Jak snížit náklady na ohřev vody. Pomohou technologie i šetřiče

  1.  Ohřev teplé užitkové vody (TUV) je po vytápění druhá energeticky nejnáročnější položka v domácnosti. Ročně představuje cca 16 % všech výdajů za energie.
  2. Jak za ohřev ušetřit? Jako první zkontrolujte teplotu vody v zásobníku bojleru – každý stupeň nad optimálních 60 °C vám zbytečně nafukuje fakturu za energie.
  3. Drobnou investicí, která dokáže divy, je šetřič vody. Nejvíc pak uspoříte, když vám ohřev vody zajistí solární energie z fotovoltaické elektrárny.

V bojleru musí být optimální teplota vody

Nejrychlejší věc, kterou můžete pro úsporu udělat hned: zkontrolujte teplotu, na kterou ohříváte vodu v bojleru. Ideální teplota vody je do 60 °C, v létě dokonce nevadí, když ji stáhnete na nižší teplotu v rozmezí 55 až 50 °C. 

Pokud vodu ohříváte na vyšší teplotu, zbytečně vyhazujete peníze. Každý stupeň nahoru zvyšuje spotřebu energie o několik procent. Úplně horkou vodu navíc v reálu stejně nevyužijete – optimální teplota vody na sprchování nebo koupání by neměla přesáhnout 43 °C, při teplotě nad 49 °C dokonce hrozí popáleniny.

Ohřívání vody na vysoké teploty tak kromě vyšší spotřeby energie zvyšuje riziko, že se vy nebo děti nedopatřením opaříte. Z vody ohřáté nad 65 °C se navíc uvolňují minerální látky, které bojler zanáší, způsobují vznik vodního kamene a snižují účinnost bojleru. 

Příklad: Kolik ušetříte nastavením nižší teploty?

  • Při denní spotřebě 60 litrů teplé vody na osobu spotřebuje klasická čtyřčlenná rodina 240 litrů vody za den. 
  • K ohřátí takového množství vody v bojleru na 55 °C je potřeba 13 kWh (počítáme s počáteční teplotou vody 10 °C).
  • Kdybyste ale ohřívali vodu na 65 °C, vzroste spotřeba na 16 kWh, což je o 23 % více. Ročně může rozdíl udělat několik tisíc korun.

Zároveň ale dejte pozor, ať teplotu nesnížíte příliš. Kdybyste vodu udržovali na nižší teplotě okolo 45 °C, vytvoříte ideální prostředí pro bakterie. V takové vodě se daří zejména bakteriím rodu Legionella, které napadají plíce a mohou způsobit vážné zdravotní problémy.

Vypnout bojler, nebo ne

Měli byste vypnout bojler, když jedete na delší dobu pryč? Teplotu klidně snižte, úplně ale bojler nevypínejte. Zařízení je vybaveno pojistkou proti zamrznutí a ochranou proti korozi. A taky: pokud bojler vypnete a po delší době znovu zapnete, musí znovu ohřívat veškerou vodu v nádrži, což mnohdy spotřebuje více energie, než když bojler delší dobu udržuje konstantní teplotu vody. 

Šetřiče vody sníží celkovou spotřebu vody až o 50 %

Další rychlé řešení, jak ušetřit za ohřev: snižte celkovou spotřebu teplé vody. Šikovnými pomocníky jsou například spořiče vody, které jednoduše nasadíte na vodovodní baterii, a snížíte tak její průtok.

Rychlý příklad: Když myjete nádobí pod proudem vody, proteče kohoutkem běžně 11 až 19 litrů teplé vody za minutu. Šetřič vodu promíchá se vzduchem a dokáže spotřebu vody stáhnout i na polovinu.

Zbytečné návyky, které dělá skoro každý

Náklady na ohřev vody snížíte i tím, že si osvojíte správné návyky. Vypnete vodu, když si ve sprše zrovna mydlíte vlasy. Upřednostníte rychlou sprchu před vanou. Vypnete vodu, když drhnete nádobí houbičkou. Sepsali jsme časté návyky, kvůli kterým lidé zbytečně plýtvají energií, inspirujte se.

Ohřev vody pomocí technologií

S výraznější úsporou za ohřev vody vám pomůže investice do pokročilejších technologií. Většina lidí má doma jednostupňový ohřev vody, což znamená, že jim vodu ohřívá jen jeden zdroj tepla, obvykle elektřina nebo plyn. Můžete ale přejít na ohřev vícestupňový (kombinovaný), při kterém vodu v bojleru ohřívá více zdrojů tepla.

  • Představte si to třeba tak, že kromě elektřiny ze sítě využijete navíc i elektřinu, kterou vám vyrobí fotovoltaika na střeše. V létě budete mít ohřev vody prakticky zadarmo a celoroční náklady na ohřev dokážete snížit až o 75 %.
  • Podobně funguje i termický solární systém, obě tyto technologie blíže popisujeme dál v textu.

Fotovoltaický systém

Fotovoltaický systém určený pro ohřev vody vyrábí ze slunečního záření elektrickou energii a tou napřímo napájí topné těleso bojleru. Instalace tohoto systému je nenáročná, nevyžaduje větší stavební zásahy a fotovoltaické panely nepotřebují ani zvláštní údržbu. Na fotovoltaiku pro ohřev vody navíc můžete čerpat dotace z Nové zelené úsporám.

Na druhou stranu se však musíte smířit s tím, že vyrobenou elektřinu nemůžete v domácnosti využít nijak jinak. Zejména v létě budete mít přebytky, protože voda v bojleru už bude ohřátá, elektrárna dál pojede naplno, ale vy elektřinu nemáte jak využít. Přes zimu pak ohřev vody s FVE nedokážete zcela pokrýt a budete muset částečně využívat také elektřinu ze sítě.

Zvažte proto, zda ve vašem případě dává smysl kupovat fotovoltaiku jen kvůli ohřevu vody, nebo raději zvolíte větší elektrárnu, se kterou si kromě ohřevu vody zajistíte elektřinu i pro další využití. S výběrem i nákupem vhodné fotovoltaické elektrárny vám samozřejmě rádi pomůžeme.

U ohřevu vody pomocí fotovoltaiky neplatí pravidlo o nižší teplotě vody v bojleru, které uvádíme na začátku článku. Největší spotřeba teplé vody v domácnosti bývá brzy ráno a večer, kdežto slunce nejvíc svítí přes den. Proto přes den „uložte“ do bojleru co možná nejvíce energie a klidně vodu vyhřejte až na teplotu 75 °C.

Nic navíc za to nezaplatíte, ale budete mít dostatek teplé vody na večer i ráno a snížíte riziko, že vodu rychle spotřebujete a budete ji muset ohřívat elektřinou ze sítě. Jen je třeba, aby si na to doma všichni zvykli – ať se nestane, že se někdo horkou vodou opaří. 

Termický solární systém

Termický solární systém, nazývaný také fototermický, funguje na principu přenosu tepla pomocí speciální kapaliny, která cirkuluje mezi solárními kolektory a zásobníkem vody. Na rozdíl od fotovoltaiky, kde se sluneční energie mění na elektřinu, se u termického systému sluneční energie přeměňuje rovnou na teplo. To pak ohřívá kapalinu, která zahřívá zásobník vody. Rovněž na termický ohřev vody můžete čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám.

Ačkoliv má termický solární systém vyšší účinnost než fotovoltaický, zahrnuje i několik minusů: 

  • více zatěžuje střechu (v kolektorech je kapalina), 
  • instalace je náročnější, kromě montáže kolektorů je nutné natáhnout i potrubí, 
  • kolektory je třeba chladit a vyměňovat chladicí kapalinu, aby nedošlo k jejich přehřátí.

Pokud si chcete udělat představu o ceně i návratnosti termického solárního systému i fotovoltaiky, sepsali jsme vše do samostatného článku.

Tepelné čerpadlo

Další zajímavou technologií pro ohřev vody jsou tepelná čerpadla. Fungují tak, že odebírají teplo ze vzduchu, země nebo vody a následně jím ohřívají vodu v bojleru.

Dnes už na trhu seženete spoustu bojlerů s integrovaným tepelným čerpadlem, které je umístěno přímo v zařízení a odebírá teplo z okolního vzduchu, tedy nemá venkovní jednotku. Návratnosti investice do bojleru s tepelným čerpadlem jsme popsali v jiném článku. Bojlery s tepelným čerpadlem jsou dražší než klasické s topnou spirálou, ale mohou mít až o polovinu levnější provoz.

Další variantou je pořídit klasické tepelné čerpadlo s venkovní jednotkou, které využijete pro vytápění domácnosti i pro ohřev vody. Zde už se ale bavíme o komplexnější investici, ve které je ohřev vody spíš dílčí položkou.

Závěrem podotýkáme, že také na tepelná čerpadla pro ohřev vody můžete čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám.

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Mohlo by vás také zajímat:

Jak snížit náklady na vytápění domu. Zateplení, úsporné zdroje vytápění i rychlá řešení
Nejdříve zjistěte, kde vám z domu uniká nejvíce tepla. Ideálně pomocí měření termokamerou nebo energetického auditu.
Víc najdete tady
Jak v úsporách energie pomáhá termovize
Sledování úniků tepla na základě termovize slouží k  odhalení míst, která narušují celkové zateplení domu.
Víc najdete tady
7 návyků, které zbytečně zvyšují spotřebu energií – a dělá je skoro každý
Rádi si přitopíte? Když místo optimálních 20 °C topíte v obývacím pokoji na 25 °C, zbytečně plýtváte. Stačí stáhnout teplotu o stupeň a hned ušetříte několik procent na nákladech za topení.
Víc najdete tady