7 návyků, které zbytečně zvyšují spotřebu energií – a dělá je skoro každý

  1. Rádi si přitopíte? Když místo optimálních 20 °C topíte v obývacím pokoji na 25 °C, zbytečně plýtváte. Stačí stáhnout teplotu o stupeň a hned ušetříte několik procent na nákladech za topení.
  2. Větráte v zimě na ventilačku? Chyba! Teplo totiž utíká ven a radiátory pracují zbytečně.
  3. Máte poloprázdný mrazák? I tato zdánlivá drobnost vás stojí zbytečné peníze navíc.

1. Přetápění místností

Pokud během zimy chodíte doma v tílku, nejspíš zbytečně přetápíte. Ve výzkumném Ekologickém institutu Veronica v roce 2016 zjistili, že Češi často topí v obývacích pokojích na 24 °C a více. Optimální doporučená teplota se přitom pohybuje mezi 19 a 20 °C. 

Co s tím? V každé místnosti byste měli dodržovat optimální teploty. Pro obývací pokoj je to podle odborníků 19 až 20 °C, pro chodbu a ložnici 16 až 18 °C a pro koupelnu, kde se drží vlhkost, 22 °C. Nezapomínejte, že je v zimě úplně normální nosit doma svetr a tlusté ponožky.

Vytápění je největší žrout energií a díky nastavení optimálních teplot můžete dost ušetřit. Když v průměrném bytě stáhnete teplotu o jeden stupeň, snížíte náklady za energie zhruba o 6 %. Navíc z čím vyšší teploty ubíráte, tím víc ušetříte. Tedy snížením teploty z 25 °C na 24 °C ušetříte více než snížením z 19 °C na 18 °C. 

Tip: Přetápění neprospívá ani zdraví, suchý vzduch vysušuje sliznici a zvyšuje náchylnost k nemocem. S hlídáním optimálních teplot vám pomůžou chytré termostaty nebo moderní termostatické hlavice.

2. Nesprávné větrání

Když se před zimou naučíte šikovně větrat, předejdete zbytečným únikům tepla. Pravidlo je jednoduché: větrejte rychle a intenzivně. Žádné okno na ventilačku.

Než otevřete okno dokořán, stáhněte teplotu na topení. Moderní termostaty totiž drží stálou teplotu v místnosti, takže když dovnitř vpustíte chlad a topení předtím neztlumíte, začne radiátor pracovat naplno a plýtvá energií.

Tip: Větrejte jednou za 2 až 3 hodiny a to ve chvíli, kdy je v místnosti více lidí a nebo už cítíte, že je zadýcháno. Okno nechte dokořán jen pár minut, ať se vydýchaný vzduch vymění za čerstvý, ale zároveň nezchladnou stěny. 

3. Neefektivní vaření a pečení

Vaříte často a rádi? Podívejte se, jestli v kuchyni neplýtváte energií.

Někteří lidé při vaření na sporáku na plotnu neumisťují hrnec odpovídající velikosti. Pokud položíte na velkou plotnu malý hrnec, teplo po stranách zbytečně uniká. Stejně tak, když hrnec zakryjete poklicí, bude vaření rychlejší.

Pokud máte elektrickou troubu, vypínáte ji až těsně předtím, než jídlo vyndáte ven? Další zbytečný návyk. Elektrickou troubu můžete vypnout klidně pět minut předem – zbytkové teplo totiž pokračuje v pečení.

Hodně lidí plýtvá energií i při ohřívání vody v rychlovarné konvici. Když si například chystají šálek čaje, nalijí do konvice zbytečně moc vody. Jen pro představu: rozdíl ve spotřebě mezi uvařením 250 mililitrů a 1 litru je trojnásobný. Pokud si pokaždé ohřejete o trochu víc vody, než potřebujete, nasčítá se to.

Tip: V kuchyni hlídejte, ať teplo zbytečně neutíká, ať už při vaření na plotně, nebo v troubě. Neplýtvejte ani s teplou vodou, hlavně při mytí nádobí.

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

4. Narvaná nebo poloprázdná lednice

Kolik jídla máte v lednici? Častou neřestí jsou přeplněné, nebo naopak poloprázdné lednice a mrazáky. Ideální je, když je zaplníte na 70 % objemu – potraviny mezi sebou mají prostor, chladný vzduch hezky cirkuluje a zařízení optimálně chladí.

Totéž platí o častém a dlouhém otevírání dveří od lednice nebo mrazáku. Když totiž dovnitř vpustíte teplý vzduch, musí zařízení spotřebovat extra energii na to, aby se opět ochladilo. Nešťastné je taky nedovírání dveří, což se občas stane u starších modelů, které nemají zvukové upozornění na otevřené dveře. Když se lednice zcela nedovře, plýtvá energií jako o závod. 

Důležitá je i pravidelná údržba. Když mrazák jednou za čas neodmrazíte, může silná vrstva ledu zvýšit spotřebu energie až o 30 %. Hlídejte i gumové těsnění okolo rámu dveří – pokud je plné nečistot, může se do lednice dostat více tepla a spotřeba roste.

Tip: Nikdy do lednice nebo mrazáku nevkládejte horké nápoje nebo pokrmy.  Nechte je vychladnout, ať zařízení nemusí pracovat víc a zbytečně plýtvat energií.

5. Plýtvání teplou vodou

Vypínáte kohoutek, když si čistíte zuby? A máte zapnutou vodu, když si ve sprše mydlíte tělo? Ohřev vody je druhou největší položkou na faktuře za energie, hned po vytápění.

Teplou vodu dává smysl vypnout ve chvíli, kdy ji nepotřebujete. Jen pro představu: Pokud se sprchujete přes 15 minut, spotřebujete okolo 120 litrů vody, což je víc, než když si napustíte plnou vanu. Optimálně byste se měli osprchovat do 3 minut. 

A když myjete nádobí pod silným proudem vody, proteče za minutu klidně i 15 litrů vody. Oproti ručnímu mytí nádobí jsou dnes o dost úspornější myčky, které spotřebují mnohem méně vody. Než ale myčku spustíte, vždy zkontrolujte, jestli je plná.

Tip: Úspory vody dosáhnete také instalací nástavce na vodovodní baterii, tzv. perlátoru, který omezí průtok vody.

6. Svícení v kuse od rána do večera

Úsporné žárovky má doma už téměř každý, ale ne každý je zhasíná. LED svítidla mají proti klasickým o zhruba 85 % nižší spotřebu a časté zhasínání jim nevadí.

Spousta lidí nezhasíná světla po přechodu do jiné místnosti a dokonce ani i při odchodu z domu ven. Průzkum HALLA a STEM/MARK z roku 2015 ukázal, že při odchodu z domu nezhasínalo dokonce 35 % Čechů.

Tip: Ujistěte se, že doma máte úsporné žárovky. A pokud v rozsvícené místnosti zrovna nejste, vždy zhasněte. Zhasínejte na noc i při odchodu ven. Ve výsledku můžete ušetřit stovky korun za rok.

7. Žrouti energie v zásuvce

Mnozí lidé zbytečně plýtvají energií, protože nechávají zařízení ve stand-by režimu, třeba televizi nebo herní konzoli – ta pak ze zásuvky vysávají energii i přesto, že je nikdo nepoužívá. A čím více energeticky náročné zařízení je, tím je spotřeba větší.

Souvisí s tím i to, že ačkoliv jde rozvoj technologií kupředu, spousta lidí si doma nechává energeticky neúsporné spotřebiče, které spotřebovávají zbytečně moc energie. Například se starším modelem lednice můžete „prodělat“ dokonce i několik tisíc korun ročně

Mezi energeticky náročná zařízení, která se vyplatí vyměnit patří zmíněná lednice, mrazák, myčka, pračka, sušička prádla nebo třeba elektrická trouba.

Tip: Zkontrolujte energetickou náročnost zařízení v domácnosti a případně zvažte jejich výměnu. Napoví vám energetický štítek, ze kterého vyčtete energetickou třídu (od A do D) i třeba roční spotřebu zařízení v kWh. Například stará lednice může spotřebovat 450 kWh za rok, zatímco novější model pouze 100 kWh.

Mohlo by vás také zajímat:

11 tipů, se kterými okamžitě ušetříte za energie
Nejvíce energie v domácnostech spotřebuje vytápění, následuje ohřev vody. Pokuste se je v rámci možností optimalizovat. 
Víc najdete tady
Jak fungují fotovoltaické elektrárny
Fotovoltaika využívá k výrobě elektřiny sluneční záření.
Víc najdete tady
Co je to virtuální baterie a jak funguje
Virtuální baterie umožňuje skladovat elektřinu vyrobenou v domácí solární elektrárně. 
Víc najdete tady