrozili stabilitu distribuční soustavy. Pokud by měla většina domácností naddimenzovanou fotovoltaiku a jejich přetoky by byly obrovské, v síti by nastal výrazný přebytek elektrické energie. V krajním případě by mohl nastat blackout. To je jeden z důvodů, proč o vysoké přetoky domácích fotovoltaik distributoři nestojí a mnohdy je přímo zakazují tím, že vám stanoví rezervovaný výkon – pomyslné maximum, které můžete do sítě poslat.
V grafu vidíte, kolik elektřiny domácnost s fotovoltaikou (5,91 kWp) v jednotlivých měsících posílá a naopak odebírá ze sítě. Největší přetoky jsou během letních měsíců. Podobných FVE s přetoky jsou přitom v Česku vysoké desítky tisíc.
Stanovení rezervovaného výkonu
Rezervovaný výkon určuje, jaké množství přetoků můžete odvést do sítě. Jinými slovy se jedná o množství elektřiny, se kterým distributor počítá, že do sítě přeteče. Rezervovaný výkon uzavíráte s distributorem smluvně.
Co s nespotřebovanou elektřinou?
Jsou čtyři způsoby, jak s nespotřebovanou elektřinou, která vám přetéká, naložit.
Uložit do fyzické baterie, kterou máte doma
Elektřinu využijete později, například v noci, kdy panely nevyrábí.Prodávat přetoky
V takovém případě je nezbytné uzavřít s vaším dodavatelem smlouvu na výkup elektřiny. Smlouva stanoví podmínky výkupu a částku, kterou za přetoky dostanete. Cena za přetoky však obvykle není tolik zajímavá, aby se vám kvůli nim vyplatilo naddimenzovat fotovoltaiku.Využívat virtuální baterii
Jedná se o službu, která slouží k zhodnocení přetoků odeslaných do sítě. Virtuální baterie funguje jako pomyslná zápůjčka energie: silovou energii, kterou vaše panely vyrobily, od vás přebere váš dodavatel – půjčí si ji. Vrátí vám ji v takovou část roku, kdy fotovoltaika tolik nevyrábí, třeba v zimě – za odebranou elektřinu neplatíte. Jinými slovy zdarma odebíráte takové množství energie, které jste v létě ve formě přetoků odeslali do sítě. Nevztahuje se to však na regulovanou složku, tu platíte vždy. Zároveň je potřeba říct, že Virtuální baterii můžete využívat jen v případě, že vám distributor přetoky do sítě povolil.Sdílet elektřinu, tedy se účastnit komunitní energetiky
V praxi to vypadá například tak, že nadbytečnou elektřinu, kterou vaše fotovoltaika vyrobí, využívá také váš soused. Fakticky se ale stále jedná o přetoky, takže i tady jste limitovaní hodnotou rezerovaného výkonu.
smlouvu na výkup elektřiny
Pořiďte si od nás spolehlivou fotovoltaiku
Navrhneme optimální velikost elektrárny přesně podle vašich potřeb, vyřídíme za vás dotaci a přidáme nadstandardní 10letou záruku na střídač i baterii. Přebytky z výroby pak můžete využít třeba na ohřev vody, dobíjení elektromobilu nebo si je uložíte do Virtuální baterie.