Krbová kamna: podle čeho je vybrat a jak se o ně správně starat

  1. Při výběru krbových kamen se řiďte hlavně tím, co od nich očekáváte. Vytápíte jednu místnost? Nebo celou chalupu? Podle toho spočítáte potřebný výkon.
  2. Důležitým kritériem je i velikost průměru komína nebo nutnost přívodu vzduchu – externí přívod je povinný například u pasivních domů.
  3. Radíme, jak se o kamna starat, kdy podléhají revizi a jakým dřevem v nich topit.

Před pořízením krbových kamen musíte promyslet řadu věcí. K čemu je přesně využijete, jak velké prostory budete vytápět nebo jestli se obejdete bez přívodu vzduchu.

Toto jsou hlavní kritéria:

  • funkčnost,
  • výkon,
  • velikost komína,
  • nutnost přívodu vzduchu,
  • vzhled a materiál.

Funkčnost a typ kamen

Poslouží krbová kamna k vytápění pouze obývacího pokoje? Napojíte je na stávající otopný systém? Nebo ozdobí interiér spíš jako designový kousek? Ujasněte si, co od kamen požadujete, a podle toho zvolte vhodný typ. Na výběr máte: 


  1. Konvekční kamna (dvouplášťová či teplovzdušná)

    Ohřívají vzduch, který cirkuluje v místnosti. Tato kamna rychle vyhřejí místnost, když přestanete topit, teplo se zase rychle vytratí. Nejsou ideální do domácnosti alergiků, kterým může vadit zvýšené víření vzduchu.
  2. Sálavá kamna (jednoplášťová)

    Ohřívají celým svým „tělem“, vzduch nevíří a teplo v místnosti vydrží dlouho i po dohoření. Tato kamna se hodí pro hůř izolované prostory. Jejich mínusem je, že chvíli trvá, než se prostor zahřeje, teplo se šíří nerovnoměrně a hůř se dostane třeba za roh do další místnosti.
  3. Akumulační kamna

    Mají uvnitř například kameny nebo cihly, které se nahřejí (akumulují teplo), a kamna díky tomu dlouho sálají teplo i po vyhasnutí. Specifikum je, že tato kamna mohou fungovat i na elektřinu a materiál uvnitř lze nahřívat při nízkém tarifu. Tzv. akumulačky jsou oblíbené i jako estetický doplněk interiéru, nevýhodou je ale vyšší pořizovací cena.
  4. Krbová kamna s teplovodním výměníkem

    Ideální řešení, pokud chcete kamny vyhřát celou domácnost a připojit je na otopný systém nebo zásobníkový ohřívač vody. Teplovodní výměník dokáže z kamen předat až 80 % a za vytápění celého domu můžete výrazně ušetřit.

Jaký je rozdíl mezi krbovými kamny a krbem?

Krbová kamna stojí samostatně, kouřovodem je připojíte ke komínu a topíte. Krb má otevřené ohniště a jeho součástí může být krbová vložka – má skleněné dveře, klasicky je obezděná a o dost účinnější než jen otevřený krb.

Výkon krbových kamen: zásadní kritérium

Výkon kamen rozhoduje o tom, jestli kamna opravdu splní svůj účel. Optimální výkon se odvíjí od vytápěných prostor a kvality zateplené budovy.

  • Pokud byste vybrali kamna s příliš vysokým výkonem, museli byste je při topení zbytečně tlumit a kamna využívali nehospodárně. Sklo zavíracích dvířek by se nadměrně špinilo a v kouřovodech se usazovalo víc zplodin.
  • U kamen s nedostatečným výkonem naopak hrozí, že prostor dostatečně nevytopíte, v místnosti bude pořád zima a vy budete zbytečně přidávat víc paliva, než je optimální. Kamna tím můžete poškodit a ve výsledku snížit jejich životnost.

Ideální výkon kamen spočítáte podle tohoto vzorce

Výkon (W) = objem vytápěných místností (m3) × odhadovaná tepelná ztráta (W/m3)

Pro výpočet potřebujete znát objem vytápěného prostoru v metrech krychlových (výška × šířka × délka) a tepelnou ztrátu objektu, která označuje množství tepla, které se z budovy ztratí za jednu hodinu.

Pokud přesnou tepelnou ztrátu neznáte, může vám ji spočítat odborník (buď změří potřebné údaje, nebo je vyčte z vašeho PENB) nebo si udělejte orientační odhad na internetové kalkulačce.

Při běžném provozu by kamna měla pracovat na zhruba 60 až 70 % svého maximálního výkonu, což se označuje jako nominální výkon. Pokud si tedy spočítáte, že potřebujete například kamna o výkonu 2,8 kW, vybírejte kamna o výkonu cca 4,3 kW. 

Velikost kouřovodu/komína

Komín vytváří v kamnech tah pro hoření a odvádí spaliny. Při výběru kamen dbejte na to, ať je průměr kouřovodu (trubice, která vede kouř z kamen do komína) buď o trochu menší, nebo stejný jako průměr komína. 

Předem si zjistěte i další požadavky daných kamen, například na výšku komínu.

Externí přívod vzduchu

Oheň v kamnech potřebuje dostatek kyslíku, aby kvalitně hořel. Množství dodávaného vzduchu ovlivňuje rychlost i intenzitu spalování. 


  1. Jen pro představu – pro spálení 1 kg dřeva potřebují kamna zhruba 8 až 15 m3 vzduchu. U starších objektů je to v pohodě, čerstvý vzduch se do místnosti dostává například nezateplenými okny nebo škvírami ve zdi, třeba na chalupě. Pokud se ale do kamen nedostává dostatek vzduchu, palivo dobře nehoří, tvoří se více sazí, a zařízení se tím hodně zanáší.

Pokud si pořizujete krbová kamna do nízkoenergetické novostavby nebo pasivního domu, bez přívodu externího vzduchu se neobejdete. Představte si ho jako potrubí, které přivádí vzduch do kamen, třeba ze sklepa, z podkroví nebo například fasády, přes kterou prostupuje až ven – spousta moderních krbových kamen je k tomu už uzpůsobena.

Vzhled a materiál kamen

Nejčastěji se kamna vyrábí z materiálů, jako je litina, ocel, keramika nebo kámen.

  • Litina se k výrobě krbových kamen používala už tradičně, dobře drží tvar, má velmi vysokou tepelnou akumulaci a je odolná proti korozi.
  • Ocel je spíš modernější materiál, který kamnům propůjčuje hladký a elegantní vzhled.
  • Kachlová kamna mají ještě lepší tepelnou akumulaci než ocel a litina a teplo udrží dlouho. Keramické kachle se vyrábí v mnoha vzorech a motivech a kamnům propůjčují jedinečný vzhled.

Údržba a péče o kamna

Před každým zatápěním zkontrolujte rošt i popelník, ať nejsou plné popela. Když rozděláte oheň a popel z roštu neuklidíte, hrozí poškození kamen přehřátím. Navíc tím můžete omezit i přívod vzduchu, který je pro spalování důležitý.

Při běžném používání se krbová kamna kontrolují hlavně vizuálně. Podívejte se, jestli na dveřích není popraskané sklo nebo nepopraskala vyzdívka či vnitřek, které se mohou při přikládání polen poškodit. Nezapomeňte občas taky zkontrolovat těsnění, povolené šroubky nebo šňůru na dveřích. 

Je revize krbových kamen povinná?

Revizí jednou za 3 roky musí projít všechny tepelné zdroje napojené na otopnou soustavu s příkonem nad 10 kW – týká se to tedy kamen s teplovodním výměníkem. Pokud vaše kamna mají příkon do 10 kW, povinné revizi nepodléhají. 

Kamna můžete pravidelně čistit i čisticími prostředky, které jsou pro daný typ kamen určené. Nikdy ale nečistěte žhavá kamna, počkejte, až vychladnou, ať se materiál nepoškodí.

Po konci topné sezóny kamna pořádně vyčistěte, odstraňte nánosy sazí, které by mohly rozežírat vnitřek, a dveře nechte lehce pootevřené. Před startem sezóny pak zkontrolujte kouřovod, jestli se v něm přes léto neudělala díra, a ideálně se podívejte i na spalinovou cestu – například na chalupě se může stát, že se v komíně zabydlí ptáci.

Stáhněte si velkou brožuru o úsporách energií

Jaké spotřebiče nebo činnosti “žerou” v domácnostech nejvíc energie? Proč byste měli prát na nižší teplotu? A na kolik ideálně vytápět ložnici? Přečtěte si v naší brožuře o úsporách energií.

Není dřevo jako dřevo

Součástí péče o kamna je vhodně zvolené palivo. Pokud topíte dřevem, je zásadní, aby bylo suché – ideální vlhkost je 12 až 20 %. Co se tvrdosti týče, pro podpal a rychlé rozhoření nejlépe funguje měkké dřevo a pro udržení tepla zase dřevo tvrdé. 

Všechno, co potřebujete vědět o dřevu, se dozvíte v našem článku o dřevu – jak správně topit, kde dřevo skladovat i kolik paliva před sezonou pořídit.


Alternativou jsou dřevěné brikety lisované z pilin, které jsou ale o něco dražší. Tohle jsou jejich výhody:

  • vysoká výhřevnost – nad 8 MJ/kg (výhřevnost dřeva se pohybuje okolo 4 MJ/kg),
  • hoří déle než dřevo – závisí ovšem na kvalitě slisování a hustotě stlačených pilin i tvrdosti dřeva, ze kterého pochází,
  • jsou suché a můžete s nimi topit ihned – čerstvě nařezané dřevo vyžaduje klidně dva roky uskladnění,
  • nevyžadují tolik prostoru k uskladnění
  • a vzniká z nich minimum popela

Při nákupu briket si pohlídejte, ať jsou ekologicky zpracované, neobsahují žádné nežádoucí látky a lisované jsou mechanicky za vysokého tlaku, aby obsahovaly co nejvíc hmoty.

Další možností jsou dřevěné pelety, které se lisují z pilin, hoblin a štěpky do tvaru malých válců o délce pár centimetrů. Ty se ale používají výhradně pro peletová kamna a kotle s automatickým dávkovačem. Ačkoliv jsou obvykle o trochu dražší než brikety, automatické přikládání je pohodlné.

Mohlo by vás také zajímat:

Co jsou sálavé panely
Sálavé vytápění šetří energii a designově doplňuje interiér.
Víc najdete tady
Kdy se vyplatí elektrokotel
Elektrokotel se vyplatí v dobře tepelně izolovaných domech.
Víc najdete tady
Kdy se vyplatí elektrické podlahové vytápění
Elektrické podlahové topení má smysl především v dobře zateplených domech.
Víc najdete tady