Kolik energie spotřebuje klimatizace

  1. Klimatizace patří k energeticky náročným spotřebičům.
  2. Běžná klimatizace spotřebuje okolo 1500 W elektřiny.  
  3. Správné používání klimatizace šetří vaše peníze - místnosti nechlaďte příliš.

Proč je to důležité

Klimatizace se stala trendem nejen pro ochlazování interiéru, ale také pro vytápění. Zejména chlazení interiéru je ale energeticky náročné - klimatizace v horkém létě spotřebuje spoustu elektřiny. Naopak topit zvládne klimatizace docela úsporně - je to vlastně tepelné čerpadlo typu vzduch-vzduch.

Co je dobré vědět

  • Běžná klimatizace má příkon až 1 500 W, což je hodně. Vyplatí se tedy ušetřit více peněz a investovat do dražšího, ale úspornějšího modelu.
  • Zásadní je u jakékoliv klimatizace její správné nastavenípoužívání. Obecně platí, že žádoucí teplota v místnosti by se neměla od té stávající lišit o více jak 7 °C.
  • Dobře funkční musí být ventilátor, aby pracoval na plné otáčky k optimálnímu odebírání tepla. Snížením otáček se úspora nedostaví, pouze se v okolí klimatizace bude tvořit studený vzduch a teplo se udrží jen na jedné straně místnosti.
  • V horkém létě zkombinujte chlazení místnosti s jejím stíněním - ideální jsou pro venkovní žaluzie. Ostatně stačí se podívat na domy v Itálii nebo Španělsku - většinou mají okenice s žaluziemi, aby šel interiér dobře zastínit.  

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Co můžete udělat hned

  • Nastavte plné otáčky ventilátoru.
  • Nepřetápějte nebo neochlazujte vzduch o více než 7 °C.
  • Pravidelně čistěte prachové filtry a nestavte před klimatizaci překážky.

Klimatizace je energeticky náročná. Podobný příkon jako klimatizační zařízení 1 500 W až 2 000 W má třeba rychlovarná konvice. Na rozdíl od klimatizace ale pracuje jen chvíli, takže zase tolik peněz za energie nespolkne. Jakmile klimatizace dosáhne potřebné teploty v místnosti, přepne se do režimu cirkulace a odvlhčování vzduchu.

Mohlo by vás také zajímat:

Jak řešit elektřinu, když vás zasáhly povodně?
Rozvody, zásuvky i spotřebiče je třeba po ústupu vody důkladně omýt a vysušit. Důležitá je bezpečnost – jističe musí být vypnuté.
Víc najdete tady
Pozor na okna a dveře
Starými okny a dveřmi z domu uniká velké množství tepla – klidně i 40 %.
Víc najdete tady
Zvažte vytápění tepelným čerpadlem
Tepelné čerpadlo je technologií budoucnosti pro vytápění rodinných domů.
Víc najdete tady