Návratnost investice do fotovoltaiky na rodinném domě

  1. Investice do fotovoltaiky se vám může vrátit klidně už za necelých 7 let.
  2. Návratnost fotovoltaiky záleží na mnoha věcech – hlavně na tom, kolik solární elektřiny se vám podaří spotřebovat doma. Čím více, tím lépe.
  3. Důležitý je správný návrh solární elektrárny – a to v E.ONu umíme. S návratností také pomůže virtuální baterie.

Investice do solárů se vám vrátí

Návratnost investice do domácí solární elektrárny je velmi diskutované téma. Není se co divit, protože domácí fotovoltaika stojí nemalé peníze. Kdy přesně se vám investice do solární elektrárny vrátí, záleží na mnoha faktorech. Třeba na tom, kolik solární elektřiny dokážete doma spotřebovat, jaká je vaše celková energetická spotřeba a kolik elektřiny vaše fotovoltaika ročně vyrobí. V ideálním případě se vám investice do fotovoltaiky díky úsporám vrátí už za několik let.

Co je dobré vědět

  • Obecně se dá říct, že fotovoltaika je vhodná tam, kde máme velkou část spotřeby v měsících, kdy je dostatek slunečního svitu. Tedy především od března do října. V těchto měsících jsme schopni vykrývat velkou část spotřeby domácnosti z fotovoltaické elektrárny
  • Důležité je myslet na to, že fotovoltaická elektrárna vyrábí elektřinu přes den. Během dne je pak také nutné tuto vyrobenou elektřinu spotřebovávat. A to se častokrát nemusí podařit, především pokud nejste přes den doma. Aby tato elektřina nepřišla vniveč, doporučujeme nevyužité přebytky efektivně ukládat. Můžeme jimi nabíjet fyzické baterie, ze kterých poté energii čerpáte večer, když už slunce nesvítí. Solární elektřinou je výhodné také ohřívat vodu v elektrickém bojleru tak abychom elektrickou energii využili co možná nejefektivněji.
  • Jak baterie, tak bojler ale bude mít pouze omezenou kapacitu energie, kterou zde můžete uložit. V případě, že vám distributor umožní posílat přebytečnou energii, která se už do baterií nebo bojleru nevejde, do distribuční sítě, můžete využít naši virtuální baterii. Z ní si pak energii čerpáte v době, kdy fotovoltaika příliš nevyrábí, typicky na podzim či v zimě.
  • Nejlépe se vrátí investice do takové solární elektrárny, která je navržena efektivně s ohledem na vaši spotřebu elektřiny a není ani příliš velká, ani zbytečně malá.      

Buďte soběstačnější s vlastní elektrárnou 

Solární elektrárnu pro vás navrhneme, postavíme ji, a ještě vám na ni pomůžeme získat dotaci. K tomu od nás zdarma dostanete servisní prohlídku po 2 a po 4 letech od instalace. 

Jak je to s návratností fotovoltaiky

Máme pro vás malý příklad, jak by to celé mohlo vypadat. Berme v potaz, že jste pro fotovoltaiku charakterem vaší spotřeby vhodným kandidátem. Navrhli jsme vám fotovoltaickou elektrárnu s výkonem 7 kWp, která ročně vyrobí přibližně 6,8 MWh elektrické energie. Počítáme s ukládáním přebytků do fyzické baterie s celkovou kapacitou 11,6 kWh a také s využitím virtuální baterie, kam si uložíte přebytky, které se už do fyzické baterie nevešly. Z virtuální baterie si je pak můžete čerpat ve chvíli, kdy fotovoltaika nevyrábí a fyzická baterie je vybitá, například v noci nebo v zimě.  

Většinu vyrobené elektřiny spotřebujeme v domácnosti (5MWh). To je ideální scénář, protože tím, že elektřinu spotřebujeme přímo v domácnosti, ji nemusíme nakupovat. Čím dražší pak elektřina je, tím kratší návratnost investice do fotovoltaiky má. 

Z celkové výroby pak zbylých 1,8 MWh, které se nám nepodaří spotřebovat v domácnosti, uložíme do virtuální baterie pro pozdější využití. Při odběru z virtuální baterie máme zdarma silovou elektřinu a platíme pouze regulovanou část ceny. Je to kvůli tomu, že při spotřebě elektřiny virtuální baterie se využívá distribuční síť. Podívejme se podrobněji, kolik nám takováto elektrárna ušetří a za jak dlouho se investice vrátí:  


Výroba elektřiny  Úspora  
Spotřebováno přímo doma5 MWh33 000 Kč
Uloženo do virtuální baterie1,8 MWh7 052 Kč
Celkem6,8 MWh40 052 Kč

Naše výpočty jsou orientační a slouží pro základní přehled v tématu.

Jak jsme k těmto číslům došli?
Počítáme s úsporou 5 × 6 600 Kč/MWh za elektřinu, kterou byste jinak odebrali z distribuční sítě. Úspora při využití virtuální baterie je mírně nižší, protože šetříte jen cenu silové elektřiny – 1,8 × 4 758 Kč/MWh. Od této úspory jsme ale ještě odečetli paušální poplatek za využití virtuální baterie 1 188 Kč. Celkem tedy 1,8 × 4 758 - 1188 = 7052 Kč.           
Náklady na pořízení fotovoltaiky s výkonem 7 kWp jsou přibližně 270 000 Kč po odečtení dotace. Návratnost nám tedy vychází na 6,7 let.
Tento výpočet uvádíme jako modelový příklad. Návratnost může být vždy velmi individuální a fotovoltaika by měla být vždy navržená odborníkem, který problematice rozumí. 


Co když v mé lokalitě distributor neumožňuje posílat nevyužité přebytky do distribuční sítě?

I v takovém případě může fotovoltaika dávat smysl. Solární elektrárna se dá zapojit jako takzvaně "bezpřetoková.” Funguje úplně stejně, jenom neposíláte přebytky vyrobené elektřiny do distribuční sítě a nemůžete využívat Virtuální baterii. I bezpřetoková solární elektrárna je úsporný zdroj energie s dobrou ekonomickou návratností. Víc se o ní dozvíte v samostatném článku.

Mohlo by vás také zajímat:

Co je to zelená elektřina
Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady
Jak funguje odběr zelené elektřiny
Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady
Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu
V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady