Jak zjistím, kudy doma uniká nejvíce tepla
- Zamezit energetickým ztrátám se nejlépe daří v nových nízkoenergetických budovách.
- Lze jim ale zabránit i ve starších domech, důležité je vědět jak.
- K odhalení rizikových míst a tepelných mostů pomůže třeba termovizní měření.
Proč je to důležité
Možná to znáte. Sedíte doma u počítače nebo u televize a přitom máte pocit sice malého, ale neustálého chladného průvanu. Zjistit, kudy k vám domů proniká chlad, často není jednoduché. Obzvlášť, pokud bydlíte ve starším domě. Často může jít o drobné škvíry a otvory třeba okolo okenních rámů nebo dveřních zárubní. Jak taková místa najít?
Měření termokamerou je snadné a rychlé
Kudy vám z domu uniká teplo, zjistíte nejlépe pomocí termovize. Tato technologie využívá termokameru, která dokáže pro lidské oko viditelně zobrazit místa na fasádě domu, jimiž proniká teplo z interiéru ven. Teploty mají přiřazené různé barvy, z celkového barevného obrazu se následně skládá obraz určující rozložení povrchových teplot na tělesech.
Měření prostřednictvím termovize je velmi přesné a určení tepelných úniků je tak velmi efektivní. Při venkovní prohlídce budovy se místa, odkud teplo uniká, vyznačují zvýšenou povrchovou teplotou. Při vnitřní prohlídce obvodových zdí je u míst s únikem tepla naopak teplota snížená.
Místa, která termokamera zkoumá, si také vyfotí. Výsledkem je termosnímek, při jehož vyhodnocování lze odečíst teplotu kteréhokoliv bodu na obraze, a tak získat přesné zobrazení míst úniku tepla. Moderní modely termokamer umějí ukládat termosnímek spolu se standardní fotografií, někdy i slovním komentářem.
Budeme vaším spolehlivým dodavatelem
Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to!
Pečlivost se vyplatí
Snadné měření je přesto nutné provádět důkladně a přesně. Hlavní je zabezpečit, aby byly povrchové teplotní rozdíly způsobeny pouze tepelnými úniky. Budova, kterou budete měřit, musí být v ustáleném stavu a rozdíl teplot mezi vnitřním a vnějším prostředím by měl být minimálně 10 °C. Během měření by tedy na budovu nemělo příliš svítit slunce, které zvyšuje povrchovou teplotu. Měření zkreslují též velké změny vnějších i vnitřních teplot.
Kde vzít termokameru?
Termokameru běžně koupíte třeba v obchodech s nářadím nebo elektronikou. Jedná se ale o dražší zařízení, více se proto vyplatí si kameru půjčit. Zkuste se obrátit třeba na prodejnu stavebnin nebo půjčovnu nářadí. Pamatujte také na to, že správně interpretovat snímky z termokamery nemusí být pro laika úplně snadné. Pokud byste na základě údajů z termokamery chtěli udělat nějaké větší a závažnější rozhodnutí (zateplení domu, oprava nebo reklamace hotového díla atd.), raději si k tomu pozvěte odborníka.
Tepelné mosty
Nedostatečná nebo zcela chybějící tepelná izolace je nejčastějším problémem starých objektů. V těchto budovách často vznikají takzvané tepelné mosty. Jde o místa, kde ve srovnání s okolím dochází k větším tepelným tokům. Tepelný most se projevuje chladnějším povrchem a na takovém místě může docházet ke kondenzaci vody a růstu plísní. Často jde o různá napojení konstrukcí nebo o různá oslabení tepelné izolace. Právě s vyhledáním tepelných mostů vám pomůže zmíněná termovize. Jejich odstranění ale může být poměrně náročné a vždy je nutné do procesu zapojit odborníky.