11 tipů, se kterými okamžitě ušetříte za energie

  1. Nejvíce energie v domácnostech spotřebuje vytápění, následuje ohřev vody. Pokuste se je v rámci možností optimalizovat. 
  2. Z velkých spotřebičů patří mezi „žrouty“ lednice, sušička, myčka, pračka nebo televize. Čtěte, jak jejich spotřebu snížit. 
  3. Pozornost věnujte i menším a méně nápadným spotřebičům, které mají vysoký příkon, a tedy i spotřebu – rychlovarná konvice nebo mikrovlnka. 
  4. Spotřebu snížíte taky pořízením úsporných žárovek nebo úplným vypínáním spotřebičů ve stand-by režimu. 

Jak zjistíte, kolik jednotlivé spotřebiče „žerou“? 

Každý elektrický spotřebič má v parametrech uvedený příkon, nejčastěji ve wattech (W) nebo kilowattech (kW). Ten udává, kolik elektřiny spotřebuje za hodinu provozu.

Při srovnávání čísel berte v potaz, jak často spotřebič zapínáte. Rychlovarná konvice mívá sice vysoký příkon kolem 2 000 W (2 kW), ale reálně ji používáte pár minut denně. Naopak lednička vám běží 24/7, a její příkon je proto násobně nižší – dnešní úsporné lednice mají spotřebu i 0,5 kW denně, čili jen 0,021 kW za hodinu.

Na přesné změření spotřeby si můžete pořídit jednoduchý přístroj, takzvaný wattmetr.

Obecná rada samozřejmě zní, ať si pořídíte co nejúspornější spotřebiče. Jejich energetická náročnost se díky vývoji a inovacím postupně snižuje, takže 15 let stará lednice nebo pračka bude mít dvojnásobnou spotřebu, než mají ty dnešní a moderní.

Pokud si ale teď nemůžete dovolit novou ledničku nebo úsporné tepelné čerpadlo, máme pro vás 11 tipů, pomocí kterých ušetříte okamžitě a bez investic. 

1. Nepřetápějte místnosti 

Největším žroutem energií v domácnostech je vytápění, tedy provoz kotle. I tepelné čerpadlo potřebuje ke svému chodu elektřinu, i když je podstatně úspornější než kotel. Mezi náročné přístroje patří také klimatizace.

Nejvíc tak ušetříte tím, že místnosti nebudete zbytečně přetápět. Například na spaní se doporučuje teplota kolem 18 °C, takže ložnici stačí vytápět minimálně. Nepřetápějte ani místnosti, ve kterých trávíte minimum času, a třeba kuchyň, kterou často vyhřejete už samotným vařením. 

2. Šetřete teplou vodou 

Ohřev vody je ve většině domácností druhou největší položkou na účtech za energie. Doporučení je jednoduché – šetřete teplou vodou.

Při sprchování buďte efektivní a vypínejte vodu, když si dáváte šampon nebo sprchový gel. Jedna minuta sprchování teplou vodou vyjde přibližně na 2,50 Kč. Tuto částku snížíte, když na vodovodní baterie našroubujete úsporné perlátory, které snižují průtok vody. Vodu vypínejte i při čištění zubů a na holení si jí radši trochu napusťte do umyvadla. 

Pokud plánujete pořízení fotovoltaické elektrárny, měla by být optimalizace ohřevu vody součástí navrženého systému. V případě zájmu dejte vědět a ukážeme vám, jak můžete vyrobenou tepelnou energii akumulovat do bojleru, a výrazně tím šetřit náklady na ohřev vody.

3. Pozor na sušičku prádla 

Sušička je sice v posledních letech hit, ale také jeden z energeticky nejnáročnějších spotřebičů v domácnosti.  

Pokud máte sušičku prádla, zvažte, zda ji musíte používat po každém praní, nebo alespoň občas prádlo usušíte na šňůře. Ideálně to dělejte u oblečení, které se nemusí žehlit, ať veškerou úsporu nezabijete dvouhodinovým žehlením.

4. Perte na méně stupňů 

Většinu prádla stačí prát na 30–40 °C, vyšší teploty jsou zbytečné, navíc prádlo ničí.

Teplotu 30 °C používejte pro rutinní praní a praní citlivých materiálů, například merino, 40 °C, jestliže je oblečení flekaté, 60 °C jen na ručníky, ložní prádlo nebo oblečení pro kojence a malé děti.

Mnoho praček nabízí „ekologické“ programy, které sice trvají déle, ale jsou úspornější na spotřebu vody i energie. Využívejte je. Jeden standardní cyklus praní spotřebuje i 50 litrů vody.  


Pokud prádlo po vyprání žehlíte nebo dáváte do sušičky, nejsou 60°C programy nutné vůbec, případné bakterie se totiž zabijí během sušení či žehlení.

5. Hlídejte lednici 

Ačkoliv jsou dnešní lednice úsporné, dávejte si pozor na dvě věci:  

  • ať se na zadní straně lednice netvoří led, a pokud se vytvoří, odmrazte ji,
  • ať lednička nestojí blízko varné desky, a zbytečně se tak neohřívá.

Mnohé lednice mají regulátor výkonnosti. Nastavte ho tak, ať potraviny zbytečně nepřechlazujete. Dále se snažte mít lednici alespoň zčásti zaplněnou, protože chlazení vzduchu je energeticky náročnější. Spotřebu snížíte i tím, že do lednice nebudete dávat horké věci, ale necháte je vždycky nejdřív vychladnout. 

6. Neohřívejte zbytečné litry vody v konvici 

Rychlovarné konvice mají velkou spotřebu, takže se je snažte co nejvíce šetřit.

Nenapouštějte do nich úplně ledovou vodu a vařte pokaždé jen tolik vody, kolik potřebujete, ať ji zbytečně nevyléváte. Toto chování vám ušetří i několik stovek ročně

7. Myčku nádobí zapínejte, až když je plná 

I když dnešní myčky mají úsporné programy určené pro situace, kdy nejsou zcela plné, vždy je energeticky efektivnější myčku zapínat, až když ji celou zaplníte.

Zároveň se vyhněte rychlým mycím programům, které obvykle znamenají vyšší spotřebu vody i energie. Ideální jsou pomalejší „eko“ programy. 

8. Netrapte mikrovlnku 

Pokud ohříváte v mikrovlnce jídlo, nedávejte ho tam rovnou z lednice. Nechte ho prvně pár desítek minut odstát venku, ohřev v mikrovlnce pak bude rychlejší a méně nákladný.


Možná časem zjistíte, že spoustu jídel můžete pohodlně sníst a vůbec je nemusíte ohřívat v mikrovlnce – prostě je necháte jen odstát a ohřát na pokojovou teplotu. Někteří tvrdí, že takové jídlo je chutnější i zdravější.

9. Nepoužívejte spotřebiče jako kulisu 

Necháváte si puštěnou televizi celý den, třeba jako hudební kulisu nebo se zapnutým programem pro děti? To je velké plýtvání.  

Pokud víte, že u televize delší dobu nebudete, vypněte ji. To stejné platí i pro počítač nebo notebook. 

10. Při delším volnu vypínejte spotřebiče ze stand-by režimu 

Televize, monitory, routery, herní konzole a další spotřebiče, i když jsou vypnuté, zůstávají v tzv. stand-by (pohotovostním) režimu. I dál tak spotřebovávají malé množství energie. Není to nic dramatického, ale pokud máte doma takových spotřebičů desítky, už se to na účtech projeví.

Není nutné spotřebiče vypojovat ze zásuvky po každém vypnutí, to byste nedělali nic jiného. Ale pokud například jedete na víkend pryč, nebo dokonce na delší dovolenou, vypojte je. 

11. Vyměňte žárovky za úsporné 

Pokud ještě používáte klasické (50W, 60W) žárovky, vyměňte je za úsporné. Úsporné žárovky vyjdou na pár stovek, ale jejich spotřeba je často desetinová při zachování stejného světelného výkonu. Navíc mají tyto žárovky i delší životnost. 

Na kolik vás vyjde jaký spotřebič?

Chcete vědět, kolik zaplatíte za provoz svých spotřebičů? Stáhněte si PDF níže, ať orientačně vidíte, kolik vás měsíčně stojí lednička nebo kolik dáte za jedno umytí nádobí. Do materiálu jsme přidali i stručný přehled úsporných tipů z tohoto článku. Můžete si ho vytisknout a vylepit třeba na lednici, ať ho máte pořád na očích.

Mohlo by vás také zajímat:

Zvažte vytápění tepelným čerpadlem
Tepelné čerpadlo je technologií budoucnosti pro vytápění rodinných domů.
Víc najdete tady
Pozor na okna a dveře
Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady